12 страв Святвечора: традиційна кулінарна спадщина
22 Грудня, 14:48
Поділитись статтею
Святвечір – це час спеціальної вечері, напередодні Різдва Христового, яка має величезне значення. Українці відзначають святвечір 24 грудня.
Ґаздині готують 12 пісних страв, що символізують апостолів. Кожна страва, приготована для святвечора, має важливе значення. Крім кулінарної цінності, вони несуть у собі символіку.
Кутя — це найголовніша з 12 страв на Святвечір. З неї починалася трапеза.
Інгредієнти:
1 склянка пшениці (можна взяти крупку пшеничну або пшеничні крупи)
Вода для замочування пшениці
1 склянка меду (краще взяти темний, але можна користуватися будь-яким)
1/2 склянки горіхів (використовуйте за бажанням: волоські, горіхи, мигдаль)
1/2 склянки сухофруктів (червона чи чорна смородина, курага, сливи, родзинки)
Вода для варіння
Приготування:
Замочіть пшеницю на кілька годин або навіть на ніч у воді, щоб вона стала м’якшою та легше варилася. Пшеницю покладіть у каструлю та додайте достатню кількість води, щоб вона покривала пшеницю. Варіть на помірному вогні приблизно 1-2 години, доки пшениця не стане м’якою. Додайте мед до готової пшениці та помішуйте, поки він добре не розчиниться. Горіхи і сухофрукти наріжте або подрібніть. Додайте їх до пшениці з медом і знову перемішайте. Готову кутю можна подавати прикрашуючи зверху сухофруктами чи горіхами.
Другим за популярністю на столі з 12 страв на Святу вечерю вважається узвар.
Основні компоненти:
Вода чиста (очищена або джерельна) 5 літрів;
Сухі яблука 150 грамів;
Сухі груші 150 грамів;
Чорнослив 100 грамів;
Урюк або курага 50 грамів;
Ізюм, інжир по 30-50 грамів (за бажанням);
Мед або цукор
Готувати узвар необхідно за добу до настання Різдва:
Суміш сухофруктів для компоту ретельно промивають, заливають водою (використовують всі 5 л) і залишають на 2-3 години. Посуд з розм’якшеними фруктами ставлять на вогонь, доводять до кипіння, зменшують вогонь до найменшого й витримують протягом півгодини. Компот не повинен сильно кипіти, а тихенько булькати. Готовий напій накрити кришкою і остудити. У теплий узвар додають мед, а при його відсутності цукор, який необхідно всипати в киплячий компот. Якщо використовуються сухофрукти солодкі, то мед і цукор можна не додавати.
Пісні вареники – одна з обов’язкових страв на столі.
Пісні вони тому, що для їх приготування, на відміну від класичних вареників, не використовуються ні сир, ні масло, ані будь-що інше тваринного походження. Начинками можуть слугувати капуста, гриби, картопля. А також можна приготувати солодкі вареники з морожених ягід чи маку.
Пампушки
Однією з найважливіших страв на святковому столі є пампушки, що мають свою особливу символіку та унікальний смак.
Інгредієнти:
500 г муки
7 г дріжджів
250 мл теплої води
1 ч. л. цукру
1 ч. л. солі
Приготування:
Розчиніть дріжджі та цукор у теплій воді і залиште на 10-15 хвилин, щоб дріжджі активувалися. Змішайте муку з сіллю, додайте розчинені дріжджі та воду, і замішайте тісто. Накрийте тісто рушником та залиште його на протязі 1-2 годин, щоб воно підійшло. Сформуйте маленькі кульки з тіста, розмістіть їх на деко для підйому. Розігрійте олію на сковороді та смажте пампушки до золотистого кольору.
Юшка з білих сушених грибів
Інгредієнти:
150 г сушених білих грибів;
1 цибулина;
1 морква;
сіль, перець – за смаком;
зелена цибуля;
Рецепт приготування грибної юшки:
Гриби залити холодною водою – 3 л . Залишити на годину настоюватися. Гриби відцідити. Рідину зберегти. У каструлі розігріти рослинну олію. Додати подрібнену цибулю і моркву, перемішати та пасерувати на середньому вогні 10 хвилин, час від часу помішуючи. Додати подрібнені гриби та тушити ще 30 хв. Додати сіль та перець. Гриби не люблять інших спецій, які перебивають або поглинають їх неповторний аромат. Рідину після замочування грибів довести до кипіння, додати туди овочі з грибами, зменшити вогонь і варити на повільному вогні 30 хв. Вимкнути вогонь, додати зелену цибулю і накрити кришкою. Залишити на 10 хвилин, настоюватись.
Вінегрет з квасолею
Інгредієнти:
- 3 картоплини;
- 2 моркви;
- 100 г квасолі;
- 1 червоний буряк середнього розміру;
- Квашена капуста до смаку.
- 2-3 ст. л. олії для заправки (можна оливкову, або соняшникову)
- Сіль, чорний мелений перець (за бажанням);
- Цибуля ріпчаста (четвертина).
Приготування:
Квасолю потрібно звечора замочити у воді і на другий день відварити. Картоплю, буряк та моркву також відварюємо. Коли овочі охолонуть, знімаємо з них шкірку і нарізаємо кубиками приблизно по пів сантиметра. До нарізаних буряка, картоплі і моркви, додаємо дрібно порізану цибулю, відварену квасолю і квашену капусту, змащуємо олією. Після того, як вимішаємо салат, пробуємо, чи не потрібно його досолити, або додати капусти більше.
Ці страви мають глибокий символічний зміст та є важливою частиною традиційного святкування Святвечора в українській культурі. Вони не тільки смачні, але й передають цінності та спадщину поколінь.
Та кожна із сімей має свої звичає і готує різні страви. До прикладу франківці зазвичай ставлять на стіл ще голубці; смажену чи запечену рибу; мариновані гриби; хліб чи калач.
Поділитись статтею