На Франківщині створили Центр відтворення та збереження екосистем
19 Січня, 13:00
Поділитись статтею
В урочищі Касова гора у Бовшеві Бурштинської громади створили Центр відтворення і збереження екосистем. На ділянці площею 71 гектар планують відтворювати та зберігати унікальні лучно-степові екосистеми методом ревайлдингу.
Про це Суспільному розповів голова громадської організації “Еко-Галич” Володимир Бучко.
З його слів, урочище є еталоном західноукраїнського степу, тож мета проєкту — збереження і відтворення цінних природних екосистем.
“Спочатку урочище зробили пам’яткою природи загальнодержавного значення, потім — національним природним парком. І відповідно до закону України там перестали займатися сільським господарством, випасати тварин. Територія почала деградувати. Вперше вона почала заростати інвазійними видами, які для нас — небажані”, — розповідає Володимир Бучко.
Влітку 2023 року за сприяння міжнародного фонду захисту дикої природи IFAW провели наукову експедицію за участі шести провідних науковців, розробили проєкт організації території.
Як розповів професор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Ілля Чорней, природні комплекси Касової гори мають статус пам’ятки природи загальнодержавного значення. Там ростуть понад 30 видів судинних рослин, які занесені до Червоної книги України, дев’ять видів рослин мають міжнародне природоохоронне значення.
“Крім того, що ми створили оцей заказник, ми розробили його зонування і спеціальний менеджмент. Це — такий пілотний проєкт для того, щоб з’ясувати, що найкраще сприяє збереженню цих видів. Там будуть ділянки, які абсолютно заповідні. Це — ніби контроль. Там нічого не буде проводитися: ні випасання, ні викошування”, — розповідає Ілля Чорней.
Зі слів начальниці науково-дослідного відділу національного природного парку Залісся Вікторії Смаголь, яка брала участь у науковій експедиції на Касову гору, найкращим розв’язанням проблеми деградації тутешньої екосистеми є створення центру реабілітації або притулку для диких копитних тварин.
“Ми пропонуємо створити для відновлення екосистеми саме реабілітаційний центр. В ньому пропонуємо розміщувати насамперед аборигенні види тварин. Це — благородний олень, косулі. Для того, щоб не зіпсувати та не перевантажити цю територію, ми повинні контролювати кількість цих тварин і видовий склад”, — каже Вікторія Смаголь.
Земельну ділянку для реалізації проєкту, відповідно до рішення сесії Бурштинської міської ради від 31 серпня 2023 року, передали в оренду голові організації “Еко-Галич” Володимиру Бучку на 20 років.
На реалізацію першого етапу проєкту міжнародний фонд захисту дикої природи IFAW спрямував 67 тисяч євро, каже менеджерка з порятунку тварин міжнародного фонду захисту тварин IFAW Наталія Гозак. За ці гроші обгородили основний вольєр площею 23 гектари, побудували господарський будинок, оглядову вежу, провели наукові дослідження та перевезли тварин.
“Ми підтримали цей проєкт, тому що він справді комплексний, і, крім того, що забезпечує відновлення екосистеми Касової гори, він ще дає можливість розміщувати там копитних тварин чи для реабілітації, чи на постійній основі. Саме тих диких копитних, які постраждали чи безпосередньо від війни, чи опосередковано. Це є такою допомогою в воєнний час”, — каже Наталія Гозак.
18 грудня 2023 року до Центру відтворення і збереження екосистем привезли сарн європейських. Загалом тут є вісім травоїдних тварин різних видів, одну з них врятували із зони бойових дій, каже Володимир Бучко.
“Зараз ми врятували та дали кращі умови для п’яти косуль, дикого барана, муфлона. Також привезли врятовану із зони бойових дій самку дикого коня Пржевальського. Сподіваємося, що навесні сюди перевезуть багато диких тварин, які потребують кращих умов, лікування або реабілітації”, — говорить Володимир Бучко.
Голова організації “Еко-Галич” каже: під час наступного етапу реалізації проєкту на Касовій горі планують встановити електропастухи для контрольованого випасу тварин, обгородити решту території та створити умови для реабілітації диких тварин.
За його словами, у Центрі відтворення і збереження екосистем також планують проводити пішохідні та велоекскурсії для розвитку екоосвіти, екотуризму та розвитку громади.
Поділитись статтею