Франківцям пояснили, чому за газ платимо двічі, і що з цим не так

Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак пояснив, чому отримуємо дві платіжки за газ. Для аналогії використав покупку холодильника.

Подаємо пост головного комунальника міста дослівно.

“Газ – це товар. Такий самий як, наприклад, холодильник”, – каже Михйло Смушак. – Коли ми купляємо холодильник – ми платимо за його вартість. Але потім нам потрібно цей холодильник якось довести додому. Для цього ми викликаємо, переважно, якесь вантажне таксі, яке нам той холодильник привезе під будинок. І за потреби ми ще заплатимо додатково щоб холодильник нам занесли в квартиру. Отже, ми платимо за холодильник двом суб’єктам – магазину, де ми його купляли і таксі з вантажниками, які нам холодильник доставили в квартиру. З газом те саме! В одного купили – заплатили за газ, інший нам доставив газ до квартири – йому заплатили за доставку. Все справедливо, все правильно. Так працює ринок газу в усьому світі.

Що не так у нас?

“Методика розрахунку вартості транспортування виходячи з минулорічного споживання. Якщо минулого року я придбав три холодильника, а цього року мені вже холодильника не потрібно, то чому я маю платити цього року за доставку трьох холодильників. Якщо куплю четвертий – ОК, звісно заплачу за його доставку. Але якщо я не купляю четвертого холодильника, вибачте, за що платити. Те саме з газом. Чому не встановити плату за доставку 1 м куб газу і виставляти плату за фактичну доставку. І після доставки, а не наперед як зараз. Наприклад, за січень 2020 року я спожив 300 м куб. газу, плата за доставку – 1,2 грн. за 1 м куб. газу, отже, за доставку в січні я маю сплатити 300*1,2=360 грн. А може ж виявитись, що минулого року я споживав в середньому не 300, а 500 м куб. Виходить, що за січень за доставку я маю переплатити за транспортування 200*1,2=240 грн. Якось не логічно. А якщо врахувати, що влітку я споживатиму взагалі 30 м куб. газу, то по ідеї мав би сплачувати за транспортування 30*1,2=36 грн, а виходячи з затвердженої методики, заплачу за доставку 500 м куб. газу, тобто переплачу за транспортування 464 м куб. газу, а це не мало, не багато – 556,8 грн. Чому зробили рівними платежами я розумію, – для маніпуляції, що нібито з 1 січня 2020 року знизилась ціна газу. І таки зменшиться, оскільки транспортування розіб’ється на 12 місяці і за доставку що у січні що у липні ми платитимемо однаково. Хоч споживаємо по різному. Але ж це маніпуляція”.

“Ринок газу. Де-факто для побутових споживачів ринку газу в Україні не існує. Відповідно, я, як власник квартири не можу вийти на ринок і купити собі дешевший газ. Де купити холодильник я маю 10 магазинів в місті Івано-Франківську і ще тисячі по Україні. А купити газ в місті Івано-Франківську я можу тільки в ТОВ «Івано-Франківськгаз збут». А ТОВ «Івано-Франківськгаз збут» купить оптом газ в НАК «Нафтогаз України». Де тут ринок? Може спочатку потрібно було запустити оптовий ринок газу в Україні? Тільки реальна конкуренція на оптовому ринку може забезпечити нижчу вартість газу, а, відповідно, і нижчі тарифи на газ для кінцевих споживачів”.

3. Тарифи. Отут дуже багато запитань. І на газ і на транспортування. Очевидно, що якщо існує ринок, то і ціна доставки газу і ціна самого газу мали б формуватися на ринку, а не встановлюватись національною комісією в Києві. Але це, поки що, залишу без коментарів, – зауважує Михайло Смушак. 

Що думають про дві платіжки за газ франківці, читайте ідивіться: #МІСТО_обговорює: що думають франківці про дві платіжки за газ?

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА у Telegram

Схожі записи

  • ��������...
  • Loading...