Мед Атлант

Що таке функціональні розлади шлунково-кишкового тракту і чому вони виникають?

Часто буває так, що пацієнт скаржиться на функціональні розлади шлунково-кишкового тракту, але лікар не знаходить причину цих скарг навіть після ретельного обстеження. Раніше висновок був один – у таких пацієнтів немає органічної патології, а є порушення функції органу, – пояснює МІСТУ лікар терапевт, гастроентеролог, пульмонолог Олена Журавльова. А зараз ці хвороби розглядають як порушення взаємодії між органами травлення та центральною нервовою системою.


Вчені вважають, що у формуванні функціональних захворювань головну роль відіграє порушення сприйняття нервової системи сигналів від органів травлення, хоча до кінця цей механізм не з’ясований. Основна причина функціональних захворювань – вісцеральна гіперчутливість, тобто підвищена чутливість нервових закінчень органів травлення до різних подразників: механічних, хімічних, температурних.

Не можна називати функціональними розладами будь-яку патологію тільки тому, що не знайдена її причина. У функціональних захворювань є чіткі критерії і лікарі ними керуються.

В чому причина ФРШКТ

Досі до кінця невідома основна причина появи функціональних розладів. Зараз лікарі вважають, що розвиток хронічних функціональних розладів залежить від декількох факторів.

Ось головні з них:

  • Генетичні – виявлені гени, які впливають на ризик розвитку деяких функціональних захворювань, наприклад СПК з закрепами та функціональною диспепсією. Однак, такі генетичні варіанти виявляють в дуже невеликої кількості пацієнтів. Але аналізи на пошук генетичної причини захворювання в даному випадку малоінформативні, і ні позитивний, ні негативний результат не дають значимої інформації.
  • Психологічні – фонові психічні порушення, зокрема тривожний розлад, депресія, а також поєднання цих станів у рази підвищують ризик функціональних розладів. Хоча це теж не обов»язковий фактор і він є не у всіх пацієнтів з функціональними захворюваннями ШКТ.
  • Насильство – є дані про те, що деякі види насильства, психологічне і фізичне в дитинстві можуть підвищувати ризик деяких функціональних розладів травлення. Під насильство підпадають навіть дуже жорсткі правила в сімї, що стосується наприклад харчування, якщо дитину заставляють їсти, коли вона не хоче чи те, що вона не любить. Це здавалося б звичайна установка в сім»ї. Але вона може мати наслідки у вигляді функціональних порушень.
  • Інфекція – це мабуть один з найбільш вагомих факторів. Перенесена колись кишкова інфекція, інфекційний гастроентероколіт, коронавірусна інфекція і інші вірусні захворювання підвищують ризик захворіти функціональним розладом ШКТ.
  • Соціальні фактори – відомо, що люди, які працюють в стресових умовах, з високою відповідальністю мають вищий ризик функціональних розладів.
    Жіноча стать – розлади функціонального характеру виникають у жінок в 1.5 – 2 рази частіше, ніж у чоловіків.

«Різні комбінації цих факторівй можуть призвести до хвороби, – пояснює лікар терапевт, гастроентеролог, пульмонолог Олена Журавльова. Попередити функціональні розлади неможливо, як неможливо повернутися в минуле і викинути пиріжок, який був причиною отруєння, чи пояснити батькам, що не потрібно змушувати нас маленьких їсти ненависну кашу, чи змінити свою генетику.»


Відомо більше 30 функціональних порушень ШКТ. Умовно їх поділяють по локалізації, залежно від того, який відділ ШКТ уражений.

Стравохід. Одна з найрозповсюдженіших функціональних патологій – функціональна печія. Відрізняється від ГЕРХ тим, що симптоми з рефлюксом ніяк не пов’язані.
Шлунок. Найчастіше зустрічається функціональна диспепсія, що характеризується болями у верхній половині живота, здуттям, відчуттям перенаповненості.
Кишківник. Найрозповсюдженіше функціональне захворювання – функціональний закреп. В такому випадку пацієнт страждає від закрепу з дитинства, хоча правильно харчується, веде активний спосіб життя.
Жовчевий міхур. Головний критерій – біль, який порушує якість життя, триває декілька годин і зникає так само раптово як і зявляється.

Як діагностують функціональні розлади ШКТ.

