Скільки “коштують” прикарпатські нардепи?
23 Січня, 15:34
Поділитись статтею
Гроші на житло, проїзд по Україні, користування автотранспортом Верховної Ради та урядовим зв’язком – прикарпатські нардепи “коштують” платникам податків недешево. Деякі нардепи мають мільйонні статки та дорогі автівки, проте не соромляться сповна використовувати державне забезпечення.
У Верховній Раді Прикарпаття представляють семеро депутатів-“мажоритарників”:
Юрій Дерев’янко (виборчий округ №87 з центром у м. Надвірна)
Анатолій Дирів (виборчий округ №86 з центром у м. Долина)
Михайло Довбенко (виборчий округ №84 з центром у м. Тисмениця)
Юрій Соловей (виборчий округ №89 з центром у м. Снятин)
Юрій Тимошенко (виборчий округ №88 з центром у м. Коломия)
Віктор Шевченко (виборчий округ №85 з центром у м. Калуш)
Олександр Шевченко (виборчий округ №83 з центром у м. Івано-Франківськ)
Крім того, ще двох нардепів, які пройшли за списками політичних партій, можна пов’язати із Прикарпаттям, адже в обох – франківська прописка. Це Володимир Шкварилюк та Юрій Бабій. Обоє потрапили до парламенту за списками політичної партії “Народний фронт”.
Українське законодавство передбачає низку пільг та привілеїв народним депутатам України. Умовно їх можна поділити на дві категорії: “трудові” та ті, що пов’язані з виконанням депутатами своїх функцій. Наприкінці лютого 2014 року Рада скасувала значну частину пільг депутатів.
Довідка
Із першої категорії пільг у депутатів залишилось:
зарахування часу роботи депутатом до стажу державної служби, депутату присвоюється перша категорія, перший ранг держслужбовця; оплачувана відпустка на 45 днів;
пенсія в розмірі 70% від суми місячної зарплати (але не більша за 10 прожиткових мінімумів); у разі смерті депутата непрацездатним членам сім’ї призначається пенсія за втрату годувальника; безкоштовне медичне обслуговування у спецзакладах; відшкодування витрат на житло для тих, хто не зареєстрований у Києві чи 30-кілометровій зоні; держохорона депутата та членів його сім’ї; поховання за рахунок місцевих органів виконавчої влади; звільнення від призову на строк виконання повноважень депутата; оплата підвищення професійного рівня, кваліфікації.
Із пільг, пов’язаних із виконанням своїх функцій, депутатам залишилось:
право мати до 31 помічника-консультанта, четверо з яких зараховуються на держслужбу; отримання проїзних документів поза чергою; щомісячна компенсація вартості проїзду територією України (в межах встановленого ліміту); автотранспорт ВРУ для здійснення депутатських повноважень у межах Києва; окремий кабінет у Раді; окреме службове приміщення на окрузі (для мажоритарників) чи будь-якому місті (для списочників); безплатна організація зустрічей з виборцями; безкоштовне користування урядовим та іншим зв’язком у межах виконання повноважень; депутатська недоторканність.
Попри те, з року в рік видатки на утримання українського парламенту зростають.
У 2015 році видатки Держбюджету на апарат Верховної Ради становили 0,7 млрд грн, торік ця цифра зросла до 1,2 млрд грн, а вже у проекті бюджету на наступний рік передбачається сума у розмірі 1,6 млрд грн. З них понад 0,8 млрд грн планують використати для забезпечення законотворчої діяльності Верховної Ради і ще більш ніж 0,7 млрд грн – на обслуговування, організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріальне забезпечення ВР, – повідомив у коментарі “МІСТУ” аналітик Громадянської мережі “ОПОРА” Анатолій Боднарчук.
Без охорони
“МІСТО” надіслало запити до Верховної Ради щодо витрат з державного бюджету на пільги для народних депутатів з Прикарпаття. Зокрема, до переліку було включено: компенсацію оренди житла або винаймання готельного номера; компенсацію вартості проїзду Україною; користування автотранспортом Верховної Ради; користування урядовим зв’язком; загальний фонд, виділений на оплату праці помічників; кошти на підвищення професійного рівня; держохорона депутата та членів його сім’ї; безкоштовне медичне обслуговування у спецзакладах. Йшлося про 2017-2018 роки.
Згідно з відповіддю на запит, жоден із народних депутатів від Прикарпаття упродовж двох років не користувався державною охороною та не удосконалював свій професійний рівень за бюджетний кошт. Щодо лікування у спеціальних медичних закладах, то відповідь неоднозначна. Керівник Державного управління справами Іван Куцик у відповідь на запит інформував: медзаклади не облікують витрати за прізвищами нардепів.
