Кого з прикарпатських держслужбовців скоротять у 2020 році

Прикарпаттям котиться хвиля масових скорочень держслужбовців – працівників РДА, митниці, статуправлінь та «Укрзалізниці».

Хто з прикарпатських службовців отримає статус безробітного у наступному році та куди діватись цим людям? Видання “Західний кур’єр” спробувало розібратись.

Процес скорочення працівників РДА розпочався ще влітку цього року з прийняття відповідної постанови КМУ № 746. Їх вже повідомили про скорочення. Також направлені відповідні постанови до центрів зайнятості та профспілкових організацій. Керівник апарату Івано-Франківської ОДА Роман Маланій говорить: “Обласна адміністрація з розумінням ставиться до питання скорочення працівників РДА. Тому ми вживаємо всіх необхідних заходів щодо зменшення негативних наслідків для звільнених працівників, забезпечення їх прав і подальшого працевлаштування. Голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль звернувся навіть з відповідним листом до голів ОТГ з пропозицією працевлаштування працівників РДА у власних виконавчих органах. Адже це кваліфіковані спеці¬алісти, досвідчені фахівці в галузі державного управління. Це люди, які розбудовували нашу країну”.

У цьому процесі скорочення є свої принципи. Зі 111 функцій РДА за 11 напрямами частина вже застаріла та її ліквідують, частина дублюється, тому піде або в ОТГ, або в ОДА чи до територіальних органів виконавчої влади. Ще частину функцій об’єднають. Тому напрошується логічний висновок, що керівний склад може особливо не хвилюватися. На вихід підуть «дрібні рибки».

Проте Роман Маланій зазначає, що загальної «чистки» не буде.

Масове скорочення, якщо не повна ліквідація управління, чекає і на працівників Івано-Франківської митниці. У межах започаткованої урядом реорганізації ДМСУ створена Галицька митниця, до складу якої і повинна ввійти Івано-Франківська митна служба разом із Львівською та частиною Тернопільської. На власному сайті Івано-Франківська ДФС вже розмістила повідомлення про початок реорганізації прикарпатської митниці.

Як повідомив на своїй сторінці у Facebook голова ДМС Максим Нефьодов, скорочення кількості митниць необхідне для економії адміністративних витрат, знищення корупції на місцях та логістичної оптимізації.

За його словами, на всі 16 митниць призначені виконувачі обов’язків. «Їх завдання – зареєструвати митниці, перевести тих людей, яких ми забираємо на свій човен, і стартувати роботу. Після цього розпочнемо конкурси на постійних керівників і заступників, запрошуємо всіх подаватись», – розповів Нефьодов. Після укомплектування мінімум 30% від штатного розпису нові територіальні органи Держмитслужби розпочнуть свою роботу.

Незрозумілим залишається питання, що ж залишиться в Івано-Франківську після завершення реорганізації – представницький офіс чи просто пункт розмитнення. З власних джерел відомо, що зараз всі працівники франківської митниці сидять на «пороховій діжці». Будь-яких офіційних заяв ніхто поки не робить. Але факт, що сотні спеціалістів залишаться «поза човном» нової митної служби, очевидний.

Похитнулись стільці і під працівниками Держстату. На сайті ГУ статистики в Івано-Франківській області вже розмістили оголошення: «Відповідно до плану дій Уряду щодо удосконалення державного управління та на виконання наказу Держстату від 28 жовтня 2019 року №352, відділи статистики у районах (містах) області припиняють свою діяльність з 1 січня 2020 року». Відтепер функції, які виконували у районних підрозділах, будуть передані на обласний рівень. Також там розміщена інформація про передачу в оренду чи приватизацію об’єктів нерухомості.

Таке «непросте рішення» на своїй сторінці у Facebook міністр КМУ Дмитро Дубілет прокоментував так: «З урахуванням того, що більшість звітів, які компанії подають у Держстат, подаються в електронному вигляді, підтримка цих підрозділів стала недоцільною». Також у Кабміні планують спростити звіти, що подаються у Держстат, та зменшити їхню кількість.

Хотів би звернутися окремо до співробітників, які потрапили під це скорочення. Нам дуже шкода, що довелося йти на ці заходи, але ми змушені це робити, щоб перезапустити економіку України. Я дуже сподіваюся, що ви зможете знайти в цій новій економіці своє місце, – поспівчував звільненим Дубілет у Facebook.

Скоротити штат на 40-50% також планує і «Укрзалізниця». Зокрема, в УЗ звільнять штатних дроворубів, лісничих і танцюристів. Під скорочення потрапить також частина адміністративного персоналу. Як зазначив член правління компанії Желько Марчек, натомість планують підняти зарплату основного виробничого персоналу та залучити кваліфіковану молодь.

На балансі компанії – сотні підприємств, не пов’язаних із залізничними перевезеннями. Ця радянська спадщина змушує нас сплачувати комунальні послуги й податок на землю. У той час, коли з 200 об’єктів соціальної сфери прибутковими є лише 10. Отже, активів, які не стосуються колій, рухомого складу та засобів зв’язку, нам доведеться позбутися, – повідомив Марчек.

Заступник директора Івано-Франківського обласного центру зайнятості Григорій Горбаль каже, що наразі проводиться аналіз професійних вподобань і компетенції тих осіб, які підпадають під скорочення, щодо їх подальшого працевлаштування. Також проводять по районах групові заходи для цих людей, щоб ознайомити їх із ситуацією на ринку праці:

Ми забезпечуємо кар’єрний супровід скорочених працівників. Але так чи інакше, йдеться про зміну професій, – розповідає Горбаль. – Відповідно, ми надаємо їм поради щодо корегування кар’єрної траєкторії, виявлення схильностей до інших напрямків діяльності, в тому числі і до підприємницької діяльності. Використовуємо всі платформи профорієнтації та розвитку кар’єри.

Григорій Михайлович зазначає, що сьогодні існує серйозна диспропорція між реаліями ринку праці та резервами безробітних фахівців. Наразі в обласному центрі зайнятості є достатньо вакансій, але це перш за все – робітничі вакансії. “А це люди з вищою освітою, великим досвідом управлінської роботи, високою зарплатнею. Ми надіємось на те, що частина скорочених службовців зможуть продовжити свій кар’єрний ріст у виконавчих органах ОТГ. Адже дефіцит управлінських кадрів у новостворених ОТГ відчувається. Тож ми проводимо бесіди з їх головами”, – каже Горбаль.

Другий варіант – змінити вид діяльності, пройти перепрофілювання. Із гарантованих вакансій, які зараз є на ринку праці Прикарпаття, у центрі зайнятості проводять безкоштовне навчання. «Звичайно, мова не йде про те, щоб економіст йшов працювати трактористом чи муляром. Є багато робітничих вакансій у туристично-відпочинковій сфері. Наприклад, адміністратор готелю чи пансіонату, менеджер торгового центру, де ставляться високі вимоги до управлінських навиків працівників, знання іноземної мови тощо, – пояснює спеціаліст.

Ті, хто потрапив під скорочення, можуть перебувати на обліку в центрі зайнятості рік і отримувати допомогу по безробіттю, сума якої зменшуватиметься кожні три місяці.

Зареєструвати людину як безробітну – це найпростіший, але, водночас, найгірший варіант. Наше завдання – допомогти їй якнайшвидше знайти роботу. Навіть через рік перебування на обліку у центрі зайнятості будь-який фахівець втрачає свою кваліфікацію та мотивацію до праці, – впевнений Горбаль.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА у Telegram

Схожі записи

  • ��������...
  • Loading...