Мед Атлант

Найамбітніші проекти року

2018-й для Івано-Франківська став роком реалізації великих проектів. Чи не вперше за останні роки в місті відбулися дійсно знакові зміни, які важко не помітити. Попри критику, скандали, відкриті кримінальні провадження міська влада дає голосні обіцянки і ще більш ефектно звітує про зроблене.

Рекордний бюджет міста в сумі 3,2 млрд грн – це справді фінансові ресурси, з якими можна господарювати на широку ногу. Тож доцільно вказати, що теперішня влада у Франківську має чи не найсприятливіші умови, аби вирішувати в місті не тільки поточні проблеми, але й братися за стратегічні, закладати фундамент для майбутнього покоління.

Однією з найбільших проблем міста є нерозвинена інфраструктура. Івано-Франківськ розростається швидкими темпами. Сотні нових будинків, тисячі куплених квартир – і жодного стратегічного рішення щодо майбутнього розвитку міста, хоч із кожним роком все більш очевидним є дефіцит мостів, транспортних розв’язок, шкіл, дитячих садків, лікарень, парковок. З одного боку, спостерігаємо стрімкий розвиток будівельної галузі в місті і масштабну його забудову, з іншого – крім нового житла, не задовольняються першочергові потреби мешканців. А це вже завдання не бізнесу, а міської влади.

Інфраструктурний проект року

Мікрорайон міста, що перебуває зараз фактично на грані транспортного колапсу, – “Пасічна”. Один міст – тисячі жителів, десятки новобудов – жодної нової школи, тисячі зданих квадратних метрів – і жодного парку. Мізерний комфорт – магазини, ринки, кафе, ігрові автомати… Ранкові і вечірні затори. Ось та реальність, в якій доводиться жити мешканцям цього мікрорайону. Виходячи з таких обставин, зрозуміло, що потрібно щось робити. І йдеться не лише про ремонт вулиць, благоустрій дворів і проведення фестивалів. Час братися за більш глобальні проблеми.

Так, у 2016-му міська влада пообіцяла побудувати ще один міст на Пасічну. Пообіцяла і робить. В березні 2016 року міський голова Руслан Марцінків заявив, що настав час розпочати будівництво другого моста через Бистрицю, адже назріла потреба в резервному шляху. Відтоді будівництво моста – чи не головна тема, яку обговорюють у місті. Вона постійно обростає різними чутками та міфами. Аби не вдаватися в насичену хронологію подій, варто відзначити найважливіше. Міст справді будується, бо часто такі масштабні проекти залишаються тільки на словах або на папері, зупиняються, так і не розпочавшись. Роботи ведуться, міська влада звітує про кожен етап реалізації проекту, виконавцем якого є ТОВ “Мостобудівельний загін №112”. Інша, менш світла сторона процесу – фінансування. Вартість робіт постійно зростає, і це не тисячі, а десятки мільйонів гривень з міського бюджету. Задекларована владою вартість коригується у сторону збільшення: стартували зі 120 млн грн – нині із додатково проведеними закупівлями вартість робіт складає уже майже 180 млн грн. В яку суму обійдеться Галицький міст, мабуть, буде відомо на фініші, коли роботи завершать, та найважливіше, аби об’єкт був якісно побудований.

Інвестиція року

2018-й можна назвати роком розвитку комунального транспорту, адже саме за цей час міська влада витратила 5.5 млн євро на закупівлю 29 низькопідлогових тролейбусів. Кошти на купівлю громадського транспорту для ДКП “Електроавтотранс” – це 4.5 млн – кредит ЄБРР і 1 млн – грант, який не треба буде повертати.

Слід зазначити, що налагодження нормальної роботи громадського транспорту для Івано-Франківська є однією з найактуальніших проблем. Фактично, щороку перевізники вимагають підвищення цін на проїзд, але не готові покращувати умови перевезення. В цьому році вартість проїзду зросла з 4 до 5 грн. Якість послуги при цьому не змінилася: старі й брудні маршрутки, хамовиті водії, непрозора система оплати – це те, що отримують мешканці міста.

Тому міська влада взяла курс на розбудову комунального транспорту: прокладають нові мережі тролейбусних ліній та закуповують самі ж транспортні засоби. Зараз парк ДКП “Електроавтотранс” налічує 62 транспортних засоби, з них 54 тролейбуси. Діє 10 маршрутів, з них 9 тролейбусних та 1 автобусний. Загальна протяжність контактної мережі – 63 км. Про рентабельність самого комунального підприємства і транспортної послуги загалом при ціні 2 грн за проїзд у тролейбусі й 5 грн – в автобусі, ще й при кількох тисячах пільговиків, говорити взагалі недоцільно. Громадський транспорт є нерентабельним, тому це послуга, яка щороку дотується з бюджету.