«Немає аналізів чи досліджень, які б дозволили встановити діагноз. Лікарі орієнтуються на певні критерії. І критерії постійно переглядаються і уточнюються, щоб можна було правильно встановити діагноз. – розповідає лікар терапевт, гастроентеролог, пульмонолог Олена Журавльова. – Насамперед лікар орієнтується на тривалість скарг. Якщо симптоми тягнуться роками, скоріш за все – це функціональний розлад. Також характерна стереотипність симптомів, тобто всі епізоди подібні один на одного. В залежності від скарг призначається ультразвукове чи ендоскопічне обстеження. В деяких випадках призначають комп»ютерну чи магнітно-резонансну томографію. Але це потрібно не завжди, тому не варто самостійно призначати собі ці обстеження, якщо лікар їх не рекомендував. Ну і вдеяких випадках призначають лабораторні обстеження для виключення наприклад хелікобактерної інфекції або целіакії.»

Як лікують функціональні розлади ШКТ.

Перш за все пацієнт потребує пояснення того, що з ним відбувається. Як правило пацієнт з функціональними розладами хворіє вже багато років, відчуває неприємні симптоми, постійно обстежується. Невизначеність та нерозуміння діагнозу, звісно, лякають. Дуже часто пацієнти приходять до лікаря з впевненістю, що «в мене вже багато років симптоми хвороби і ніхто не знаходить причину, значить щось «страшне» – рак чи хвороба Крона. Задача лікаря – пояснити, що це за хвороба, що це не небезпечний стан з позитивним прогнозом.

Основне лікування для кожного стану індивідуальне: призначають інгібітори протонної помпи, послаблюючі, спазмолітики та інше. Частіше всього ліки комбінують, тому що симптомів як правило декілька.

Нейромодулятори – засоби, які відновлюють та нормалізують змінену чутливість нервових закінчень. До них належать препарати групи антидепресантів. Такі ліки призначаються тільки лікарем, і вони корисні при тривожних розладах та депресії, що часто супроводжуються функціональними розладами.
Уникання провокуючих факторів (тригерів). Хворобою треба вчитися керувати. Відомо, що поганий сон, перевтома, стрес, низький рівень фізичної активності підвищують чутливість нервової системи, що погіршує перебіг функціонального захворювання.

Водночас, психотерапія дозволяє людині по іншому ставитися до симптомів хвороби, менше на них фокусуватися. Психотерапія також покращує якість життя, допомагає впоратися з тривогою та депресією. Крім того, вона дозволяє врегулювати розлади поведінки. Наприклад, коли пацієнт має страх прогулянки містом, чи відвідування кафе, тому що це може погіршити прояви хвороби.

Харчові добавки. Деякі з них можуть бути корисні. Головне, щоби були докази їх ефективності, що отримані у великих і якісних дослідженнях. Але якщо в призначеннях лікаря дві третини БАДів, то краще порадитись з іншим спеціалістом.

Як впливає харчування на перебіг функціональних розладів ШКТ.

«Збалансоване харчування важливе. Наприклад, одним із факторів розвитку функціональних розладів може бути порушення мікрофлори кишківника. Кишкові бактерії в нормі живляться харчовими волокнами, що містяться в ягодах, злаках, горіхах, – а це саме ті продукти, які виключаються при синдромі подразненого кишківника, – коментує лікар терапевт, гастроентеролог, пульмонолог Олена Журавльова. – Так створюється порочне коло. В сучасній гастроентерології робиться акцент на кратність прийомів їжі, тому важливий режим – не пропускати прийом їжі, не робити великих перерв, не переїдати. В деяких пацієнтів є продукти – тригери, які викликають ті чи інші симптоми. Але ці продукти індивідуальні і потрібно виключати з раціону саме їх. При функціональних розладах рекомендують пробувати лише дієту – Low FODMAP – коли виключають речовини, що погано засвоюються в організмі та викликають бродіння, такі як лактоза, фруктоза та ряд інших вуглеводів.»

Як зрозуміти що у пацієнта з функціональним розладом ШКТ з’явилась інша хвороба.
Дійсно, людина з функціональним розладом може захворіти іншою хворобою ШКТ. Основні маркери цього:
1. Симптоми звичні чи це щось нове. При функціональних розладах симптоми стереотипні.
2. Чи є нетипові для функціональних розладів симптоми: кров в калі, чорний кал, лихоманка, різка втрата ваги.
3. Чи допомагають звичайні препарати. Якщо ліки, які завжди допомагали перестали бути ефективні, то можливо зявилась нова проблема.
4. Вік пацієнта. Чим старший вік, тим ретельніше має бути обстежений пацієнт.
5. Зміни в аналізах.
6. Біль, що пробуджує вночі. Як правило при функціональних розладах біль під час сну зникає.
Загалом пацієнти з функціональними розладами схильні бути уважними до стану свого здоров’я, часто обстежуються, вчасно приходять на прийом і тому лікарі, як правило, вчасно виявляють проблему.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (095) 00 38 453
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://instagram.com/med_atlant.if?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

https://instagram.com/medatlant.beauty?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Реклама

 

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...