Чоловіче здоров’я: лікар-уролог ЦМКЛ розповів, як вберегтись від найпоширеніших захворювань
13 Листопада, 11:15
Поділитись статтею
Простатит, аденома та рак простати – недуги, з якими найчастіше звертаються чоловіки до лікаря-уролога.
В світовій медичній традиції листопад є місяцем чоловічого здоров’я. Як сильній частині людства вберегтись від найпоширеніших захворювань – розповідає завідувач відділення урології та малоінвазивної хірургії Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні Ігор Білик.
Досить поширеним захворюванням чоловіків є простатит.
Є такі його види:
- гострий простатит (у пацієнта наявна висока температура тіла. Потрібне лікування з потужною антибіотикотерапією);
- хронічний простатит (бактеріальний, абактеріальний та з асимптоматичним перебігом). Вони більш змито протікають. Клінічна картина не проявляється досить тривалий час і тільки, коли є загострення, то у пацієнта виникають неприємні відчуття під час сечовипускання та внизу живота. Також наявні розлади в статевій сфері – еректильна дисфункція.
Причиною виникнення хронічних простатитів, як правило, є постійне переохолодження, тривале утримання від сексуальних відносин, малорухомий спосіб життя та шкідливі звички. Також ще один фактор – перетримання сечі (мало хто приділяє цьому увагу, але це є великою проблемою серед чоловіків).
Лікування простатиту
«Дуже багато людей лікується самостійно методом підбору трав. Фітопрепарати – це добре. Вони показані при лікуванні хронічного простатиту. Але власне їх правильний підбір, а також необхідних процедур може визначити тільки фахівець. Для початку треба звернутися до лікаря, а не до інтернету чи за порадами друзів», – говорить уролог Ігор Білик.
Тільки фахівець після посіву і антибіотикограми може підібрати правильне лікування.
«Як правило, в 50% хронічний простатит рецидивує. Це у всьому світі, яке б лікування не було. Єдине, що можна зробити – це максимально перевести хронічний простатит у фазу ремісії, тобто щоб пацієнта якнайтриваліше не турбували ці симптоми», – каже лікар.
Під час захворювання простатитом погіршується психологічний стан чоловіка.
«Вражається запальним процесом не тільки простата, але і нервові сплетення тазу. А це постійний біль і дискомфорт, до якого чоловік не звик і хоче бути активним. Більше того, негативно вливає на ерекцію, що викликає дискомфорт. Тому коли такий пацієнт приходить до лікаря, то з ним треба працювати не тільки медикаментозно, але і психологічно», – говорить Ігор Білик.
Для профілактики простатиту лікар радить чоловікам вести активний спосіб життя, обмежити вживання алкоголю, тютюнопаління, а також налагодити статеве життя.
Аденома простати
Простата – це залоза. Вона не тільки секретує назовні елементи сперми, але й виділяє багато біологічноактивних речовин в кров, які впливають не ввесь організм.
Аденома – це розростання залозистої частини простати, яке призводить до погіршення відтоку сечі. Як наслідок в сечовому міхурі постійно залишається певний залишок, відповідно, нирки з меншою кількістю починають виділяти сечу. В результаті у чоловіка розвивається ниркова недостатність.
«Раніше, коли не оперували аденому, то чоловіки, як правило, помирали в молодому віці від ниркової недостатності», – розповідає Ігор Білик.
Лікар каже, що постійне перерозтягнення сечового міхура також спричиняє атрофію його стінки. Відповідно, він не виконує свої функції.
«Сечовий міхур – це не тільки резервуар, в який стікає з нирок і виводиться сеча. Він ще мусить як м’язовий орган її виштовхувати. Є випадки, коли гострі затримки сечі потребують невідкладного розрішення методом хірургії», – пояснює уролог.
Аденома простати – вікова хвороба?
«Так, тому, що під впливом тестостерону залозиста частина простати живе протягом усього життя. Об’єм простати у 18 років і в 50 років – різний. В 50 він буде значно більший. Тому, якщо немає проблем з сечопуском, то ніяких лікувань чи оперативних втручань непотрібно», – говорить лікар Ігор Білик.
Чоловікам після 50 років слід звертатись до свого сімейного лікаря, щоб розробити програму онкоскринінгу.
Першопричини раку простати
«В нас виділяються статеві гормони: в чоловіків – тестостерон, у жінок – астрогени. Ці гормони перетворюються на активні речовини у простаті в чоловіків. Відповідно, спричиняють активний поділ клітин/залоз. Клітини, які діляться інтенсивніше, то є більша ймовірність їх переродження в ракову пухлину», – говорить Ігор Білик.
Рак простати не росте за півроку чи рік, а тривалий час і, як правило, проявляється у більшості чоловіків після 65 років.
«Хоча, чим старший вік, в якому виявився цей рак і без різних ускладнень, тим менш він агресивний. І часто буває так, що у віці 80 років виявляється рак простати, але пацієнт подається простому спостереженню без жодного оперативного втручання. Йому виписуємо певні ліки, які просто гасять поділ оцих клітин. А ,чим в молодшому віці виявляється рак простати, тим він агресивніший», – каже Білик.
Симптоми раку простати:
- порушення сечопуску;
- поява крові у сечі, спермі;
- болі у тазових кістках, у хребті, кістках ніг та колінах.
«Це вже треба обстежитись. Не факт, що це є рак простати чи взагалі пов’язано з урологією, але ці симптоми мають насторожити лікаря, до якого звертається пацієнт», – говорить Ігор Білик.
Рак простати лікується і досить ефективно, відзначає лікар-уролог.
«Єдиний нюанс, щоб це не був запущений рак, тому що коли є велика кількість метастазів по кістках та інших органах, то хіміотерапія дає ефект, але менший», – каже лікар.
Для запису на консультації/обстеження до Ігоря Білика та лікарів-урологів ЦМКЛ телефонуйте у наш контакт-центр: +380951031030; +380670999111.
Поділитись статтею