На Прикарпатті від матері відмовилися четверо дітей, за п`яту дочку жінка боролася у суді
05 Березня, 16:30
Поділитись статтею
Неприємна ситуація сталася на Надвірнянщині у с. Зелене. Опікунську рада вирішила позбавити батьківських прав 35-річну матір, яка вживала спиртні напої та не належно доглядала за дітьми. Четверо дітей не хочуть бути з мамою. Проте ситуація заставила задуматися суддів, коли жінка почала активно боротися за наймолодшу донечку. Остання теж помітно тягнеться до матері і хоче з нею жити.
Цивільну справу через спори, що виникають із сімейних правовідносин про встановлення материнства слухали у Надвірнянському районному суді 14 грудня 2017 року. Позов до суду подала служба в справах дітей Надвірнянської районної державної адміністрації, як представник органу опіки й піклування, щоб позбавити батьківських (материнських) прав Тетяну Лущинську та стягнути аліменти на утримання п’ятьох дітей. Аліменти у сумі 400 гривень матір повинна б сплачувати щомісячно на кожну дитину до її повноліття. Тетяна Лущинська не погодилася з позовом. В суд у грудні матір не прийшла, проте був її представник. Але вислухавши представника позивача і свідків, суд прийшов до висновку про задоволення позову. Судом встановлено, що відповідач як матір не цікавиться дітьми, не займається ними та не виховує. Також йдеться, що Тетяна Лущинська за місцем свого проживання характеризується з негативної сторони, веде аморальний спосіб життя, зловживає алкоголем, не працює і вихованням дітей не займається.
В рішенні зазначено, що діти не доглянуті, продуктів харчування на час обстеження будинку не було, а в самому будинку не прибрано. Про це вказується в акті обстеження умов проживання, який склала служба в справах дітей.
Проте Тетяна Лущинська подала апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Івано-Франківський апеляційний суд почав розглядати скаргу 22 лютого і переніс слухання на 1 березня. На засідання з’явилася 35-річна матір Тетяна Лущинська, її представник та представник органу опіки і піклування. Скаргу розглядала колегія суддів у складі головуючого судді Віталія Девляшевського, Ірини Максюти і Василя Фединяка.
Під час засідання представник подав довідку від лікаря-нарколога, що жінка не перебуває на обліку. Також довідку підписану сільським головою, що у будинку зроблено генеральне прибирання. У свою чергу, представник органу опіки подала довідку про спілкування з наймолодшою дочкою 2010 року народження. Додамо, що в апеляційній скарзі матір бореться за цю дитину. Інші діти хоч неповнолітні, проте уже старші і свідомо не хочуть бути з пані Тетяною. Жінка з цим погодилася, бо силоміць тримати їх не зможе. А от маленька дочка навіть у суд прийшла з мамою і чекала в коридорі. Дівчинка була доглянутою і доволі спокійною. До мами постійно підходила, навіть у залу суду забігала.
Мама звернулася до суддів і сказала:
Я хочу би наймолодша залишилася зі мною. Інші мене не хочуть, то хай так буде.
Коли судді запитали, як так сталося, що почала пити, не зважала на дітей, то ані Тетяна відповіла, що зв’язалася з поганою подругою. Сама жінка уродженка села Зелене. Потім вийшла заміж та переїхала в Чернівці. Каже, коли дітей забирали, а потім вони на вихідні приїжджали, то поводилися вже не так. Тільки вона їм щось пропонувала робити, одразу телефонували наставницям з інтернату і жалілися. Казали, що їм там краще і вдома не хочуть бути. Наразі живе зі співмешканцем, проте він не є батьком жодної дитини. Правда, наймолодша кличе його татом. Старші (Ред. — три дочки і син) чоловіка не признають і хочуть до рідного батька. Але у нього є нова сім’я, тому їх не забирає. Пані Тетяна живе п’ять років у хаті співмешканця, там крім нього ніхто інший не прописаний. Правда, двоє без офіційної роботи. Офіційно жінка прописана у колишнього чоловіка в Чернівцях. Чому дотепер не виписалася і не прописалася у співмешканця — невідомо. Зараз допомогу на діток не отримувала, бо не оформила її. Останню в серпні взяла на руки. А тепер треба поїхати у Чернівці та взяти довідку, що звідти нічого не отримує на сина та дочок. У хаті батька, де росла і виховувалася, прописана.
Головуючий суддя Віталій Девляшевський запитав, що якщо немає грошей, як тоді наймолодшій Даринці купить зошити та продукти. Але жінка каже, що після рішення цього суду зможе взяти довідку на Даринку і отримувати кошти. Дівчинка живе в інтернаті з понеділка по п’ятницю. Там і навчається за кошти держави. На вихідні матір її забирає. Тетяна Лущинська пояснила, що живе в інтернаті дочка, бо до школи три кілометри, а шкільний автобус поки заїде у їх село з іншого населеного пункту, то вже заповнений вщент.
Дитина телефонує, коли я її заберу. Щоразу чекає п’ятниці, — наголошує матір.
Вчителі на стороні матері. Упевнені, що Даринка тягнеться до жінки і що їй можна дати шанс.
Колегія суддів вважає, що дійсно думка дитини наймолодшої не була врахована судом першої інстанції. В довідці, яку подала представник органу опіки, вказано, що Даринка маму любить. Опікунка каже, що тепер як навідувалися, то дівчинка була чиста, а мама твереза. Умови для прожиття є.
Я тепер не зловживаю алкоголем, але зізнаюся, що випивала. Я не є залежна. Уже півроку не випиваю, — прокоментувала Тетяна Лущинська.
Суд пояснив, що на матері лежить відповідальність і навіть якщо її скаргу задовольнять, то служба захисту дітей прийде знову. Тому треба постійно бути матір’ю. Коли суд звернувся до представника органу опіки, то вона пояснила, що підстави для позбавлення материнських прав є.
Думаю, є. Діти з 2016 року на обліку. Мама 2 роки ігнорує ситуацію з довідкою, щоб тут гроші отримувати.
Казала, що за ті копійки, якій їй будуть виплачувати, не має грошей їхати у Чернівці. Дитина бачить що мама не працює, — зауважила представниця з органу опіки.
Якщо жінку позбавлять материнських прав, то Даринку забирати не зможе, родинні зв’язки будуть розірвані. В органі опіки уже невпевнені чи це піде на користь дитини.
На судових дебатах матір звернулася до суддів з проханням:
Я прошу лишити мені Дашку. Я не зможу жити без неї.
Представник органу опіки сказала, що нехай рішення приймає суд.
Вийшовши з нарадчої кімнати, суд задовольнив скаргу пані Тетяни та залишив їй наймолодшу донечку. Суд наголосив, що жінка перебувати на контролі відповідних служб, тому повинна справлятися з обов’язками матері. Касаційну скаргу можна подати протягом 30-ти днів.
Поділитись статтею