5 цікавинок, яких ви могли не знати про Святого Миколая і його день
19 Грудня, 11:45
Поділитись статтею
Свято Миколая оповите легендами, а розповіді про святого часом дуже схожі на казку.
Який Святий Миколай у легендах, журналісти “УП. Життя” запитали етнографиню Наталію Громову.
Святого Миколая вшановують тричі на рік: 11 серпня – його народження, 19 грудня – день смерті і 22 травня – перенесення мощей з Мір Лікійських до Барі.
Цьому навіть присвячена легенда. Вона пов’язана зі Святим Касіяном, якого вшановують 29 лютого.
“Касіян прийшов до Бога зі скаргою, чому його так рідко святкують, а Миколу так часто. І Бог йому сказав: “Ось ти весь у чистому, зараз на небі, а Миколи я докликатися не можу. То він з пожежі людей рятує, то козаків з ярма”. І нарешті Микола до них підійшов, весь такий брудний – щойно витягав чоловіка із багнюки”, – розповідає етнографиня.
Є велика відмінність у церковному і народному тлумаченні Миколая.
У церковному він дуже статечний і в ризах, бо за життя був архієпископом. А народні легенди подають його як захеканого трудягу. Він весь час у брудному, пояснює експертка.
Святий Миколай – покровитель на воді.
Немає фактів про те, що Миколай рятував на воді. Але саме мореплавці і рибалки найбільше звертаються до нього, якщо розігралася на морі буря, додає Громова.
Українська легенда каже, що Миколай був настільки набожним, що постив немовлям.
“По середах і п’ятницях він відмовлявся від материнського молока, коли був немовлям. Це неможливо з точки зору людської фізіології, але от він постив, поки сонце не сяде, настільки був набожний”, – переповідає етнографиня.
Ще одна легенда розповідає, що Миколай опікується тваринами.
“Одного селянина спіткала в лісі темрява, він залишився там на ніч, побачив вдалині сивого чоловіка, який сидів зі звірами. Чоловік роздавав їм вказівки: “Ти підеш з’їси ту тварину, а ти ту. Ти, лисе, у тому дворі курей поїси”.
Так чоловік почув, що Миколай наказав вовкові з’їсти його лисого коня.
Селянин повернувся додому і замастив лисину коня глиною. Вовк прийшов, подивився, і лисого коня не знайшов. Тоді Миколай сказав вовку з’їсти самого селянина”, – переповідає легенду Громова.
За її словами, так люди могли пояснювати, чому трапилося лихо.
Це пов’язано з установками “Бог дав, Бог взяв” і “На все воля Божа”. Противитися цим установкам не могли, додає етнографиня.
Поділитись статтею