Рада планує ввести штрафи за ріелторську діяльність без свідоцтв: експерти критикують
03 Липня, 17:07
Поділитись статтею
Верховна Рада найближчим часом має розглянути законопроєкт про врегулювання діяльності рієлторських послуг.
Його зареєстрували народні депутати Дмитро Наталуха, Максим Дирдін, Степан Кубів. Його номер – 3618 і він носить назву «Про рієлтерську діяльність в Україні».
Законопроект розроблений з метою запровадження єдиної державної політики у сфері регулювання рієлтерської діяльності в Україні, захисту прав і інтересів фахівців у сфері рієлтерської діяльності, суб’єктів рієлтерської діяльності та споживачів рієлтерських послуг, – йдеться у пояснювальній записці, ідеться у поясненні авторів.
Зі свого боку вже чимало фахівців, які працюють у сфері нерухомості, негативно відгукнулися про таку ініціативу. Свою частину критики він отримав і від підприємців з Франківська.
На мою думку, за добрими намірами запровадження єдиної державної політики у сфері ріелторської діяльності в Україні ховається підґрунтя яке в подальшому породить корумповані схеми та непередбачувані наслідки.
По-перше: всю регуляторну, контролюючу, атестуючу функцію, а також як держателя Єдиної інформаційної бази покладається в даному Законопроекті на «Національну Федерацію фахівців у сфері ріелторської діяльності». Саме створення Національної Федерації фахівців у сфері ріелторської діяльності викликає занепокоєння та наштовхує на думку, що приміром завтра ми отримаємо в обличчі «Джокера»» перепрошую трьох Джокерів»(цього вимагає закон), які зареєструють, а можливо уже зареєстрували так звану «Національну Федерацію фахівців у сфері ріелторської діяльності» і жодного стосунку не мають до професійних ріелторів, і що тоді?
По-друге: Законопроектом уповноважено «Національну федерацію» – держателем Реєстру та Єдиної інформаційної бази даних. Чи не отримаємо ми аналог «Майданчика для Експертів»? Моя думка що держателем має бути- ДЕРЖАВА!
По третє: базової освіти ви вважаєте достатньо для того щоб здавати іспит? – каже власниця франківського агенства нерухомості Надія Левконович.
Що ж пропонується законопроєктом
Законопроєктом пропонується запровадити єдину державну політику у сфері регулювання рієлтерської діяльності в Україні. Зокрема, документом визначається статус брокера (рієлтера) як атестованого фахівця у сфері рієлтерської діяльності, який склав кваліфікаційний іспит з позитивним результатом, має діюче (не зупинене, не припинене) кваліфікаційне свідоцтво брокера з нерухомості, відомості про якого включені до Єдиного реєстру фізичних осіб, юридичних осіб та професійних об’єднань у сфері рієлтерської діяльності та перебуває з суб’єктом рієлтерської діяльності у трудових відносинах або здійснює рієлтерську діяльність як суб’єкт рієлтерської діяльності;
Також встновлюється, що статус брокера може набути особа, яка:
- Має повну загальну середню освіту та досягла 18 років.
- Володіє державною мовою.
- Відповідає вимогам до якості надання рієлтерських послуг, встановленим відповідно до цього Закону.
- Пройшла професійну підготовку відповідно до цього Закону.
- Склала кваліфікаційний іспит з позитивним результатом.
Законопроект забороняє займатися рієлтерською діяльністю фізичній особі, яка не отримала кваліфікаційне свідоцтво фахівця у сфері рієлтерської діяльності, або якщо дію такого свідоцтва зупинено чи припинено, або відомості про яку відсутні в Єдиному реєстрі у сфері рієлтерської діяльності.
Штрафи за рієлторську діяльність без свідоцтв
Провадження рієлтерської діяльності, надання рієлтерських послуг, їх елементів особою без одержання кваліфікаційного свідоцтва брокера та/або сертифіката суб’єкта рієлтерської діяльності пропонується карати штрафом від 8500 до 17 000 грн.
За повторне порушення протягом року пропонується штрафувати від 17000 до 34000 грн., з конфіскацією грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
Додамо також, що днями НАЗК заявило, що перевірить проєкт закону «Про рієлторську діяльність в Україні» на наявність корупційних ризиків.
Висновок експертизи проєкту закону із рекомендаціями НАЗК щодо усунення з його положень корупційних ризиків, будуть надіслані Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку для врахування при доопрацюванні законопроєкту.
Поділитись статтею