«Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі»: у Франківську показали виставку
16 Серпня, 15:25
Поділитись статтею
Сьогодні, 16 серпня, у Івано-Франківську відкрили виставку «Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі».
Тортури, обшуки, ув’язнення і все це через проукраїнську позицію і не бажання жити в окупації. Такі причини для ув’язнення українських журналістів та активістів у Криму називають організатори.
Авторами фотовиставки є громадянські журналісти, що перебувають у Криму. Тому роботи виставлені без вказання авторства. 48 фотографій, що склали у формі великого герба кримських татар – “Тамга” на Вічевому майдані.
Це виставка фотодоказів знущання росіян над кримськотатарський народом.
Перше що почали робити окупанти – це знищувати свободу слова на окупованій території, – розповіла правозахисниця, менеджерка Центру з прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко.
На відкритті виставки був присутнім і брат політув’язненої Леніє Умерової – Азіз Умеров.
Він розповів, що сестра у грудні 2022 року поїхала у Крим, щоб доглядати за онкохворим батьком, що переніс операцію, проте на кордоні її затримали.
Вона була єдиною людиною у автобусі, в кого не було російського паспорта, – розповідає Азіз Умеров.
Зараз її підозрюють у шпигунстві на користь України.
Її 5 місяців тримали під адміністративними арештами, продовжуючи ув’язнення кожні 15 діб, за різними видуманими обставинами. Стало зрозуміло, що вони (росіяни, – ред) фальсифікують справу. А в травня 2023 року її літаком доправили з Кавказу до Москви й звинуватили в шпигунстві. Її справу засекретили, обмежили спілкування. Ми не розуміємо у чому її звинувачують, – розповів Азіз Умеров.
Наразі Леніє Умерової 26 років, за інформацією від її брата, дівчині загрожує 20 років позбавлення волі.
Свою історію розповіла й кримська журналістка Олександра Єфименко. Про останню поїзду у Крим, коли вже було розуміння, що залишатись там небезпечно Олександра розповіла:
Працювати в окупації це завжди ризик. Кілька разів я потрапляла на допити. Моя робота в Криму завершилась тим, що мені у хвіртку мого будинку підкинули дві гвоздички з чорною стрічкою. Стало зрозуміло що мені там залишатись небезпечно.
Франківці зупинялись, щоб прочитати історії політув’язнених.
Виставку можна відвідати у Івано-Франківську лише сьогодні, 16 серпня. Далі її показуватимуть у Львові, Дніпрі та Одесі.
Поділитись статтею