Доступні кредити, облік деревини, спрощення оформлення ДТП: що зміниться для прикарпатців у лютому

З 1 лютого в Україні запроваджують низку змін. Зокрема, можна буде отримувати державні кредити для бізнесу, але скористатися таксофоном уже не вийде. Крім того, має повноцінно запрацювати централізований облік деревини, а Нацполіція має спростити процедуру розгляду справ щодо ДТП. Щодо світових новин, то Британія нарешті виходить із ЄС.

Детальніше про все це та не тільки – у матеріалі “24 каналу“.

Доступні кредити підприємцям від держави

Наприкінці січня прем’єр-міністр України Олексій Гончарук наголошував, що вже з 1 лютого ті українці, які хочуть розпочати власну справу, нарешті отримають “дешевий нормальний ресурс”. Так він анонсував майбутній старт програми державного кредитування “Доступні кредити 5-7-9%”. Її мета – компенсація за рахунок держбюджету високих кредитних ставок для мікро- та малого підприємництва.

Постанову, що ця програма стартує 1 лютого, у Кабміні ухвалили ще в грудні 2019 року. Вона передбачає видачу кредитів у розмірі до 1,5 мільйона гривень терміном на 5 років під 5, 7 або 9% річних. Ці гроші мають піти на створення або розширення власного бізнесу.

 • Кредит під 5% річних видаватимуть, чий виторг становитиме до 25 мільйонів гривень і створено буде щонайменше два робочих місця.
 • Під 7% річних – виторг до 25 мільйонів гривень і роботодавець не створює нових робочих місць, але за кожного нового працівника ставку буде знижено на 0,5%;
 • Під 9% річних – виторг має до 50 мільйонів гривень.

Кредити видаватимуть як юрособам-початківцям, так і з досвідом роботи. За словами Гончарука, “кожен українець має право на підтримку від держави”. Від самого бізнесмена потрібно 20% власних коштів від усіх витрат, якщо він працює понад рік, 30% – якщо це початківець. Заставою може виступати техніка та обладнання.

Уряд має намір фінансувати будь-яку сферу діяльності, зокрема:

 • енергетику,
 • освіту,
 • охорону здоров’я,
 • транспорт,
 • виробництво,
 • спорт,
 • розваги,
 • інші послуги.

У Кабміні розраховують охопити доступними кредитами 50 тисяч підприємців в перший рік дії програми. На компенсацію передбачено 2 мільярди гривень в 2020 році.

Нові норми оренди державного та комунального майна

З 1 лютого набувають чинності норми нового профільного закону, який Верховна Рада підтримала ще в жовтні 2019 року. Мовиться про правила оренди, зокрема, майнових комплексів підприємств, нерухомості та їхніх частин, а також майна органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, які вже є непотрібними для виконання функцій.

Отже, планують скласти два публічних переліки таких об’єктів. В одному будуть ті, які здають в оренду на умовах онлайн-аукціону. Туди увійдуть комерційно привабливі об’єкти. А їхня стартова ціна залежатиме від балансової вартості, а не ринкової. Другий перелік – це майно для оренди без аукціону.

Нова система відрізняється від старої передусім у тому, що вона відбувається онлайн, а не офлайн, як це було раніше. За старими правилами, інформація про майно під оренду з’являлася виключно у друкованих виданнях та на сайтах орендодавців.

Друга відмінність – це поява онлайн-аукціонів для привабливих об’єктів. І що важливо, інформація про результати буде відкритою. Раніше ж аукціон не було передбачено, і на оренду будь-якого майна могли розраховувати підприємства-пільговики. Список останніх не зміниться, але тепер вони матимуть право розраховувати на переважну оренду тільки майна з другого списку – того, яке не має комерційного інтересу. Інформація про ці орендні договори також повинна бути публічною – їх мають оприлюднити на сайтах орендодавців та в ЗМІ.

Деякі українські міста відключать за борги з опалення

З 1 лютого для 16 українських міст може закінчитися опалювальний сезон. Причина – заборгованість місцевих теплокомуненерго. За даними “Нафтогазу”, їм винні 406 мільйонів гривень, і ці борги потрібно було погасити до кінця 30 січня 2020 року.

Таким чином, проблеми з опаленням можуть виникнути у жителів таких міст і містечок:

Дніпропетровська область

 • Кривий Ріг,
 • Кам’янське,
 • Дніпро.

Івано-Франківська область

 • Калуш

Київська область

 • Софіївська Борщагівка

Луганська область

 • Щастя,
 • Старобільськ.

Одеська область

 • Одеса,
 • Хлібодарське.

Полтавська область

 • Полтава

Сумська область

 • Суми,
 • Ромни.

Харківська область

 • Чугуїв,
 • Харків.

Хмельницька область

 • Дунаївці.

Лише після сплати боргів “Нафтогаз” зможе відновити постачання газу у ці населенні пункти. Адже не має права доставляти газ тепловикам, які неналежним чином виконують графік розрахунків.

Перетинати кордон із Кримом стане важче

З 9 лютого почнуть діяти додаткові умови під час перетину адміністративної межі з тимчасово окупованим Кримом. Основні зміни стосуються неповнолітніх українців. Річ утім, що діти до 16 років, які виїжджають з Криму, зараз можуть перетнути адміністративний кордон, зокрема на підставі проїзного документа дитини. А з 9 лютого – лише на підставі внутрішнього або закордонного паспорта.

