Не лише вистояв, але й розвивається: як живе франківський бізнес під час війни
25 Жовтня, 12:59
Поділитись статтею
Ярослава Угринюк
«90% бізнесу в Івано- Франківську — малий і середній, у цій ситуації — це наша перевага, — каже директорка Департаменту економічного розвитку, екології та енергозбереження Світлана Криворучко. — Малий бізнес гнучкий, йому легше адаптуватися до реалій і знайти свою нішу. Загалом зараз спостерігаємо в громаді пожвавлення підприємницького руху, реєстрацію нових ФОПів та прихід внутрішніх інвестицій».
Пані Світлано, як сьогодні, на третій рік війни, в таких непростих умовах живе малий та великий бізнес Івано-Франківська? Яку маємо динаміку?
Ми завжди наголошуємо, що в місті Івано-Франківську більшу частину, а саме понад 90%, займає малий і середній бізнес. І це можна назвати перевагою нашої громади, тому що малий бізнес є набагато гнучкішим, йому значно легше перепрофілюватися, переорієнтуватися й адаптуватися до будь-яких викликів. Так сталося і у нас, насамперед, коли почався карантин, а пізніше — війна. Справді, спочатку місяць чи два бізнес переживав шок: хтось закрився, хтось виїхав, хтось взагалі не знав, куди далі рухатися. Проте підприємці швидко оговталися і вже за короткий час відкрилися всі магазини й заклади та почали працювати підприємства. Тому я хочу подякувати власне нашим підприємцям за те, що вони зараз працюють, сплачують податки, виплачують своєчасно зарплату, допомагають Збройним силам України і ми не відчуваємо дуже великих втрат у бюджеті. Якщо говорити мовою цифр, то обсяг реалізації промислової продукції за 2023 рік склав на понад 17 мільярдів гривень, що майже на 20% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Ви сказали, що бізнес Івано-Франківська — це в основному малий і середній, то чи підприємництво пожвавлюється й далі? Наприклад, чи зростає кількість ФОПів у 2024 році?
У нас зберігається позитивна тенденція реєстрації нових суб’єктів господарювання. Тобто з року в рік кількість людей, які хочуть займатися бізнесом, зростає. На 1 січня 2024 року було зареєстровано більше 20 тисяч ФОПів, серед них у 2023 році відкрилися майже 800 нових. Найчастіше підприємці, які вирішили займатися бізнесом, реєструються в сфері торгівлі, громадського харчування. Також, що цікаво, більше половини новозареєстрованих — це жінки-підприємиці. Багато суб’єктів господарювання цього року скористалися можливістю грантової підтримки від держави й отримали кошти на створення або розвиток власного бізнесу. Крім того ми сприяємо та інформуємо про можливості залучення коштів від міжнародних фондів.
Які галузі виробництва лідирують, хто займає першість у місті Івано-Франківську?
Якщо говорити мовою цифр, то обсяг реалізації промислової продукції за 2023 рік склав на понад 17 мільярдів гривень, що майже на 20% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Вже традиційно в реалізації промислової продукції найбільшу частку, 35%, займає машинобудування. На другому місці — виробництво харчових продуктів і напоїв — 32%. А на третьому — виробництво меблів та іншої продукції, ремонт і монтаж машин та устаткування — їх частка орієнтовно 14%.
Якщо говорити про темпи виробництва, то це довоєнний період? Чи вдалося підприємствам вирівняти їх?
На жаль, ні. Не всі підприємства вийшли на довоєнний рівень. Наприклад, ВО «Карпати», а це найбільше промислове підприємство та кількістю працівників, то перед війною їхня чисельність становила чотири тисячі осіб, нині вони забезпечують роботою понад дві тисячі осіб. Це підприємство залежить від експорту продукції, від замовлень зовнішнього інвестора. Ми маємо відплив зовнішніх інвестицій, але натомість — прихід внутрішніх інвестицій і саме завдяки їм розвивається підприємництво. Є багато підприємств, які втратили сировинну базу, хтось втратив місця збуту, але вони шукають нову логістику і потрохи відновлюються.
Чи не пов’язане скорочення кількості працівників з мобілізацією? І які форми бронювання передбачено для промисловості?
