Цей день в історії. 28 червня. СЛАЙДШОУ
28 Червня, 09:03
Поділитись статтею
В Україні святкують День Конституції.
1389 – Між Сербією та Османською імперією відбулась битва на Косовому полі (поблизу сучасного міста Пріштіна), в ході якої війська князя Лазара Хребеляновича зазнали поразки і Сербія попала у васальну залежність від Туреччини. Сам Лазар і султан Мурад загинули в бою, а їхні сини, Стефан і Баязід, заключили союзницький договір.
1569 – Між Королівством Польським та Великим князівством Литовським укладено Люблінську унію, що дала початок новій федеративній державі, відомій як Річ Посполита.
1651 – Біля містечка Берестечко (нині — Волинська область) між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Іслама III Герая з одного боку та армією Речі Посполитої під командуванням Яна Казимира II з іншого відбулась найбільша битва Українсько-польської війни, в якій з обох боків брало участь близько 300 тисяч чоловік. Зазнавши великих втрат і зраджений татарами, Хмельницький був змушений підписати у вересні принизливий Білоцерківський мирний договір, який значно обмежував повноваження гетьмана і автономію підконтрольних йому територій.
1914 – У Сараєво 19-річний студент Гаврило Принцип убив спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога і його дружину герцогиню, коли Фердинанд Габсбург і Софія Гогенберг здійснювали поїздку містом. Цей теракт, влаштований членами сербських підпільних організацій «Чорна рука» і «Млада Босна», став формальним приводом до початку Першої світової війни.
1919 – У Дзеркальному залі Версалю підписано Версальський договір, який поклав кінець Першій світовій війні на край невигідних для Німеччини умовах — вона втратила 13% своєї території, всі заморські колонії, її армія зазнавала значного скорочення, все озброєння конфісковувалось і на країну накладались значні грошові репарації на користь країн-переможців.
1940 – Після ультиматуму Радянського Союзу уряд Румунії дав згоду на введення Червоної Армії в Бессарабію і Північну Буковину. На початку липня Північна Буковина, округ Герца і частина Бессарабії увійшли до складу Української РСР, а решта Бессарабії була об’єднана із штучно створеною на території України Молдавською АРСР і перетворено на Молдавську РСР.
1996 – О 9-20 у Верховній Раді України прийнято Конституцію України. За її текст проголосувало 315 депутатів, проти — 16. Це сталося на найдовшому пленарному засіданні, яке безперервно тривало 23 години і завершилося на світанку.
1997 – В третьому раунді бою з Евандером Холіфілдом за звання чемпіона світу серед професіоналів, що проходив у Лас-Вегасі, дискваліфіковано Майка Тайсона, котрий, за його словами, не стримався після чергового удару головою, нанесеного суперником у ближньому бою, Тайсон відкусив Холіфілду частину вуха.
Народились 28 червня
1491 – Генріх VIII (Генріх Тюдор), король Англії з 1509 р.; був шість разів одружений.
1577 – Пітер (Пауль) Рубенс, фламандський живописець.
1712 – Жан-Жак Руссо, французький письменник, філософ, просвітитель.
1948 – Кеті Бейтс, американська актриса, Лауреат “Оскара” (“Мізері” [1990]; “Все про Шмідта”, “Кольори нації”, “Скнара”, “Смажені зелені помідори”, “Наш власний дім”, “Прелюдія до поцілунку”).
1966 – Джон Кьюсак, американський актор (“Будь зі мною”, “Грощі — це ніщо”, “Кольори нації”, “Кулі над Бродвеєм”, “Скажи щось”).
1971 – Ілон Рів Маск, південноафрикансько-американо-канадський підприємець (PayPal, SpaceX, Tesla Motors, Solar City), винахідник південно-африканського походження.
1981 – Мустафа Найєм, український журналіст, політик.
Померли 28 червня
1911 – Архип Юхимович Тесленко, український письменник (“Патріоти”). 108 років тому, в 29 років (нар. 2 березня 1882р.).
1919 – Петро Федорович Болбочан, український військовий діяч, полковник Армії УНР.
Поділитись статтею