Мед Атлант

Артеріальна гіпертензія у людей молодого віку: Лікар-кардіолог ЦМКЛ назвала причини, симптоми та ускладнення 

В результаті тотального стресу кількість пацієнтів з артеріальною гіпертензією невпинно зростає. Це захворювання молодшає, тож до лікарні нерідко потрапляють 20-річні пацієнти з тиском 180.

Лікар-кардіолог Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні Юлія Садівська відзначає, що артеріальна гіпертензія є захворюванням серцево-судинної системи, яке характеризується систематичним підвищенням артеріального тиску.

«За даними ВООЗ в світі більше 1 мільярда людей мають цю проблему і близько 40% хворих не знають про свій високий рівень артеріального тиску. Так відбувається тому, що артеріальна гіпертензія часто перебігає безсимптомно або малосимптомно. Бували випадки, коли до лікарні поступали пацієнти з тиском 280 на 100, не відчувавши жодних симптомів», – говорить лікар.  

Але все-таки є скарги, які можуть проявлятись на фоні високого тиску. В першу чергу це головний біль, запаморочення, шум у вухах, потемніння або мерехтіння в очах, відчуття пришвидшеного серцебиття або перебої в роботі серця, задуха чи відчуття нестачі повітря, дискомфорт в грудях або навіть болі за грудиною.

За час повномасштабної війни кількість звернень з гіпертонічними кризами і артеріальною гіпертензією зросла приблизно на 15-20%. 

«Зараз часто пацієнтами є люди молодого віку (і навіть до 30 років). Причин цього декілька. В першу чергу це постійні стреси, також наявність шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю), малорухомий спосіб життя, надмірна маса тіла та ожиріння. Деколи звичайний стрес, перевтома може викликати підвищення артеріального тиску, а якщо ці підйоми у вас часті, то це може бути дзвіночком про те, що є якась інша причина», – каже кардіолог ЦМКЛ Юлія Садівська. 

Лікар називає два типи артеріальної гіпертензії: 

  Первинна (есенціальна). Зустрічається приблизно у 90 % випадків і фактори, які на неї впливають поділяються на кореговані (шкідливі звички, малорухомий спосіб життя, нездорове харчування, надмірна маса тіла та ожиріння) та некореговані (спадкова схильність, стать та вік);

  Вторинна (симптоматична). Виникає на фоні якогось основного захворювання.  

«Часто пацієнтам молодого віку для того, щоб уникнути артеріальну гіпертензію, потрібно вести більш активний спосіб життя, мати дозоване фізичне навантаження та збалансоване харчування ( в першу чергу це буде стосуватись обмеження вживання кухонної солі та кофеїновмісних продуктів. У свій раціон слід додати більше фруктів та овочів)», – говорить Юлія Садівська. 

Високі підйоми тиску можуть ускладнитись гіпертонічним кризом, тобто тривалим різким підвищенням артеріального тиску, яке проявляється вираженим головним болем, нудотою та блювотою. Може виникати відчуття оніміння нижніх кінцівок чи частини обличчя. 

Гіпертонічний криз пошкоджує такі органи-мішені і має наступні наслідки:

  мозок (транзиторна ішемічна атака, інсульт); 

  серце (інфаркт міокарда, серцева недостатність, перебої в роботі серця, тобто різного роду аритмії);

  нирки (хронічна ниркова недостатність);

  очі (крововиливи або ретинопатії). 

«Часто у пацієнтів існує такий термін як робочий артеріальний тиск. Але під його маскою ховається гіпертонічна хвороба. Люди помилково вважають, що тиск 160/80 є для них нормальний, тому що при ньому вони можуть не відчувати жодних скарг чи симптомів. Але це твердження є хибне, тому що для будь-якої здорової людини найвищою нормою артеріального тиску є 140/90», – пояснює лікар ЦМКЛ. 

Залежно від віку оптимальний артеріальний тиск може дещо коливатись. 

«В пацієнтів віком 16-20 років – 100/60. Від 20 до 60 – 120/80. І у пацієнтів, віком старше  60 – 140/90. Тому, якщо людина помітила в себе систематичне підвищення артеріального тиску до цифр 140 на 90, то обов’язково потрібно не зволікати і звертатись на консультацію до сімейного лікаря чи кардіолога», – говорить Юлія Садівська. 

Лікар-кардіолог приймає у консультативній поліклініці ЦМКЛ. Для запису телефонуйте у контакт-центр: 

+380951031030

+380670999111

 

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...