Як стрес пов’язаний з репродуктивною системою

Нервове напруження, постійна перевтома та стреси вкрай негативно позначаються на нашому здоров’ї, починаючи від погіршення загального самопочуття до виникнення серйозних хвороб.

Як стрес впливає на репродуктивну систему та які “перші дзвіночки” того, що варто звернутися до фахівця МІСТУ розповіла лікар акушер-гінеколог та репродуктолог Уляна Павлик.

Як стрес пов’язаний із репродуктивною системою?

Стресом заведено називати стан, який виникає у відповідь на психічну напругу, яку відчуває особистість під впливом важких для неї життєвих умов.

Реакція на стрес у чоловіків і жінок відрізняється: згідно з дослідженнями американських вчених жінки є більш чутливими до дії стресу. Його проявами є активація в організмі гормонального ланцюга: гіпоталамус — гіпофіз — наднирники. В результаті відбувається підвищення вивільнення рівнів кортикотропін-рилізинг-гормону, а потім власне кортизолу, які пригнічують нормальні рівні репродуктивних гормонів (ФСГ і ЛГ). Найбільш чутливими до стресу репродуктивними процесами є овуляція, лібідо та імплантація ембріона.

Як стрес впливає на менструальний цикл?

Менструальний цикл є показником фертильного здоров’я жінки. В стані стресу всі сили організму спрямовані на “виживання”, а не на продовження роду.

Якщо стрес короткочасний, місячні можуть зникнути або запізнитися на кілька днів. Однак, якщо стрес є хронічним, менструації можуть бути більш непостійними або відсутніми.

Причина, з якої стрес може змінити менструальний цикл пов’язана з підвищенням рівня кортизолу та кортикотропні – рилізинг – гормону, які можуть пригнічувати гормони, що відповідають за овуляцію та менструацію.

Як стрес може впливати на шанси на вагітність та успішний перебіг вагітності у жінок?

Основними причинами не настання вагітності є зниження лібідо та ановуляція. Відомо, що стрес впливає ще до зародження ембріона, в момент, коли у жінки відбувається овуляція.

“Вчені виявили, що у тих жінок, які часто турбувалися під час активного планування вагітності, шанси зачати були на 45% нижчими, ніж у тих, хто не нервував; крім того, у однієї і тієї ж жінки ймовірність зачаття також значно відрізнялася в залежності від стресу, який вона відчувала у конкретному місяці — різниця досягала 40%”, – каже лікарка.

Стрес також може впливати на успішний перебіг вагітності, якщо запліднення відбулося. Для розвитку ембріона необхідний достатній рівень прогестерону під час лютеїнової фази (14 днів після овуляції). Підвищення рівня кортизолу внаслідок стресу впливає на синтез прогестерону. Коли ви перебуваєте у стані короткочасного або тривалого стресу, гормональний баланс зміщується в бік зростання концентрації кортизолу і зниження синтезу прогестерону.

Крім того, під час сильного стресу наднирники виділяють адреналін, який змушує гіпофіз виробляти пролактин. Це також може негативно відбитися на фертильності внаслідок пригнічення овуляції.

До кого звертатися, якщо стрес порушує цикл та впливає на фертильність?

“Якщо цикл затримується більш як на тиждень або триває більше 38 днів – це 100% потребує уваги і є приводом для невідкладного запису до гінеколога! Якщо вагітність не настає після одного року спроб без використання методів контрацепції у віці до 35 років – варто звернутися до репродуктолога”, – зазначає Уляна Павлик.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...