Мед Атлант

73% українців підтримують ідею відновлення ядерної зброї

Лише 20% українців не підтримують такого рішення.

Про це свідчать результати опитування, яке Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) упродовж 2-17 грудня 2024 року, пише Місто.

У середині 1994 року 50% українців вважали, що Україна має стати без’ядерною державою, а за володіння ядерною зброєю виступали 30%. Решта 20% мали невизначені погляди. Трохи пізніше того самого року, восени, ми ставили запитання в трохи іншому формулюванні, але при якому 29% виступали за збереження ядерної зброї, 42% підтримували вивезення ядерної зброї з території України, а 29% мали невизначені погляди, – зазначають у КМІС.

Причому, за даними соціологів, на той період (1994 рік) питання ядерної зброї у свідомості українців значно поступалося за актуальністю іншим питанням. На запитання, які проблеми найбільше турбують українців, лише 5% до топ-проблем зараховувати питання ядерної зброї.

Нині, за даними опитування, в цілому 73% українців прихильно ставляться до ідеї відновлення ядерної зброї. Не підтримують – 20% (і ще 7% мають невизначені погляди).

Якщо ж ми говоримо про втрату підтримки і санкції від Заходу (в разі відновлення ядерної зброї в Україні – ред.), то прихильне ставлення до відновлення ядерної зброї знижується до 46%, а частка тих, хто не підтримає таку ініціативу, зросте до 44% (і решта 10% мають невизначені погляди). Проте якщо Україна має достатньо ресурсів протриматися до моменту отримання ядерної зброї, то 58% готові були би піти на втрату підтримки Заходу з метою отримання ядерної зброї. Не підтримали би рішення отримати ядерну зброю за такого сценарію – 33% (і решта 8% мають невизначені погляди), – йдеться у повідомленні.

Як зауважують соціологи, якщо говорити про ставлення в цілому, то на півдні й (трохи більшою мірою) на сході – трохи більш скептичне ставлення до відновлення ядерної зброї. Проте насправді навіть попри ці нюанси у всіх регіонах більшість – від 61% на сході до 77% на заході – у цілому прихильні до відновлення ядерної зброї.

У разі сценарію із втратою підтримки Заходу у всіх регіонах зменшується частка тих, хто виступає за відновлення ядерної зброї, і в результаті приблизно однакова частка виступають за і проти (лише на сході можна бачити дещо більше тих, хто проти).

Водночас для сценарію втрати підтримки Заходу, але із ресурсами і можливістю встигнути розробити зброю, більшість у всіх регіонах (63% на заході, 54% у центрі, 58% на півдні і 61% на сході) підтримали би відновлення ядерної зброї (а від чверті до третини виступили би проти).

У цьому опитуванні КМІС також ставив запитання, чи українці довіряють НАТО (із членством в якому більшість українців пов’язують надії нарешті отримати дієві гарантії безпеки та запобігти майбутнім російським агресіям). «Довіра НАТО не суперечить бажанню відновити ядерну зброю. Навіть більше, якщо говорити про в цілому бажання відновити ядерну зброю, найбільше цього прагнуть ті, хто довіряє НАТО, – підсумували соціологи.

КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого додав запитання про відновлення Україною ядерної зброї. Методом телефонних інтерв’ю (СATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 2000 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (віком 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, що контролювалася урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...