Покрова Пресвятої Богородиці: молитви, традиції та звичаї

14 жовтня в Україні християн відзначають велике церковне свято – Покрова Пресвятої Богородиці.

В народі часто можна почути, як це свято ще називають “дівочий день”.

Точної дати та історії появи свята Покрова Пресвятої Богородиці не існує. Але більшість дослідників дотримуються думки про те, що початок події, які відбулися 1 жовтня (14 жовтня за новим стилем) 910 року, і з’явилися днем, коли було встановлено свято Покрови.

Столиця Візантії, Константинополь, в той час перебувала в оточенні ворога. На околиці міста стояв Влахернский храм, в якому знаходилися великі святині – риза (тобто покров) і пояс Божої Матері. Люди всю ніч перебували в храмі і молилися про своє спасіння від ворога. Під час всеношної вони несподівано побачили явище Пресвятої Богородиці, яка в оточенні ангелів та святих йшла по повітрю. В одних джерелах розповідається про те, що Богородицю побачили всі, хто моляться, а в інших – що Її бачили тільки святий Андрій зі своїм учнем Єпіфаній, які тоді перебували в храмі.

Богородиця почала молитися на колінах, після цього підійшла до храмового престолу, зняла з себе покрову (покривало) і розкрила його над людьми в храмі. Цей Її покров і став знаменням про захист християн від ворогів.

 У свято Покрови Пресвятої Богородиці ми молимо Божу Матір про допомогу і про захист:

Молитва на Покров Богородиці Про захист:

Люди, пов’язані з військовою службою, вважають заступництво ікони Покрова Божої Матері дуже важливим перед військовими битвами. У Запорізькій Січі головним храмом був Покровський, в якому козаки перед походом молилися про допомогу Пресвятої Богородиці, а після нього – в ньому ж дякували Діві Марії.

Пом’яни нас у твоїх молитвах, пані Діво Богородице, та не загинемо за множення гріхів наших, покрий нас від усякого зла і лютих напастей; на Тебе бо сподіваємося і, твого покриву свято вшановуємо, Тебе величаємо.

Молитва на Покров Богородиці про заміжжя:

14 жовтня можна прочитати молитву біля ікони Богородиці. Найкраще помолитися іконі Покрови, але підійде і будь-яка інша ікона Божої Матері. Одружені пари в Покров моляться про щастя і благополуччя шлюбу, а самотні жінки і вдови просять заміжжя.

Читати молитву потрібно перед іконою Богородиці із запаленою свічкою.

О, Пресвята Діва Марія, прийми молитву цю від мене, негідної слуги Твоєї, і піднеси її до Престолу Бога Сина Твого, та милостивий Він буде проханням нашим. Вдаюся до Тебе як до заступниці нашої: почуй нас, що моляться тобі, покрий нас покровом твоїм, і випроси у Бога Сина Твого нам всіх благ: подружжю любові та згоду, дітям послуху, скривдженим терпіння, скорботним благодушності, всім же нам дух розуму і благочестя, дух милосердя і лагідності, дух чистоти і правди.

Пресвята Богородиця, почуй смиренну молитву з глибини серця дівочого мого: дай мені чоловіка чесного і благочестивого, щоб ми в любові з ним і в злагоді прославляли тебе і милосердного Бога: Отця і Сина і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Традиції: 

В Україні це свято було перехідним і завжди вважалося кордоном між літом і прийдешньою зимою. До цього часу вже мали бути прибрані врожаї з полів, зроблені всі заготовки на зиму.

Домашню худобу в цей день годували «дожинковим» снопом, тобто останнім, і вже з Покрови на пасовище не виганяли. З цього дня її тримали у хлівах і переводили на зимове харчування, навіть якщо ще не було снігу.

А на Покрову і весілля  зіграємо. Вважалося, що шлюби, укладені в цей день свята — міцні і щасливі. Тому це свято стало дуже «популярним» для весіль.

В народній свідомості із святим омофором Богородиці асоціювався покров (фата, вельон), яким покривалася голова нареченої. В народі казали: «Свята мати, Покровонько, накрий мою голівоньку, хоч ганчіркою, аби не зосталася дівкою» або «Свята мати, Покровонько, завинь мою головоньку, чи у шматку, чи в онучу – най ся дівкою не мучу», «Прийде Покрова, дівці голову покриє», «Білий сніг землю вкриває, мене молоду заміж споряджає», «Покрівенько, Покрівенько, покрий мені голівоньку!», «Покрова всю землю листом покриває і мені голівоньку покриє».

Прикмети:

 • На Покрови вітер із півночі – зима буде холодною і з великими снігами.
 • На Покрову до обіду осінь, після обіду зима.
 • Не покрила Покрова землю снігом, не покриє і Різдво.

Приказки:

 • До Покрови давали молоко корови, а по Покрові пішло молоко корові у роги.
 • До Покрови думай про пашу для корови.
 • Коли на Покрову вітер, то і весна буде вітряна.
 • Минула Покрова – зоставайся здорова (не вийшла заміж дівчина до Покрови – буде чекати наступного року).
 • Минула Покрова – з’їла полудень корова (корову вже не доїли у полудень).
 • Прийшла Покрова – всохла діброва.
 • Хто лежить до Покрови, той продасть усі корови.
 • Як на Покрову віє вітер з півдня – буде тепла зима.
 • Якщо до Покрови журавлі не відлетять, то зима настане поволі.

 

 

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...