Корпоративний договір: «правила гри» в бізнесі
04 Жовтня, 11:15
Поділитись статтею
Як в Україні, так і в світі доволі поширеною є практика ведення бізнесу кількома особами: друзями, родичами чи просто знайомими людьми. Встановлення партнерських відносин між такими особами є наслідком досягнення певного консенсусу сторін щодо їх спільних, а часто і, що природно, протилежних інтересів. Натомість для того, щоб юридично зафіксувати ці домовленості та «правила гри» всередині компанії, законодавство держав із розвиненою ринковою економікою пропонує такий інструмент як корпоративний договір.
Оскільки однією з найбільш поширених організаційно-правових форм для ведення бізнесу в Україні є товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ), ця стаття буде присвячена власне корпоративним договорам між учасниками такого різновиду юридичних осіб.
Що таке корпоративний договір?
Відповідно до легального визначення, корпоративний договір – це договір, за яким учасники товариства зобов’язуються реалізовувати свої права та повноваження певним чином або утримуватися від їх реалізації. Тобто, підписуючи такий документ, учасники заздалегідь домовляються про те, як вони діють чи, навпаки, не діють у тій чи іншій ситуації.
Про що можна домовитись у корпоративному договорі?
Сторони корпоративного договору можуть врегулювати цілий спектр правовідносин, враховуючи, звичайно, положення статуту і чинного законодав-ства. З-поміж іншого, корпоративний договір може передбачати:
• порядок голосування учасників на загальних зборах певним чином («за» чи «проти») щодо окремих визначених питань порядку денного;
• правила відчуження учасником своєї частки (наприклад, перш ніж здійснити відчуження частки, учасник повинен ініціювати переговори із партнерами з цього приводу);
• період, протягом якого учасники зобов’язуються не відчужувати свої частки чи не виходити із товариства (lock-up period), з метою збереження складу учасників впродовж певного часу (наприклад, на стартовому етапі розвитку бізнесу);
• право міноритарних учасників приєднатись до продажу мажоритарними учасниками своїх часток (tag along right) третій особі. Таким чином, міноритарії, які не бажають залишатись у компанії з новим партнером, можуть також «залишити» това- риство на вигідних для себе умовах;
• зобов’язання міноритарних учасників продати свої частки разом із мажоритарним учасником (drag along right). Тобто, якщо мажоритарні учасники вирішили продати компанію інвестору, вони можуть забезпечити такому інвестору набуття повного контролю над компанією;
• зобов’язання щодо не конкуренції (наприклад, учасники зобов’язуються протягом конкретного періоду часу не провадити ідентичну підприємницьку діяльність, створюючи конкуренцію товариству).
Чому корпоративний договір важливий для якісного балансу інтересів партнерів?
Перш за все, кожен корпоративний договір – це як костюм, пошитий на замовлення – унікальний, оскільки повинен враховувати реальні особливості конкретного бізнесу та «викроєний» виключно під індивідуальні домовленості учасників. Звичайно, є набір умов та правил, які можна вважати універсальними і звичною діловою практикою, але зна- чна більшість положень корпоративного договору — це рефлексія тривалого діалогу між власниками бізнесу та юристами.
По-друге, корпоративний договір — це і своєрідний запобіжник виникнення конфліктів усередині товариства, оскільки допомагає заздалегідь синхронізувати важливі аспекти ведення бізнесу, й одночасно дорожня карта щодо їх врегулю- вання. Так, договір може передбачати алгоритм розв’язання так званих «безвихідних ситуацій» (deadlock). Це стосується, зокрема, випадків коли у товаристві є двоє учасників, кожен із яких володіє часткою в розмірі 50% статутного капіталу, які через внутрішній конфлікт не можуть прийняти жодного рішення на загальних зборах, оскільки ні в кого з них немає більшості.
Наостанок варто зазначити, що корпоративний договір — це необхідний елемент сучасного бізнесу, який дозволяє структурувати відносини між партнерами, запобігати конфліктам і забезпечувати стабільність розвитку бізнесу.
Саветчук В.М., старший юрист юридичної компанії MORIS
Поділитись статтею