Державному управлінню справами за бюджетною програмою “Надання медичних послуг медичними закладами” було виділено понад 1,3 млрд грн у 2017-2018 роках. Кошти розподілено між клінічною лікарнею “Феофанія”, науково-практичним центром профілактичної та клінічної медицини, державним закладом “Поліклініка №2”, Центром превентивної медицини, – йдеться у відповіді.
У цих медичних закладах лікуються особи, яких обслуговує ДУС, зокрема і народні депутати.
Облік витрат на медичне обслуговування окремих осіб не здійснюється, – пояснили у ДУС.
Безкоштовне житло для мільйонерів
Понад половина прикарпатських нардепів отримують компенсацію оренди житла або винаймання готельного номера. Право на таку щомісячну компенсацію мають народні депутати, не забезпечені житлом у місті Києві та зареєстровані на відстані більш як 30 км від меж столиці. Торік Верховна Рада збільшила розмір відшкодування за оренду житла з 460 до 650 грн на добу. Тобто, з вересня минулого року народні депутати отримують відшкодування у розмірі 19,5 тис. грн на місяць.
Анатолій Дирів, Юрій Соловей, Юрій Тимошенко, Юрій Бабій, Володимир Шкварилюк.
Упродовж 2017-2018 років п’ятеро народних депутатів від Прикарпаття отримали загалом понад 1,8 млн грн як компенсацію за оренду житла.
З них троє декларують офіційні доходи чи збереження у понад мільйон гривень.
Так, мільйонер Володимир Шкварилюк справно отримує з держбюджету компенсацію за оренду житла у Києві – навіть після того, як у червні 2016 року у власності сім’ї з’явилася трикімнатна квартира преміум-класу в Шевченківському районі столиці. Цікаво, що компенсація передбачена для нардепів, які не мають київської прописки. Вочевидь, дружина не прописала чоловіка у київській квартирі, що дає можливість народному обранцю отримувати додаткові бюджетні виплати, які він спрямовує на оренду готельного номера, про що зазначено у його декларації. При цьому торік у власності сім’ї нардепа з’явилися квартира у Крихівцях на Івано-Франківщині та новеньке авто “BMW X4” 2017 року випуску.
Житло у Києві є не в мене, а в моєї дружини. У цій квартирі проводяться ремонтні роботи. У 2017 році нам видали ордер на квартиру і підключили комунальні послуги. Зараз помаленьку я роблю ремонт. А в готелі живу з початку набуття своїх депутатських повноважень, – прокоментував ситуацію “МІСТУ” Володимир Шкварилюк.
Мільйонер Володимир Шкварилюк справно отримує з держбюджету компенсацію за оренду житла у Києві – навіть після того, як у червні 2016 року у власності сім’ї з’явилася трикімнатна квартира преміум-класу в Шевченківському районі столиці
Інший нардеп Юрій Соловей торік не задекларував оплату за готельний номер, хоча кошти з держбюджету отримує справно. Зате його дружина орендує квартиру у Києві. Проте не з початку депутатських повноважень чоловіка, а з жовтня 2017 року. У 2016 році сім’я Солов’їв обзавелася новенькими автомобілями. “Toyota Highlander” 2015 року випуску придбав сам нардеп, а його дружина купила “Nissan Qashqai” 2016 року випуску. Загалом дві покупки спорожнили сімейний бюджет на 1,7 млн грн. Дружина нардепа є кінцевим бенефіціаром трьох підприємств, сім’я має $230 тис. заощаджень, і ще більшу суму вони позичили третім особам.
“МІСТУ” не вдалося отримати коментар у нардепа: Юрій Соловей не відповів на телефонні дзвінки та смс-повідомлення.
Юрій Бабій орендує номер у готелі практично з дати набуття депутатських повноважень. Торік мати нардепа подарувала йому квартиру в Івано-Франківську майже за 0,5 млн гривень. А сам народний депутат у 2016 році купив собі автомобіль “Mercedes-Benz S350TD” 2011 року випуску за майже 300 тис. грн. Заощадження народний обранець зберігає у валюті: $72 тис. готівкою виводять нардепа у статус мільйонера.
Помірятися… помічниками?
Місячний розмір фонду оплати праці помічників-консультантів народних депутатів становить дві місячні зарплати народного депутата, враховуючи премію. В межах цього фонду депутат самостійно визначає кількість тих, які працюють за строковим договором, сумісництвом та на громадських засадах. Чинне законодавство України не передбачає конкурсних чи кваліфікаційних механізмів підбору помічників-консультантів, це залежить лише від волі народного депутата України. Згідно з чинним законодавством, народний депутат України може мати до 31 помічника-консультанта. Помічником-консультантом народного депутата України має право бути лише громадянин України, який має середню спеціальну або вищу освіту та вільно володіє державною мовою.
