Революція Гідності: шість років тому загинули перші герої Небесної сотні
22 Січня, 12:37
Поділитись статтею
Шість років тому, 22 січня 2014 року, у Києві на Майдані загинули перші герої Революції гідності — Юрій Вербицький, Сергій Нігоян та Михайло Жизневський.
Уранці від кулі загинув 20-річний Сергій Нігоян із Дніпропетровської області, згодом постріл у серце забрав життя 25-річного Михайла Жизневського, білоруса, який останні роки свого життя жив в Україні.
Того ж дня важке поранення отримав Роман Сеник з Львівщини, який помер 25 січня. У передмісті Києва знайшли тіло викраденого раніше і закатованого науковця зі Львова Юрія Вербицького.
Юрій Вербицький
Сейсмологу Вербицькому було 50 років, він мав вчений ступінь кандидата наук. Був також відомим у Львові альпіністом. Після початку протестів на Майдані взяв відпустку за свій рахунок і в середині січня приїхав до Києва. На Майдані зазвичай чергував уночі, прагнув не брати участь в сутичках, а налагодити контакт з опонентами.
21 січня він потрапив під обстріл гумовими кулями на вулиці Грушевського. Одна з них влучила в око і Юрія відвезли до Олександрівської лікарні. Того ж дня його разом з Ігорем Луценком, який привіз Вербицького до медзакладу, викрали.
Викрадачів було близько десяти осіб. Вони з’явилися вже за декілька хвилин після прибуття до лікарні. Луценка і Вербицького кинули в чорний мікроавтобус і відвезли до лісу.
Викрадачі виконували вказівку тодішнього міністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка, який наказав ловити «горлопанів», вивозити їх на декілька годин до лісу, бити і доставляти в міліцію. Ймовірно, трапився ексцес виконавця і кати активістів поламали кістки Вербицькому. Вони не стали везти Юрія та Ігоря в міліцію, викинули своїх жертв у лісі в різних місцях.
22 січня тіло Вербицького зі слідами тортур знайшли біля лісопосадки в околицях села Гнідин Бориспільського району. Офіційна причина його смерті — переохолодження.
У Бориспільському міськрайонному суді судять одного з учасників викрадення — решта давно перебуває за кордоном. Але за шіст років слідство так і не спромоглось встановити прізвища міліціонерів, які стежили за Луценком і передали його та Вербицького в руки бандитів.
Михайло Жизневський
Жизневський не дожив чотири дні до свого 26-річчя. Він був громадянином Білорусі, уродженцем Гомеля. Навчався в училищі за спеціальністю слюсар. Захоплювався історією, міфологією, займався страйкболом і східними єдиноборствами.
Через політичні проблеми виїхав з Білорусі та жив в Україні — в Донецьку, Кривому Розі, Києві. В останні кілька років знімав житло в Білій Церкві Київської області, співпрацював з УНА-УНСО.
На Євромайдан приїхав з перших днів, брав участь в охороні. О 9.00 22 січня під час штурму на Грушевського біля стадіону «Динамо» куля влучила йому у серце.
Після панахиди 26 січня тіло Жизневського пронесли по вулицях Володимирській, Богдана Хмельницького і по Хрещатику повз Майдан Незалежності до барикад на вулиці Грушевського, де він загинув. Жизневського поховали в селі Стяг Праці Гомельського району. Восени 2014 року в центрі Києва йому встановили пам’ятник.
Сергій Нігоян
20-річний Сергій Нігоян був громадянином України вірменського походження. Народився і жив в селі Березнуватівка Солонянського району Дніпропетровської області. Сім’я Нігояна переїхала в Україну з Нагірного Карабаху, рятуючись від війни.
Сергій навчався в Дніпродзержинському коледжі фізичного виховання, займався легкою атлетикою і східними єдиноборствами. На Майдан приїхав ще у грудні 2013 року, був охоронцем.
Поділитись статтею