На Франківщині розробили алгоритм дій на випадок радіаційної небезпеки
29 Червня, 20:45
Поділитись статтею
В Івано-Франківську та області розробили алгоритм дій на випадок радіаційної небезпеки.
Місто в основному готове до розвитку будь-якого сценарію можливого теракту росіян на Запорізькій АЕС, розповів Суспільному керівник управління з питань надзвичайних ситуацій міськради Ігор Влізло.
Зі слів Влізла, відповідні штаби, де працюватимуть енергетики, працівники Держслужби з надзвичайних ситуацій, поліцейські та медики наразі не розгортали, адже такої потреби поки немає. Однак, за необхідності, їх створять впродовж дня.
“Безумовно, ми будемо оголошувати радіаційну тривогу. Повідомимо, щоб всі жителі, до єдиного, зайшли в укриття. Якщо буде небезпека, то за 7-8 годин ми будемо про це знати. Чи пішла хмара до нас, чи пройшла мимо. Якщо пройшла, то треба буде перебувати в укриттях, захисних спорудах. Після того вже органи влади та Держслужба з надзвичайних ситуацій будуть повідомляти, як діяти”, — розповідає Ігор Влізло.
За його словами, за потреби оголосять часткову евакуацію людей: малорухомих та пацієнтів лікарень. Жителям міста рекомендуватимуть виїхати в села до родичів, друзів чи знайомих. Ігор Влізло каже: людям, які не мають такої змоги, треба зачинитися у приміщенні, перекрити вентиляцію, вимкнути кондиціонери та обігрівачі, ущільнити всі отвори в оселях тканиною, змоченою водою, чи скотчем.
“Водичка мінеральна. Бажано, щоб була в скляних тарах. Мають бути консерви, але закручені, щоб туди не могло потрапити повітря. Продукти в холодильнику та холодильних камерах — безпечні, їх можна використовувати”, — пояснює Ігор Влізло.
Рівень радіації вимірюють кожні три години
Зі слів керівниці відділу гідрометеорологічного забезпечення обласного центру з гідрометеорології Тетяни Атаманюк, рівень радіації в Івано-Франківську також контролюють. Зараз він вимірюється кожні три години. Тетяна Атаманюк каже: якщо показник почне зростати, інформацію про це одразу передадуть владі та рятувальникам, які оповіщують населення через власну систему передачі повідомлень, і медіа.
“Зараз ми маємо поставку від наших друзів зі США — нові прилади, які можуть вимірювати в онлайн-режимі. Вони вимірюють не тільки радіаційний фон, а й гамма-фон та інші показники. В межах 10-12 — це нормальний. Якщо експозиційна доза виходить 25 і більше, тоді ми починаємо бити на сполох. Це — ще теж не такі серйозні дози. Але коли перевалює за 100, тоді так”, — розповідає Тетяна Атаманюк.
Івано-Франківщина повністю забезпечена препаратом йодиду калію
За словами керівниці відділу медицини катастроф й мобілізаційної роботи департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської обласної військової адміністрації Лідії Сенюти, регіон повністю забезпечений препаратом йодиду калію від Міністерства охорони здоров’я України. Препарати можна отримати у свого сімейного лікаря. Жінка каже: превентивно пити ці таблетки не потрібно, адже це зашкодить організму.
“Доза, яка є в препаратах, що захищають від ядерної небезпеки, десятикратно перевищує максимально потрібну нам. Щоб радіоактивний йод не зайшов рясно в щитоподібну залозу, ми даємо нерадіоактивний йод у великій дозі й він заповнює необхідні “комірочки” щитоподібної залози”, — пояснює Лідія Сенюта.
Йодид калію потрібно приймати винятково людям віком до 40 років, вагітним та тим, хто годує грудьми, після повідомлення влади чи Держслужби з надзвичайних ситуацій. Його не можна вживати людям, які мають проблеми зі щитоподібною залозою. Лідія Сенюта каже: не варто заміняти йодид калію на 5% йод в чистому вигляді або ж розведений у воді чи молоці. Препарат не матиме потрібної дії, а у 5% людей на нього є алергічна реакція.
“Для найменших дітей до місяця — 16 мг. Порошки, які розчиняються у водичці або материнському молоці. Для дітей від одного місяця до трьох років — порошки 32 мг. Для старших на початку 2022 року в нас були французькі таблетки по 62,5 мг, і для підлітків та дорослих — таблетки по 125 мг”, — розповідає Лідія Сенюта.
Науковець Максим Карпаш про загрозу від ймовірного вибуху на ЗАЕС
За словами доктора технічних наук Максима Карпаша, енергоблоки ЗАЕС не працюють з вересня 2022 року. Чоловік каже: небезпечних з точки зору радіаційної небезпеки процесів там не відбувається. В разі вибуху будь-якого заряду чи енергоблоку — максимальна зона ураження — 30 км.
“Найбільш небезпечні — ті, які будуть в епіцентрі вибуху. Ми — дуже далеко від нього. Прямий вплив від дії іонізуючого випромінювання, який відбудеться на відстані сотні кілометрів від нас, — майже нульовий. Розщеплення ядра не відбувається. Уран 239 не розщеплюється”, — пояснює Максим Карпаш.
Поділитись статтею