 

Видовище року

Окрім хліба, люди потребують видовищ. Головним видовищем року, мабуть, можна назвати яскраву гру футболістів МФК “Прикарпаття”. Роками про клуб майже ніхто не згадував, окрім, хіба що, завзятих уболівальників, та нинішня влада вирішила розвивати його імідж під гаслом “Команда рідного міста”. У результаті в Івано-Франківську знову зміцнів футбольний дух.

За 2018 рік було проведено п’ять домашніх ігор (одна без глядачів) серед команд Другої ліги сезону 2017-2018 та дев’ять ігор серед команд Першої ліги сезону 2017-2018. В середньому за один матч реалізовують 600-650 квитків, у тому числі 400-420 – пільговим категоріям, крім того, на кожну гру видають 400-450 запрошень. Фактично, левова частка глядачів – це або запрошені, або пільговики. Отже, футбол – це справді промоційне видовище, яке міська рада влаштовує за бюджетні кошти. Так, згідно з отриманою від громадської організації “Міський футбольний клуб “Прикарпаття” відповіддю від 29.10.2018 №90, з міського бюджету надійшло 6 117 400 грн, з них на заробітну плату футболістів витрачено 3 135 800 грн.

Благоустрій року

Якщо говорити про знакові проекти Івано-Франківська, то неможливо не згадати про роботи, що ведуться біля міського озера, яке останніми роками є основним об’єктом скандалів і протиріч через знищення зеленої зони. Аби згасити критику, міська влада ще у 2017 році розпочала масштабний проект із благоустрою озера – запланували велосипедні, бігові та пішохідні доріжки навколо водойми, встановили лавки, урни, висадили дерева. На фото та презентаціях усе пафосно та красиво, але уже другий рік поспіль заплановане так і не можуть завершити. Хоча, зважаючи на вартість проекту, це чи не найдорожчий ремонт, що обходиться у 16 777 000.00 грн. 

Ремонти ведуться уже другий рік, активісти чи не кожної сесії звертаються до міської ради з приводу проблем, які виникають під час виконання робіт, щодо зловживань і халатності підрядника. За скаргами мешканців міста було відкрите навіть кримінальне провадження. Що ж зроблено, з’ясовуємо в замовника робіт.

 

 

Так, станом на вересень освоєно 7 536 640,68 грн. Виконано наступні роботи: влаштовано тротуарні пішохідні доріжки і бігові доріжки від центрального входу на міське озеро і від рятувальної станції; прокладено силовий кабель (електричний) довжиною 2864,0 м. п.; виконано частину будівельних робіт на спорудженні станції для моржів; виконано частину робіт із капітального ремонту станції для човнів.

До кінця поточного року заплановано виконати роботи із влаштування тротуарної доріжки (1600 м кв.), бігової доріжки (1140 м кв.), завершити будівництво станції для моржів і встановити покриття з дерев’яно-полімерного композиту на станції для човнів, якщо на те будуть сприятливі погодні умови. Однак важливо розуміти, що проект передбачає тільки благоустрій, про очищення озера не йдеться. Чи доречно було виділяти на це стільки мільйонів, коли навколо головної водойми міста зводять цілі комплекси новобудов? Забудовники, мабуть, мали б самі подбати про благоустрій та комфорт людей…

 

Найяскравіший ремонт року

Найдорожчий і найбільш яскравий ремонт року – реконструкція площі Міцкевича. Роботи, які мали бути завершені ще у 2017-му, затягнулися через те, що були складними і масштабними. Міська влада таки взялася за центральну частину міста.

 

 

Було чимало критики і претензій щодо проекту, спротив і захист усього старого, та урядники безкомпромісно робили своє. І мабуть, вперше можна сказати, що ціна відповідає якості. Дорога бруківка, якісно виконані роботи, і найважливіше – після цього ремонту у центральній частині міста з’явилася ще одна пішохідна зона, що для іванофранківців було справжньою несподіванкою. Тож, якщо хочуть – можуть зробити добре.

 

 

Такими проектами та господарськими амбіціями запам’ятався 2018 рік. Попри складнощі, часто зловживання, а можливо, й елементарну некомпетентність в Івано-Франківську реалізовують великі проекти, з якими місто стає комфортнішим і кращим для життя. Основним пріоритетом міської влади є розвиток інфраструктури, ремонти, благоустрій, у той час як, зокрема, освіті й медицині, на жаль, приділяють менше уваги. 2018-й рік можна назвати роком скандальної, але масштабної господарки.

 

 

Автор: Наталя СЕРБИН

Стаття опублікована в журналі МІСТО № 23.

*Передрук матеріалу дозволяється тільки за погодженням з редакцією.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...