Підприємства самі займаються бронюванням своїх працівників згідно з діючими нормативними документами. Ми зі свого боку сприяємо: консультуємо, допомагаємо, готуємо листиобґрунтування для підприємств нашої територіальної громади. Механізм бронювання зараз такий: в обласній військовій адміністрації комісія визначає критичні та економічно важливі для нашого регіону підприємства, їх вносять до реєстру і через Дію підприємства самостійно можуть бронювати працівників. Можливість бронювати сьогодні є, але відчувається брак робочих рук. Є багато вакансій і всі наголошують на тому, що тепер уже доводиться вчити жінок опановувати чоловічі професії. Підприємці самі на місці проводять навчання: ділять процеси виробництва на простіші й легші операції, щоб їх могли виконувати жінки. Маємо таку проблему буквально в кожній галузі.
Як вдалося виробникам та малому бізнесу адаптуватися до енергетичної кризи? Чи має місто програми допомоги в цьому напрямі?
Для забезпечення безперебійної роботи бізнесу під час щоденних, а іноді аварійних відключень електрики через масовані ракетні атаки ворога на обʼєкти енергетичної інфраструктури України у грудні 2022 року виконавчий комітет міської ради прийняв рішення «Про ваучерну підтримку малого та середнього бізнесу в період воєнного стану». Таке рішення визначає порядок часткового відшкодування субʼєктам господарювання вартості закупівлі генераторів, інверторно-акумуляторних систем безперебійного живлення, засобів супутникового зв’язку за рахунок коштів бюджету Івано-Франківської міської територіальної громади. Розмір відшкодувань — до 50% вартості для гене- раторів, інверторно-акумуляторних систем безперебійного живлення — не більше 30 тисяч гривень, для засобів супутникового звʼязку для безперешкодного доступу до Інтернету — не більше 20 тисяч гривень. Загалом 25 підприємців отримали компенсацію на загальну суму майже 700 тисяч гривень.
Пані Світлано, а яка сьогодні середня заробітна плата у місті Івано-Франківську? Існує така статистика?
У нинішній час через те, що підприємства можуть не подавати статистичну звітність у зв’язку з воєнним станом, статистика не визначає середньої заробітної плати по регіонах. У нас є тільки цифра на загальнодержавному рівні, яку публікує Пенсійний фонд України. Востаннє розмір середньомісячної заробітної плати по області був визначений у четвертому кварталі 2021 року на рівні 12 тисяч 601 гривня. Сьогодні ринок праці стимулює їх під-вищувати платню, інакше вони не зможуть знайти працівників на вакантні посади.
До речі, розмір заробітної плата є одним із критеріїв, щоб забронювати працівників.
А як у громаді сприяють розвиткові початківців у бізнесі?
У нас діє міська програма сприяння розвиткові підприємництва. В рамках цієї програми ми проводимо інформування суб’єктів господарювання, зокрема щодо грантових коштів, змін податкового законодавства тощо. Також у рамках цієї програми неодноразово проводилися навчальні курси для наших підприємців. У нас є хороша практика співпраці з бізнес-інкубатором при ІФТУНГу. Зокрема, у 2023 році в рамках програми «EU4Business: віднолення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» та за сприяння німецької фірми GIZ розробили два навчальні курси і провели навчання
для підприємців-початківців та для діючих підприємців. Ще у нас є жіночий бізнес-хаб UWE Hub, який відкрили у 2023 році спільно з міжнародними партнерами. Протягом року майже три тисячі жінок-підприємців були охоплені різними активностями і провели чотири потоки навчання, де вони дізнавалися про нюанси бухгалтерського обліку та юридичного законодавства. І дуже важливо, що цей бізнес-хаб продовжує працювати надалі. В цьому бізнес-хабі можна відразу побачити, які активні в нас жінки-переселенки. Вони хочуть знань, хочуть нових можливостей і дуже активно відвідують курси та навчання.
Тобто охочих розвивати власну справу достатньо?
І охочі є, і можливостей багато є. Можна використати грант від держави на розвиток власної справи, це щонайменше 250 тисяч гривень. Там дуже проста заявка, її можна подати через центр зайнятості. Це не великий стартовий капітал, але відкрити якусь кав’ярню, перукарню чи салон можливо. Також хочу сказати, що на зустрічах з бізнесом чую такі ідеї, що ніколи б не могла уявити, що це можна впроваджувати і на цьому заробляти гроші. Наші мешканці дуже підприємливі. Наскільки жвавим є бізнесове життя у Франківську, можемо оцінити по тому, як змінюються вивіски на деяких приміщеннях. То був магазин, наприклад, продуктів, — не вдалося, сьогодні вже чи інший магазин, чи якийсь салон, тобто приміщення у нас не пустують.
Поділитись статтею