Порошенко свідчив у суді через державну зраду Януковича. ФОТО/ВІДЕО
21 Лютого, 19:56
Поділитись статтею
Оболонський райсуд Києва сьогодні, 21 лютого, допитав президента України Петра Порошенка у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича.
Допит відбувався у режимі відеоконференції. Президент пояснив, що має дуже завантажений графік, тому має змогу свідчити лише у режимі відеозв’язку.
Тиждень.ua слідкує за судовим процесом і зібрав головні заяви глави держави.
Про поїздку до Криму
Порошенко розповів про обставини його поїздки на територію АР Крим у лютому 2014 року та події, свідком яких він був на той час.
За словами президента, 27 лютого 2014 року він запропонував, за дорученням Голови Верховної Ради, виконуючого обов’язки президента України Олександра Турчинова, негайно вилетіти в Крим і особисто провести переговори з депутатами Верховної Ради Криму, «щоб зупинити ті руйнівні процеси, які почалися зі спроби оголошення незаконного референдуму, переконати депутатів і переконатися самому в процесах і подіях, які тоді відбулися в Сімферополі і Криму».
Президент повідомив, що згідно доручення він був уповноважений «від імені Верховної Ради України проводити консультації та переговори щодо стабілізації та врегулювання політичної ситуації в АР Крим». Він також додав, що готовий надати відповідний документ суду.
Президент також детально поінформував суд про обставини своєї поїздки в Крим. Зокрема, він повідомив, що особисто переконався в тому, що Верховна Рада АР Крим не працювала.
Оточена вона була так званими «маленькими зеленими чоловічками», військовослужбовцями регулярних сил РФ і ланцюгом осіб в камуфляжі, які себе називали «кримською самообороною», але координувалися офіцерами спецслужб РФ, – сказав Порошенко.
Він зазначив, що все це було зафіксовано на відеокамери журналістів, які були там присутні.
Про загрозу життю
Глава держави також повідомив, що його спроба потрапити до ВР Криму була заблокована зазначеними особами, включаючи військовослужбовців Росії.
У цей час я був оточений декількома, спочатку десятками, а потім сотнями людей. Частина з них була провокаторами, які намагалися вдарити, тиснути, якось погрожувати мені. Але частина людей стала на мій захист, і вважаю, що в той час була безпосередня загроза моєму життю. І дуже дякую тим людям, які були недалеко від мене, і які своїми діями мене захистили. Також там було декілька міліціонерів. Хочу скористатися можливістю і подякувати їм, бо ці міліціонери намагалися чесно виконувати свої обов’язки, – сказав він.
Я особисто бачив військовослужбовців у зеленій формі – це були військовослужбовці збройних сил Російської федерації як зі складу Чорноморського флоту, так і з регулярних сил, які були передислоковані в ці дні, починаючи з 20 лютого на територію України, в АР Крим. Через відповідні аеропорти і порти України. Без згоди Української держави. Без відповідних процедур, що може кваліфікуватись як агресія і незаконна анексія суверенної і незалежної території України. Це те, що у Сімферополі, і в Криму я бачив особисто, на власні очі, – також повідомив Порошенко.
Він додав, що зі слів працівників аеропорту знав, що у повітряному просторі знаходяться літаки без розпізнавальних знаків, які перекидають сили.
Про фейковий «референдум» у Криму
Глава держави наголосив, що так званий «референдум» ніхто не оголошував:
Це саме те, чому я намагався перешкоджати. Я наголошую на тому, що незважаючи на те, що ВР Криму не мала повноважень щодо оголошення так званого референдуму, ніякого оголошення не відбувалось. Маніпуляції з датами, спочатку 25 травня, потім 16 березня — свідчили про невпевненість, поспішність та незаконність дій російської влади, яка у такий спосіб намагались легітимізувати свої дії, – зазначив Порошенко.
Про причини окупації півострова
Сторона обвинувачення поставила Порошенкові питання, яке стосувалось причин військової окупації півострова Криму.
