Вухо плавця: лікар-отоларинголог пояснила, що це таке та як лікувати
02 Червня, 10:09
Поділитись статтею
Розпочався купальний сезон. В цей час до лікарів-отоларингологів Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні найчастіше звертаються пацієнти з гострим зовнішнім отитом, який ще називають «вухом плавця».
Лікар-отоларинголог ЦМКЛ Ольга Мельник пояснює, що вухо плавця – це запалення шкіри та підшкірної клітковини зовнішнього слухового проходу, яке може поширюватись і на вушну раковину.
Кілька факторів можуть сприяти розвитку гострого зовнішнього отиту. Одним з найпоширеніших є плавання, особливо у прісній воді.
Тепле та вологе навколишнє середовище, розчісування стінок зовнішнього слухового проходу, пітливість, інфекція, яка потрапляє разом із водою під час купання у слуховий прохід — сприятливі чинники розвитку захворювання.
«У зовнішньому слуховому проході існує своя мікрофлора, яка поряд з вушною сіркою утворює необхідний захисний шар. При потраплянні води відбувається порушення цього захисного шару і проникнення патогенних бактерій у зовнішній слуховий прохід. Таке середовище проживання сприяє розмноженню бактерій і розвитку запальної реакції», – пояснює лікар.
Найчастіше зовнішніми отитами страждають діти. Це пов’язано з тим, що їх слухові проходи вужчі, ніж у дорослих. Ризики підвищуються, якщо дитина ходить в басейн і не використовує спеціальні вушні затички для плавання.
Симптоми
Пацієнта турбує свербіж і біль у вусі, також нерідко відчувається закладеність, відчуття розпирання. Біль може посилюватись при жуванні. Оскільки тканини слухового проходу набрякають, може знизитися слух. Може також проявлятись симптомами загальної інтоксикації (підвищення температури, загальна слабкість).
При появі відповідних симптомів потрібний обов‘язковий огляд лікаря-отоларинголога для правильної діагностики і подальшої тактики лікування.
«Не чистіть вуха вушними паличками. Сірка захищає вуха від патогенних бактерій і запалення. При надлишкових стараннях існує ймовірність пошкодження шкіри слухового проходу. Тим більше не тріть вухо шпилькою або іншими предметами. Навіть незначні пошкодження шкіри збільшують ризик захворіти на зовнішній отит після купання», – говорить Ольга Мельник.
Основним заходом профілактики «отиту плавця» є уникнення потрапляння брудної води у вуха. Для цього потрібно закрити при купанні слуховий прохід.
Це можуть бути індивідуальні силіконові вушні затички, використання перед купанням препаратів, що мають у складі оливкову олію, вони легко відштовхують воду.
Для запису на консультацію/обстеження до лікаря-отоларинголога телефонуйте у контакт-центр консультативної поліклініки ЦМКЛ +38 095 103 10 30 та +38 067 099 91 11
Поділитись статтею