Процедуру переміщення для них уточнюють. Якщо дитина віком від 14 до 16 років раніше виїхала з Криму в супроводі батьків, опікуна, піклувальника, усиновителя, законного представника, може в’їхати назад в супроводі будь-кого з перерахованих осіб. А також того, з ким вона раніше виїхала з Криму.

Якщо ж дитина віком від 14 до 16 років навчається в Україні, вона зможе виїхати з Криму без супроводу. Але за умови пред’явлення українського паспорта (внутрішнього або закордонного). Також братимуть до увагу й те, шо інформація про її навчання має бути в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Ще одна умова стосується вже повнолітніх. Зараз ті з них, хто виїжджали з Криму для оформлення документів, що засвідчують особу, можуть в’їхати назад, надавши відповідну довідку, яку видає Державна міграційна служба. З 9 лютого довідку потрібно буде пред’являти і під час виїзду з Криму.

Стартує централізований облік деревини

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук ще на початку січня дав доручення, щоб з 1 лютого в Україні повноцінно запрацював централізований облік деревини. За його словами, питанням майже 12% лісового фонду України займаються органи місцевого самоврядування. Вони, зі свого боку, заготовляють приблизно 2 мільйони кубометрів деревини в рік.

Він додав, зі 187 постійних лісокористувачів комунальної власності до системи електронного обліку підключено лише 69. А 7,5% лісового фонду не закріплено за постійними лісокористувачами. Відповідно їх ніхто не охороняє, і жодний облік цієї деревини не здійснюють.

Тому

 • МВС, Держлісагентству та Держекоінспекції доручено безперервно запобігати незаконній вирубці лісів та виявляти порушення.
 • Держлісагентству та іншим постійним лісокористувачам і власникам лісів – оприлюднювати на офіційних сайтах інформацію щодо справ про лісові порушення.
 •  А губернаторів зобов’язали надати пропозиції щодо закріплення за постійними лісокористувачами лісів, що не мають власників.

Спрощення розгляду справ щодо ДТП

Нацполіція з 1 лютого спростить процедуру розгляду справ щодо дорожньо-транспортних пригод. Таким чином, всі аварії без потерпілих передаватимуть на розгляд патрульної поліції.

Ми позбавляємося від бюрократичних перешкод і спрощуємо процедуру розгляду матеріалів щодо ДТП. З 1 лютого в Києві всі повідомлення про ДТП без потерпілих передаватимуть безпосередньо в управління патрульної поліції для реєстрації та організації реагування,
– зазначив голова Нацполіції Ігор Клименко.

Зауважимо, що у 2019 році в Україні сталося 160 тисяч ДТП, в яких загинули до 4 тисяч людей, ще 36 тисяч – зазнали травм. Водночас аварії завдали збитку українській економіці на 70 мільярдів гривень.

Таксофони йдуть у минуле

З 1 лютого “Укртелеком” більше не обслуговуватиме вуличні таксофони. Також у компанії заявили, що їх почнуть демонтувати. Як пояснили такий крок в “Укртелекомі”, в українців більше немає потреби в послугах таксофонів, оскільки всі користуються мобільним зв’язком або месенджерами

До прикладу, у 2019 за допомогою таксофонів говорили менше ніж 380 тисяч хвилин. Натомість у 2017 році щомісяця налічували приблизно 900 тисяч хвилин таких розмов. Сьогодні в Україні є майже 4800 таксофонів. І всі вони здебільшого розміщуються в містах. В середньому з одного таксофона в день говорять тільки 2,5 хвилини.

Крім того, застаріло обладнання, яке використовують на таксофонній мережі. А в Україні його не виготовляють, тому ремонтувати стало важче. Відповідно сама послуга стала збитковою. Вплинуло на ситуацію і те, що різні структури та організації стали просити в “Укртелекому” плату за розміщення таксофонів.

Нова банкнота

З 25 лютого в обігу з’явиться оновлена банкнота номіналом у 200 гривень. На лицьовій стороні, як і раніше розміщуватиметься портрет Лесі Українки, але не праворуч, а по центру. На зворотному боці – в’їзна вежа Луцького замку.

Випущені раніше, в 2007 році, банкноти обмінювати не потрібно – Національний банк поступово виводитиме їх з обігу, замінюючи зношені новими.

Чому Нацбанк вводить оновлені банкноти у 200 гривень? Таким чином НБУ прагне підвищувати надійність українських банкнот. Згідно з міжнародними стандартам,  грошові знаки потрібно оновлювати з певною періодичністю, щоб мінімізувати або зовсім унеможливити спроби шахраїв підробити банкноти.

Гроші, нові 200 гривень, банкнота, зміни в лютому
Оновлена банкнота в 200 гривень 

Brexit нарешті відбувся

Уночі проти 1 лютого Велика Британія остаточно вийшла з Євросоюзу. Раніше відповідну угоду ратифікували обидві палати британського парламенту, а також королева Єлизавета ІІ та сам Борис Джонсон. А 29 числа її ратифікацію схвалив Європарламент. Рада ЄС остаточно схвалила вихід Британії вже через добу у четвер, 30 січня.

Про намір вийти з Європейського союзу британці оголосили ще давно. І у 2016 році відбувся відповідний референдум. Відповідно до його результатів, 51,9% громадян підтримали ідею Brexit. Попередньо вихід країни з ЄС запланували на 29 березня 2019. Але після кількох провальних голосувань у британському парламенті процедуру щодо Brexit переносили.

 

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА у Telegram

Схожі записи

 • ��������...
 • Loading...