Мед Атлант

Пухнастий терапевт: як кіт Брассік допомагає в реабілітації військових

На Івано-Франківщині у Першому хірургічному добровольчому шпиталі «Брасс» до реабілітації поранених військовослужбовців залучають тварин. Однак любов бійців цілковито отримав кіт на прізвисько Брассік.

Спеціалісти шпиталю та поранені воїни розповіли МІСТУ, як відбуваються заняття з тваринами та яка від них користь.

Військовослужбовець на позивний «Одеса» познайомився з Брассіком одразу після прибуття в шпиталь. «Одеса» служить у третій окремій штурмовій бригаді ЗСУ. Каже, саме перебування кота поруч поліпшує настрій.

Військовослужбовець «Одеса»

«Коли я потрапив в госпіталь, я був в ненайкращому стані, особливо були проблеми зі сном — не міг спати вночі. І тому просто проводив час з Брассіком — він завжди проводжав мене з ліжка на вулицю і навпаки. Він заспокоював, коли від болю нили кінцівки — лягав поруч. Вночі ніхто мені так не приділяв уваги, як він. Були й прогулянки на ферму, до інших тварин, але саме Брассік запам’ятався найбільше».

Брассік з пацієнтом шпиталю

Військовослужбовець Євген воював на Донецькому напрямку. Отримав травми кінцівок через підрив на міні, а зараз у шпиталі готується до протезування ноги. Для нього заняття з тваринами це своєрідний антистрес та можливість адаптуватися до реалій повсякденного життя.

«У багатьох військових ПТСР (посттравматичний стресовий розлад, – ред), тому прогулянки з тваринами їм потрібні, бо це наші маленькі друзі. А Брассік – кіт молодий, з характером. Спочатку він роздивляється, хто перед ним — не довіряє. Вже потім звикає, притирається й грається. Всі знають у шпиталі, хто такий Брассік — якщо без настрою може й дряпнути».

Євген з Брассіком

Такі заняття сприяють швидшому психологічному та фізичному одужанню бійців, пояснює реабілітологиня шпиталю Наталя Сенчак.

«Бійці, коли контактують з тваринами заспокоюються, відчувають турботу, спокій. Для них тварини – це своєрідне психологічне розвантаження. Турбуючись про Брассіка, військові спрямовують свою увагу на позитив, трохи відволікаючись від травмуючих спогадів».

Брассік грається з бійцями

Реабілітологиня каже, що коти добре допомагають, коли є проблеми з хребтом та суглобами, адже муркочучи, вони видають звук частотою 24 герци, що стабілізує клітини організму. Також їх муркотіння заспокоює нервову систему.

«Я помітила, що наш Брассік полюбляє сідати на коліна бійців, в яких є травми нижніх кінцівок. Хлопці зазначають, що перебування кота з ними свого роду знімає больовий синдром, заспокоюється нога».

Брассіка в шпиталь підкинули маленьким кошеням. Його вирішили залишити, тому виріс він в оточенні медиків. Ініціативу допомагати бійцям проявив сам ще на початку повномасштабного вторгнення, каже Наталя Сенчак.

«З Брассіком займаються всі бійці, бо він комунікабельний і жодного пацієнта не омине. Котик у нас з характером. Буває, коли пацієнт закритий чи не хоче спілкуватися, я спочатку “запускаю” Брассіка. Той грається з військовим, заспокоює його, а вже потім говорити з пацієнтом йду я. Він як наш маленький психолог, послабляє напруженість».

Окрім «котячої терапії» бійці отримують й іпотерапію. Вона заснована на взаємодії людини зі спеціально навченим конем, адаптованим до можливостей хворого в опануванні верхової їзди.

На фермі, де займаються верховою їздою, можна також поспілкуватися з іншими тваринами – поні, віслюками, кроликами. Під час таких прогулянок бійці також можуть емоційно та психологічно розвантажитися та на мить забути про жахи війни, розповідає психологиня шпиталю Анна Галущак.

«Іпотерапія досить широко поширена у світі, але у нашій країні ще немає програмного рішення. Шпиталь “Брасс” вирішив використати дану терапію як вже перевірену й ефективну. Спілкування з тваринами це комунікація на рівні емоцій, в такі моменти ми наче стаємо дітьми. Позитивні відчуття дуже важливі для відновлення».

Реабілітація взагалі тісно пов’язана з тваринами, зазначають фахівці. Тому надалі будуть залучати їх до процесу лікування та роздумують над розширенням «команди» пухнастих терапевтів.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...