10 павільйонів на вулиці Винниченка: жителі — проти компромісу
24 Травня, 22:05
Поділитись статтею
24 травня відбулася зустріч представників влади Калуша з мешканцями вул. Винниченка. На неї також запрошували підприємицю Зоряну Мандрик, проте прийшов її адвокат. Метою зустрічі, як раніше анонсувалося, було напрацювання конструктиву в конфліктній ситуації, яка виникла через рішення влади міста дозволити встановлення перед будинком на вул. Винниченка двох груп тимчасових споруд.
Нагадаємо, 27 квітня виконком надав дозвіл підприємиці Зоряні Мандрик на розміщення двох груп тимчасових споруд орієнтовною загальною площею 132,8 кв. м кожна (загалом виходить 10 павільйонів на 265,6 кв. метрів) терміном на три роки. Місце розташування — на вул. Винниченка, 1 в продовження вже існуючої тут лінії тимчасових споруд. Зараз тут — зелена зона.
Рішення виконкому збурило громаду. Мешканці вул. Винниченка направили звернення міському голові з вимогою скасувати дозвіл на встановлення МАФів. Минулого понеділка люди з вимогою не розміщувати МАФи на вул. Винниченка прийшли під міську раду. Тоді міський голова Андрій Найда повідомив їм, що скасувати рішення виконкому може тільки Калуська міська рада. 18 травня на офіційному сайті Калуської міської ради оприлюднили проєкт рішення «Про скасування рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 27.04.2021 № 136 «Про надання дозволу на розміщення двох груп тимчасових споруд (по 5 павільйонів) для провадження підприємницької діяльності на вул. Винниченка, 1, 3, 5 у м. Калуші». Його планують розглянути на сесії 27 травня.
У спілкуванні з владою 24 травня брали участь близько двох десятків мешканців вул. Винниченка. Міський голова Андрій Найда пояснив: до влади звернулася підприємиця щодо встановлення МАФів і подала всі необхідні документи і виконком прийняв законне рішення. А обговорення таких рішень з громадою не передбачено. Але оскільки влада на боці громади і рішення виконкому викликало супротив громади, то, вважає міський голова, варто його ще раз обговорити.
Адвокат підприємиці повідомив: на підставі рішення виконкому Зоряна Мандрик отримала паспорт прив’язки двох груп тимчасових споруд, а також уклала договір оренди окремих конструктивних елементів благоустрою.
Як повідомив головний архітектор міста Роман Кузик, заяву на отримання паспорта прив’язки тимчасових споруд підприємець подала 6 травня, а отримала документи 14 травня.
Начальник управління комунальної власності Олександр Челядин у коментарі «Вікнам» повідомив, що два договори окремих конструктивних елементів благоустрою (під кожну групу тимчасових споруд) були укладені з Зоряною Мандрик 18 травня терміном на три роки. Кожен договір — на площу 132,8 кв. метри, з яких 123,2 кв. метра — оренда ґрунтовного покриття і 9,6 кв. метра — тротуар. Розмір орендної плати за кожним договором становить 1394 гривні на місяць. Таким чином підприємиця буде сплачувати до міського бюджету 2788 гривень на місяць орендної плати.
Також адвокат повідомив, що підприємиця готова йти назустріч громаді й інвестувати 1,5 млн гривень у благоустрій: викласти бруківкою прилеглу території, встановити лавочки, максимально зберегти зелені насадження. І, зважаючи на те, що серед аргументів мешканців є те, що територію за МАФами на вул. Винниченка перед вікнами людей використовують як громадську вбиральню, підприємець готова виділити один з МАФів під громадський туалет.
Однак інвестиції й обіцяний майбутній благоустрій на мешканців враження не справили: людей влаштовує теперішній стан — відкритий зелений простір. Як ішлося на зустрічі, вони за жодних обставин не будуть миритися з новими МАФами, і якщо влада і підприємиця не відступлять від свої намірів, то готові до протестів аж до перекриття дороги. Мешканка будинку на вул. Винниченка Ірина Сулима зачитала звернення, з якого випливає, що виконком може скасувати своє рішення про надання дозволу на встановлення МАФів. Найперше, воно є некоректним, оскільки дозвіл давали на адресу вул. Винниченка, 1, 3, 5, а п’ятого будинку, за її словами не існує. Також люди вказали на те, що досі в Калуші не було випадків, щоб одному підприємцю дали дозвіл на встановлення одразу десяти тимчасових споруд на земельній ділянці комунальної власності. Причому — без конкурсу.
Крім того, жодної потреби в додаткових МАФах люди не бачать, адже поруч — ринок, достатньо продуктових та інших крамниць. Тут пожвавлений рух пішоходів, поруч — дитячий садочок. А від тих МАФів, які тут вже встановлені, мешканці мають багато проблем: починаючи зі сміття та смороду і закінчуючи розбитими бордюрами і знищеними машинами, які привозять до них товар, тротуарами. Люди порахували: для встановлення МАФів треба буде зрізати 26 дерев. А анонсовані інвестиції вони оцінили так: за три роки підприємець їх не “відіб’є”, а тому МАФи якщо поставлять, то назавжди — це буде базар на багато років.
Міський голова зазначив: ламати громаду через коліно — неправильно і міська влада не буде цього робити. За його словами, є розуміння, що мешканці на 99,9% не дадуть будувати МАФи. А підприємець має подумати й, можливо, обрати інше місце для встановлення тимчасових споруд.
27 травня мешканці вул. Винниченка збираються прийти на сесію Калуської міської ради і звернутися до депутатів скасувати рішення виконкому.
Але питання в тому, які наслідки матиме рішення Калуської міської ради (у разі скасування рішення виконкому)? Так, не зважаючи на протести і звернення людей, рішення виконкому не було зупинено міським головою (він міг це зробити і сам винести питання на розгляд ради) і за ним вже є юридичні наслідки: паспорт прив’язки і договори оренди конструктивних елементів благоустрою.
«Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами. ОМС не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення», — зазначено у роз’ясненні щодо можливості скасування рішень органу місцевого самоврядування на урядовому сайті decentralization.gov.ua.
У разі скасування рішення виконкому підприємець може піти до суду. Прецеденти розгляду таких справ і винесення рішень на користь підприємців є. Тож, у підсумку припинення конфронтації з громадою буде залежати не лише від рішення міської ради (хоча, без сумніву, позиція депутатів є важливою), а й від готовності до поступок підприємиці.
Поділитись статтею