Мед Атлант

Європейські ціни в Україні продовжують зростати. ІНФОГРАФІКА

Кожного місяця українцям доводиться витрачати близько 57% місячного доходу на харчування. У наступному році очікується підвищення вартості продуктів з незначними сезонними падіннями цін, повідомляє ТСН.

За багатьма позиціями вже досягнуто паритету з євроцінами, тому можна очікувати лише уповільнення темпів зростання. Відносна дешевизна наших фруктів і овочів влітку і восени пояснюється тим, що середню ціну знижує несортова українська продукція. А добірні імпортні яблука у нас вже зараз коштують, як у Європі,  зазначив гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, якого цитує “Сегодня”.

Продукти подорожчають на 10-12% за умови девальвації на 7% та інфляції 9%, прогнозує експерт.

За окремими продуктами, наприклад, за м’ясом, вершковим маслом може бути зростання цін на 18%, за соняшниковою олією – навіть до 30%. А цукор навряд чи подорожчає, оскільки його наварили багато. Здешевлення інших продуктів може бути тільки сезонним, це овочі та фрукти, а також, наприклад, влітку ціна на яйця може знизитися на 15-20%. На 20-30% влітку подешевшає сало через зниження на нього попиту. А ось куряче філе наблизиться за ціною до свинини і яловичини  120 грн/кг, говорить Дорошенко.

Зростання цін на продукти цього року може пом’якшити лише підвищення зарплат, викликане швидшою девальвацією гривні, ніж зростання цін. Але зарплати не підвищуватимуться повсюдно, тому продовжиться розшарування суспільства за рівнем доходів. Про це говорить виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Експерти констатують, що українці платять за їжу значно більшу частину своїх доходів порівняно з жителями інших країн Європи, хоча ціни в нас на більшість продуктів нижчі. Причина в тому, що зарплати українців залишаються одними з найнижчих в Європі, а ось вартість продовольчого кошика поступово наближається до середньоєвропейської. Наприклад, українське молоко вже дорожче, ніж у найближчих сусідів – поляків і білорусів, і всього вдвічі дешевше, ніж у французів. При цьому середня зарплата в Україні становить 18% від середніх заробітків у Польщі, 7,5% від заробітків у Франції і 62% — в Білорусі. Ціни на курятину практично однакові з сусідськими, хоча і в 2,8 раза нижчі, ніж у Франції. І поки тільки овочі та яблука в Україні коштують набагато менше, ніж за кордоном.

Експерти впевнені, що українські ціни порівняно з зарплатами завищені.

Показником того, що у нас найвищі ціни стосовно зарплат, є те, що українська сім’я зараз витрачає на харчування 57% місячного доходу, білоруська 38%, а середньоєвропейська всього 14-18%. Відомо, що країни з аграрними і сировинними економіками, до яких належить і Україна, багатими не бувають, тому що їхня продукція відрізняється низькою додатковою вартістю. Без розвитку високих технологій говорити про зростання заробітків до європейського рівня не доводиться, — констатує Пендзин.

На його думку, зростання цін останніми роками відбувалося тому, що після підписання Асоціації з ЄС був порушений паритет між низькими зарплатами і цінами на енергоносії, послуги ЖКГ, які дотуються за рахунок держави, і було скасовано держрегулювання на соціальні продукти.

Експерт упевнений, що повертати держрегулювання цін на їжу і знижувати тарифи на компослуги безглуздо, але для родин з низьким рівнем доходів потрібно ввести цільові грошові виплати на покупку соціальних продуктів харчування.

Читайте також: У фермера з Прикарпаття вкрали врожай соняшнику: чоловік просить в облради допомоги

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...