З точки зору міжнародного права країна-агресор Російська федерація не мала жодних підстав діяти у спосіб, який вона продемонструвала починаючи з 20 лютого 2014 року. Я думаю, що буде можливість задати це питання тим, хто приймав рішення щодо початку агресії поти України з боку РФ, – наголосив у відповідь президент.
Порошенко також зазначив, що Росія була визнана агресором у Резолюції Генеральної асамблеї ООН ще у 2014 році, якою було рішуче засуджено анексію Криму.
Це взагалі дуже лакмусове питання – для кожного українського громадянина, для кожного політика світу, на яке він собі має відповісти. Крим – український? Чи «Крим – наш», як стверджують росіяни? Причому далеко не всі. В Україні конфлікт, громадянська війна чи факт агресії Російської федерації? Десяток тисяч жертв як серед солдат, так і серед цивільного населення є на совісті агресора чи результатом громадянської війни?, – наголосив глава держави.
Він також підкреслив, що частиною гібридної війни Росії проти суверенної і незалежної держави Україна є та пропаганда, яку вона намагалась і намагається розповсюдити по всьому світу. Зокрема, нав’язування думки, що Крим – російський, в Україні – громадянська війна і жертви – це жертви громадянської війни.
Президент додав, що на сьогоднішній день українська сторона зібрала численні докази, які в тому числі надаються у судових процесах за різними напрямками. В тому числі, у міжнародному суді ООН. Йдеться про висунення звинувачень РФ у фінансуванні тероризму, порушенні морського права чи порушенні конвенції з ліквідації расової дискримінації тощо.
Тому я вважаю, що це питання не лише політичне, не лише безпекове, а це питання, в тому числі і суто юридичне. В тому числі і процес, який сьогодні відбувається, має виключно важливе значення не лише для України, — підсумував глава держави, додавши, що це було однією із найважливіших обставин, через яку він прийняв рішення сьогодні взяти участь у судовому засіданні.
Про поїздку на Донбас
Порошенко також розповів про поїздку до Луганська у кінці лютого — на початку березня. Там у нього була запланована зустріч із професорами Луганського університету.
Коли я прилетів у заблокований луганський аеропорт, у мене була запланована зустріч із професорсько-викладацьким складом, який був у 200 метрах від захопленого будинку СБУ, де після початку зустрічі було вимкнено світло, молодики намагались заблокувати початок зустрічі, відчувалось, що їх дії добре скоординовані, — зазначив він.
Порошенко повідомив, що у ті дні він здійснив багато зустрічей, завдяки яким «вдалось зберегти цілісність країни».
Захист Януковича клопотатиме про повторний допит президента
Суддя Владислав Дев’ятко припинив допит Порошенка після чергового питання захисту, яке на думку суду, було правовим і не стосувалось суті кримінального провадження.
Зокрема, адвокат Януковича Віталій Сердюк запитав президента, чому під час його нещодавньої відпустки ніхто не ухвалив жодного рішення про його самоусунення.
Захисники умисно задають питання, які не стосуються даного кримінального провадження, не бажаючи вас (Порошенка, — ред.) допитувати. Я вимушений припинити ваш допит, — сказав суддя.
Таким чином суддя оголосив перерву у справі, засідання продовжиться о 10:00, у четвер, 22 лютого.
У свою чергу, адвокат Януковича заявив, що проситиме про повторний допит Порошенка.
Ми заявлятимемо повторне клопотання про повторний виклик і допит як свідка Петра Олексійовича Порошенка, — сказав Сердюк журналістам після засідання.
Нагадаємо, 18 лютого Порошенко заявив про намір брати участь у процесі у справі про державну зраду Януковича і важливість розслідування злочинів проти учасників Революції гідності в 2014 році.
Генеральна прокуратура звинувачує екс-президента Віктора Януковича в державній зраді. У справі фігурує лист Януковича від 1 березня 2014 року до президента РФ Владіміра Путіна із проханням увести війська в Україну. У ГПУ вважають, що цей лист узаконив надання Путіну дозволу на використання російських військ в Україні, що сприяло анексії Криму та окупації частини Донбасу.
Поділитись статтею