Що таке загальна анестезія і «газовий» наркоз зокрема?
24 Січня, 16:53
Поділитись статтею
Загальна анестезія (в народі наркоз) – це стан глибокого сну, повна і оборотна втрата свідомості. Цей стан схожий на фізіологічний сон, але він глибший, фармакологічно індукований, і під час нього виникає пригнічення дихання.
Які види наркозу застосовують у своїй роботі фахівці та від яких чинників залежить вибір анестезії МІСТУ розповіла лікар анестезіолог ЛДЦ «Мед-Атлант» Любов Грицишин.
Під час виконання загальної анестезії відбувається втрата чутливості, розслаблення скелетної мускулатури та зниження рефлексів. Під час наркозу людина непритомна, лікар-анестезіолог контролює частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск пацієнта, сатурацію та глибину анестезії, а також стежить за його температурою тіла та сечовиділенням.
Інгаляційний або «газовий» наркоз — це один зі способів загальної анестезії, при якому через дихальні шляхи в організм надходять газоподібні або леткі знеболювальні препарати. При їх використанні дихання здійснюється природним шляхом, без застосування міорелаксантів, або ж частіше, з повною міорелаксацією і штучною вентиляцією легень.
«Інгаляційна анестезія севофлураном, на даний час, є золотим стандартом в анестезіології, зокрема і анестезіології дитячого віку, що дозволяє як підвищити якість медичної допомоги, так і зменшити стрес у маленьких і дорослих пацієнтів. Севофлуран — один з найбільш часто використовуваних інгаляційних анестетиків. Його дія розвивається швидко, він не подразнює дихальні шляхи, має незначний специфічний запах, тому підходить для ввідного наркозу. Цей препарат рекомендований до використання провідними клініками Європи, тому що абсолютно безпечний і має щадний вплив на організм. Він забезпечує плавне занурення у медикаментозний сон. Севофлуран – короткодіючий препарат, пацієнт приходить до тями вже через кілька хвилин після припинення його подачі в дихальні шляхи» – розповідає лікар анестезіолог ЛДЦ «Мед-Атлант» Любов Грицишин.
Переваги сучасних інгаляційних анестетиків:
– висока керованість (анестезіолог будь-якої миті може підвищити, знизити або повністю припинити подачу газу);
– низька токсичність (введений газ виводиться через дихальні шляхи, минаючи процеси метаболізму в печінці та виведення через нирки, що відповідно знижує навантаження на ці органи);
– відносно короткий час відновлення (особливо у випадках, коли не застосовуються сильнодіючі седативні препарати, міорелаксанти та анальгетики);
– практично не викликає побічних реакцій з боку серцево-судинної системи.
Анестезіолог заздалегідь розраховує час занурення у сон, залежно від передбачуваної тривалості операції. Наркоз може діяти від 30 хвилин до кількох годин, у процесі якого лікар постійно контролює стан пацієнта.
Як підготуватися до наркозу?
Перед загальним наркозом пацієнт повинен здати низку аналізів (повний список надасть лікар), а також виконати низку вимог:
– не приймати тверду їжу за 4-6 год та прозорі напої за 2 год до процедури у день операції,
– відмовитися від алкоголю щонайменше за добу до анестезії,
– пройти необхідні обстеження та консультацію анестезіолога,
– потрібно обовʼязково повідомити лікаря про свої захворювання, негативні реакції та ускладнення після наркозу.
Як проводиться наркоз?
Анестезія виконується до проведення операції. У сон пацієнта вводять за допомогою інʼєкції гіпнотика, або ж вдихання самого інгаляційного анестетика. “Газовий” наркоз забезпечується за допомогою спеціальної наркозно-дихальної апаратури. Методика має кілька переваг:
– пацієнт почувається природно, немає ефекту «вдягання маски» або «вдихання газу»;
– плавне занурення в глибокий сон;
– легкий вихід із медикаментозного сну;
– відсутність галюцинацій, препарат повністю виводиться з організму без наслідків.
«Хочу наголосити, що на всіх етапах лікар контролює стан пацієнта, проводячи моніторинг серцевих скорочень, мʼязової та нервової активності, забезпечення киснем та виділення вуглекислого газу з організму. Від рівня наркозу залежить і вихід із нього. Досвідчений анестезіолог робить вихід із медикаментозного сну швидким та природним. Застосування сучасних препаратів робить наркоз безпечним, а відновлення швидким, причому на самопочутті попередня анестезія не відбивається. Вже через 1-2 години після виходу з наркозу пацієнти після малотравматичних і короткотривалих втручань можуть бути виписані зі стаціонару» – лікар анестезіолог ЛДЦ «Мед-Атлант» Любов Грицишин.
Можливі ускладнення від наркозу
Проблеми через наркоз у більшості випадків спричинені непрофесійністю чи недостатньою підготовкою лікаря. Ускладнення наступають у менш ніж 1% пацієнтів. Застосування севофлурану в фазі індукції може викликати такі побічні ефекти: брадикардія, гіпотензія, ларингоспазм і обструкція дихальних шляхів. Під час фази підтримки і в післяопераційний період можуть спостерігатися гіпотонія, підвищення або зниження частоти серцевих скорочень, сонливість, запаморочення, нудота, блювота, кашель. При правильній підготовці до анестезії, виконанні пацієнтом усіх рекомендацій лікаря, досвідчений анестезіолог ускладнень не допустить.
Протипоказання для анестезії (наркозу)
Існує ряд протипоказань застосування загального наркозу, про які мають знати пацієнти:
– хронічне захворювання у стадії загострення,
– інфаркт, інші серцево-судинні захворювання у гострій фазі,
– пневмонія, бронхіт і стани що супроводжуються підвищенням температури,
– деякі психічні розлади.
Більшість протипоказань є абсолютними.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (095) 00 38 453
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://instagram.com/med_atlant.if?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://instagram.com/medatlant.beauty?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
Партнерська публікація
Поділитись статтею