Мед Атлант

Змило все, а дали 50 тисяч: на Франківщині скандал через розподіл коштів після повені

Негода, що вирувала наприкінці червня в Україні, завдала чималої шкоди, зокрема, на Прикарпатті.

У селищі Ланчин Надвірнянського району Івано-Франківської області паводок змив з подвір’я сім’ї Ганни Демник літню кухню, стайню, лазню, гараж та дві автівки. Все це майно сім’я втратила в один день. Потерпілим надали другу категорію і виплатили 50 тисяч гривень допомоги, утім родина таке рішення вважає несправедливим. Свою історію ТСН.ua розповіла донька Ганни Демник Наталія Боднар. 

“Найбільшого удару від паводку в селищі зазнали ми. Наша хата стоїть на початку села, повз неї протікає струмок, і коли була велика повінь, то вода, що хлинула згори, з лісу, знесла нам під основу: літню кухню, баню, стодолу, сарай і гараж. Також знесло два автомобілі, весь металевий паркан. Нам надали другу категорію”, – розповідає Наталія Боднар. 

Родина потерпілих не згодна з рішенням експертів, які оцінювали збитки від стихії, і вважає, що категорію їм у селищній раді призначили несправедливо.

“Я думаю, що скористались моментом, що власник будинку помер понад півроку тому, а мама зараз за кордоном. Залишились лише діти, і вони, мабуть, вирішили, що ми нічого не доб’ємось. Коли приїжджали журналісти і знімали наслідки негоди, то показували лише хати, які розташовані внизу села. Цим хатам дали першу категорію і більшу допомогу. Я вважаю, що саме через це нам дали меншу допомогу”, – вважає жінка.

У будинку, на подвір’ї якого паводок змив таку кількість майна, проживає три родини – двоє синів і донька Ганни Демник. В них усіх є свої сім’ї. Сама ж господиня – Ганна Демник – зараз за кордоном. Загалом у жінки шестеро дітей.

“У будинку три кімнати. Там живуть двоє братів і сестра. Я живу окремо. У будинку не проведене водопостачання. Тому ми збудували літню кухню, ближче до криниці. Коли мама приїжджала, то жила там. Зараз цю кухню знесло водою. Знесло все: і посуд, і побутову техніку, і сантехніку. Сестра не може навіть приготувати їсти, бо все було у тій кухні. Нам дали другу категорію, тому що сам будинок не постраждав. Але ми не згідні з цим”, – розповідає Наталія Боднар.

Жінка каже, що 2008-го року їм підмулило сарай, вони зробили ремонт, а кілька тижнів тому знесло нову кухню з гаражем та лазнею.

Мама на це все заробляла власними руками. Важко працювала, ніхто їй цього не подарував. А це все просто змило водою. І допомога у 50 тисяч гривень – це аж ніяк не покриє. Та навіть 300 тисяч гривень, які дають за першу категорію, було б недостатньо. Але це хоч би трохи нам допомогло”, – зазначає жінка.

Наталія Боднар розповідає, що зверталась на “гарячу лінію” для постраждалих від паводку при Кабінеті міністерств України. Там, за словами жінки, їй повідомили, що рішення про завдані збитки родині можна оскаржити.

Натомість голова Ланчинської об’єднаної територіальної громади Володимир Попович у коментарі ТСН.ua повідомив, що  рішення стосовно цих матеріальних збитків є правомірним.

“Я теж вважаю, що цих коштів мало. Але у градації постанови Кабінету міністрів чітко пише, що першу категорію надають тим, у кого будинок зруйнований, який не підлягає капітальному ремонту. Був висновок незалежного експерта, який визначив, що будинок, саме житло цієї сім’ї, підлягає капітальному ремонту, тому вони віднесені до другої категорії.  А як можна змінити акт? Якщо можна оскаржувати наше рішення і постанову Кабінету міністрів, то чому б і ні”, – зазначив голова Ланчинської ОТГ.

Також Володимир Попович додав, що очікують другу чергу допомоги від держави.

“Є рішення Верховної Ради щодо виділення додаткових 2 мільярдів на західну Україну для паводкової ситуації. Можливо, зараз щось з’явиться по другій черзі. Там вже є передбачене відшкодування на господарські споруди. Також ми будемо думати ще надавати якусь допомогу з місцевого бюджету місцевим жителям. Будемо допомагати”, – зазначив селищний голова.

Загалом, за словами Володимира Поповича, у селищі Ланчин першу категорію надали трьом сім’ям, чиї будинки зруйновано, ще 33 будинки віднесено до другої категорії.

Зазначимо, що допомогу потерпілим від паводків надають за трьома категоріями. Перша категорія – це повністю зруйнований будинок, у якому вже неможливо жити. Компенсація становить 300 тисяч грн. Друга категорія – коли оселі потрібен капітальний ремонт. На це дадуть 50 тисяч. І по 20 тисяч отримають сім`ї, будинки яких зачепило трохи менше.

Фото Юрія Демника. 

Читайте також: На Франківщині виник скандал через розподіл коштів для постраждалих від повені. ВІДЕО.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...