Армія помічників прикарпатських нардепів за майже 2 роки “ковтнула” 7,3 млн грн у вигляді зарплати. Це половина річного бюджету на лікування дітей із ДЦП
На 9 прикарпатських нардепів припадає 178 помічників. З них 33 працюють на платній основі, а 145 – на громадських засадах. Найменше помічників у Юрія Бабія та Віктора Шевченка. А найбільше – у Юрія Тимошенка.
Кількість помічників – це моя особиста справа. У мене їх 27, а маю право на 31. Тобто, можу ще собі добрати, – заявив у коментарі “МІСТУ” Юрій Тимошенко.
Армія помічників прикарпатських нардепів за майже 2 роки “ковтнула” 7,3 млн грн у вигляді зарплати. Це половина річного бюджету на лікування дітей із ДЦП.
Цікаво, що, один “платний” помічник (як в Олександра Шевченка), чи п’ять (як в Юрія Солов’я), а річний фонд оплати їхньої праці практично не відрізняється. Це може означати, що ту саму суму нардепи ділять на різну кількість помічників.
Видатки на зарплату помічників народних депутатів у 2017-2018 роках (кількість помічників – за даними сайту ВР станом на жовтень 2018 року):
Юрій Дерев’янко – 3 за строковим трудовим договором, 23 на громадських засадах (744 тис. грн)
Анатолій Дирів – 3 за строковим трудовим договором, 18 на громадських засадах (830 тис. грн)
Михайло Довбенко – 4 за строковим трудовим договором, 17 на громадських засадах (826 тис. грн)
Юрій Соловей – 5 за строковим трудовим договором, 17 на громадських засадах (825 тис. грн)
Юрій Тимошенко – 4 за строковим трудовим договором, 23 на громадських засадах (815 тис. грн)
Віктор Шевченко – 5 за строковим трудовим договором, 5 на громадських засадах (830 тис. грн)
Олександр Шевченко – 1 за строковим трудовим договором, 16 на громадських засадах (830 тис. грн)
Юрій Бабій – 4 за строковим трудовим договором, 4 на громадських засадах (830 тис. грн)
Володимир Шкварилюк – 4 за строковим трудовим договором, 22 на громадських засадах (763 тис. грн)
Кататися з вітерцем
Троє депутатів з дев’яти упродовж трьох років не отримували компенсації з держбюджету за проїзд територією України. Це Юрій Дерев’янко, Віктор та Олександр Шевченки.
Не отримував і не отримую жодних пільг, – прокоментував “МІСТУ” Віктор Шевченко. – Маю достатньо коштів і вважаю некоректним отримувати пільги, коли більшість людей в Україні виживають.
Компенсація вартості проїзду територією України (за 2017-2018 роки):
Анатолій Дирів, Михайло Довбенко, Юрій Соловей, Юрій Тимошенко, Юрій Бабій, Володимир Шкварилюк
Ці ж троє депутатів, а також Анатолій Дирів, не користувалися службовими автомобілями апарату Верховної Ради у 2017-2018 роках (для вирішення питань, пов’язаних зі здійсненням депутатських повноважень у межах міста Києва, народним депутатам надається автотранспорт Верховної Ради України).
Користування автотранспортом ВР (у 2017-2018 роках):
Володимир Шкварилюк (29,5 тис. грн), Михайло Довбенко (1,5 тис. грн), Юрій Соловей (138 тис. грн), Юрій Тимошенко (32 тис. грн).
А от найбільше автотранспортом Верховної Ради користувався Юрій Соловей: за 2 роки нардеп наїздив на майже 140 тис. грн. Це при тому, що, як уже йшлося, народний депутат та його дружина придбали новенькі автомобілі.
Майже порівну “накатали” на службовому транспорті і нардепи Юрій Тимошенко та Володимир Шкварилюк.
Я не знаю і нас не повідомляють, скільки коштів ми використали на поїздки. Я користуюся автомобілем Верховної Ради, коли прилітаю до Києва і коли лечу назад. Або ж коли їду у котресь із міністерств. Єдине – інколи автомобілі бувають зайняті: там автопарк не дуже великий, його суттєво скоротили. Тоді я користуюсь іншим транспортом, – каже Володимир Шкварилюк.
Автор: Оксана ПІЛЯНСЬКА
Стаття опублікована в журналі МІСТО № 22.
*Передрук матеріалу дозволяється тільки за погодженням з редакцією.
Поділитись статтею