Мед Атлант

Ймовірна аварія на ЗАЕС: куди піде радіаційна хмара, якою буде зона відчуження і що робити у разі НС

Вдень 22 червня український президент із посиланням на розвідку та СБУ повідомив, що Росія готується підірвати Запорізьку АЕС. Днем раніше про замінування АЕС, а саме – ставка-охолоджувача станції, говорив керівник ГУР Кирило Буданов. Якщо на ЗАЕС станеться аварія, це торкнеться приблизно 1 мільярда людей і 40 країн.

Куди піде радіаційна хмара, які країни у зоні ризику і що робити у разі аварії на ЗАЕС – йдеться на ТСН.ua.

Відповідно до свіжого звіту МАГАТЕ, ситуація з ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції надзвичайно крихка. Окрім того, що станція бореться з проблемою, пов’язаною із втратою води через підрив росіянами Каховської ГЕС,  все більш напруженою стає військова ситуація.

За даними “Енергоатом”, станом на 22 червня рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС – стабільний. Ситуація на електростанції залишається контрольованою.

“Станом на 11:00 22 червня фіксується незначне зниження рівня води у ставку-охолоджувачі. Наразі він становить 16,61 м. Цього достатньо для забезпечення потреб станції. Рівень води в каналі ТЕС, звідки за необхідності підживлюється ставок ЗАЕС, – на рівні 11,15 м. Зауважимо, що протягом останнього часу рівень води в каналі суттєво не падає, його показники вже не залежать від Каховського водосховища”, – йдеться у повідомленні.

Якою буде зона відчуження

У серпні 2022 року в Державній агенції з управління зоною відчуження поінформували, що наслідки аварії на ЗАЕС можуть бути вдесятеро потужніші, ніж у 1986-му на ЧАЕС. Зона відчуження складатиме до 30 тис. км² (як 10 Чорнобільських зон відчуження). Там неможливо буде ані жити, ані вести господарство наступні 100 тис. років. Доведеться переселити 2 млн осіб. Україну вкриє викид радіоактивного цезію в небезпечній для усього живого, ґрунтів та водойм кількості. Радіоактивні речовини залежно від погоди полетять або на Європу, або на Білорусь та Росію.

До 50-кілометрової зони відчуження входять такі населені пункти Запорізької області: Кам’янка-Дніпровська, Кушугум, Малокатеринівка, Балабине, Балки, Василівка, Велика та Мала Білозерки, Дніпрорудне, Михайлівка. А також населені пункти Дніпропетровської області – Нікополь, Марганець, Покровське, Червоногригорівка, Грушівка, Томаківка, Покров.

У коментарі для ТСН.ua експерт, колишній керівник Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков розповів, що за його розрахунками, якщо на ЗАЕС станеться аварія, це торкнеться приблизно 1 мільярда людей і 40 країн.

Що робити в разі аварії на Запорізькій АЕС

Експерт з прогнозування розповсюдження радіоактивних аерозолів у повітрі та член бригади радіаційного моніторингу Захар Іванов розповів покрокову інструкцію, що робити у разі викиду радіаційної хмари. Якщо станеться аварія на АЕС, алгоритм дій такий:

– дослухатися до офіційних повідомлень,

– перейти до укриття,

– подбати про бутильовану воду,

– загорнути продукти харчування в герметичні пакети,

– взяти маску й респіратор,

– мати одяг, який легко помити (плащ, гумові чоботи).

Експерт рекомендує кожному захиститися на певний період часу на тих місцях, де вони перебувають, а потім буде відома інформація стосовно того, де краще перебувати та як краще рухатися. Тоді можна з’єднатися зі своїми родинами та рухатися й дивитися, що робити далі. Краще бути в укритті та чекати на офіційні повідомлення.

Основні принципи захисту від опромінення:

– захист відстанню (перебувати якомога далі від джерела опромінення),

– захист часом (перебувати якомога менше часу поблизу джерела опромінення),

– захист екраном (розташовувати щось між собою і джерелом опромінення).

 

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram