Мед Атлант

“Ікона – це молитва”: у Франківську відбулася творча зустріч з відомим мистецтвознавцем Левом Скопом. ФОТО

Сьогодні, 12 вересня, в Івано-Франківському краєзнавчому музеї відбулася творча зустріч з відомим українським мистецтвознавцем, іконописцем, реставратором, волонтером, актором фільму «Довбуш» Левом Скопом.

Митець розповів про український іконопис, історичні авторські дослідження, реставраційний досвід, технології творення,  як давніх так і сучасних  ікон.

“На початку своєї діяльності я стикнувся з тим, що не було багато інформації про церковне мистецтво, а воно до 17 століття було найголовнішим. Усе, що оточувало іконописців, відзеркалювалося у церковному малярстві. Паралельно до того всього, що я робив, почав займатися визначенням української церковної культури. Стикаючись з відомими постатями, не міг не писати наукові статті, брати участь у міжнародних конференціях. До війни я багато їздив за кордон з доповідями про український іконопис”

Лев Скоп розповів про свої книги – це дослідницькі праці на написання яких витратив близько 30 років. Дві з них – це методологічні рекомендації щодо створення ікон в стилі галицького іконопису. В іншій – дослідження, як по етапах відбувалася видозміна підходу, технологій і ментальності художників.

“Ця книга для того, щоби людина її взяла і зрозуміла, як їй мислити. Це перша і, поки що єдина, в Україні книжка по технології українського іконопису. Я художник-реставратор, сам малюю і це прямо моя праця. Наприклад, коли я досліджував старі ікони, і дивився під мікроскопом, які там фарби, які пігменти, що там замішано, то я дивився як практик. Мало того, що бачив ікони, коли реставрував, а ще й до того ж приходив музей і дивився, як рентген, як зроблені мазки”

“Потрібно не просто старатися перемалювати – там має бути любов. Коли я викладав іконопис, то в мене головна фраза була: “Ікона – це молитва”. Молитися легко. Ікони може кожен малювати, тільки треба, щоби він, по-перше, був віруючим, і щоби з душі ішла молитва. І тоді буде добра ікона, радісна”

Художник продовжує свою місію збереження і відродження української іконописної традиції, вводячи нові смисли і надаючи їм актуальності у сучасному світі.

“Я далі малюю пігментами. Коли художники нарікають, що фарби дорогі, я кажу: “А в мене фарби безкоштовні”. Глина-охра, сурік, сажа (дрова спалені) – так наші й малювали. Якщо і купували привозні пігменти, то мінімально їх використовували. Усі студенти, які в мене вчилися, далі так малюють”

Нагадаємо, що в Краєзнавчому музеї діє виставка «РАЙСЬКІ ХАТКИ.ФРАНКІВСЬК!». Ця унікальна експозиція є справжнім мистецьким явищем, яке об’єднує традиційне українське народне мистецтво з глибоким духовним змістом.

У своїй новій серії робіт Лев Скоп відтворює образи стародавніх українських хаток, які символізують гармонію та єдність людини з природою та Богом. «Райські Хатки» – це не просто зображення іконографічних форм, а своєрідна метафора, що втілює ідею дому як місця, де людина знаходить свій духовний притулок. Роботи Лева Скопа сповнені світла і тепла, вони ніби випромінюють ту благодать, яка охоплює все навколо. До експозиції також додано кілька робіт покійної дружини Лева Скопа, Тетяни Думан-Скоп, що надає виставці особливого значення.

Лев Андрійович Скоп — український мистецтвознавець, художник-реставратор, іконописець, колишній викладач Львівської академії мистецтв, учасник Євромайдану, поет, музикант, учасник творчого об’єднання «Кактус», багаторічний дослідник дрогобицької  церкви «Святого Юра». 

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...