Мед Атлант

Цукровий діабет: що варто знати та як уберегтися

Щороку 14 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з діабетом, він  покликаний підвищити поінформованість населення про проблеми одного з найпоширеніших захворювань у світі.

Зараз, мабуть, не існує людини, яка б не чула про цукровий діабет. І, мабуть, не існує людини, яка б не боялась цього діагнозу. То чи справді це захворювання таке “страшне”? І чи є можливість його уникнути? На ці питання МІСТУ відповідає Ольга Максакова, ендокринолог, дієтолог ЛДЦ  «Мед-Атлант».

Ольга Максакова, ендокринолог, дієтолог ЛДЦ  «Мед-Атлант»

Отож, що ж таке цей цукровий діабет?

Цукровий діабет – це ендокринно-обмінне захворювання, що виникає внаслідок абсолютної чи відносної недостатності інсуліну в організмі, і проявляється хронічним високим рівнем цукру в крові.

Як все відбувається?

Для того, щоб організм добре працював – йому потрібна енергія. Енергію він бере з їжі. Їжа складається з жирів, білків, вуглеводів, води, мікро – і макроелементів. Жири в нашому організмі відкладаються на “чорний день” і як енергія практично не використовуються. Білок – використовується як будматеріал для відновлення тканин організму і як джерело енергії використовується рідко. Лишаються вуглеводи. Вуглеводи є прості (однокомпонентні) і складні (багатокомпонентні). Прості вуглеводи вже ротовій порожнині починають всмоктуватися в кров. Складні ж вуглеводи, під дією ферментів в шлунково-кишковому тракті розщеплюються до простих вуглеводів і до глюкози (цукру), яка і є джерелом енергії для нашого організму.

Далі глюкоза має потрапити всередину клітини і подарувати ту саму енергію. В клітину вона може потрапити тільки з “провідником”- з інсуліном. Інсулін – це гормон, що виробляється клітинами підшлункової залози і сприяє переміщенню глюкози в клітину. Крім того, інсулін “наказує” печінці накопичувати запаси “пального” на «чорний день» і печінка починає переробляти глюкозу на глікоген, який лежить “на складі“ до того часу, поки не знадобиться організму. Тоді з глікогену знову утворюється глюкоза і йде в кров. Саме тому при цукровому діабеті рекомендується робити обстеження печінки (УЗД органів черевної порожнини і печінкові проби).

Як зауважує лікар ендокринолог, дієтолог ЛДЦ «Мед-Атлант» Ольга Максакова, часто люди питають які є види діабету і яка в них різниця. Так от, якщо інсулін перестає вироблятися зовсім (з певних причин) – виникає повний інсулінодефіцит і розвивається цукровий діабет 1 типу. Саме той вид діабету, що потребує інсулінотерапії й саме цей вид діабету всі бояться. Якщо ж інсулін виробляється, але з якихось причин клітини його не впізнають, він не може провести глюкозу в середину клітини, і це вже цукровий діабет 2 типу, який в переважній більшості лікується призначенням таблетованих препаратів, а інколи все обмежується дієтою.

Які ж причини діабету?

  1. Спадковість. Якщо в родині хтось хворіє на діабет, то шанси захворіти подвоюються.
  2. Постійне переїдання і малорухливий спосіб життя. При переїданні до крові потрапляє багато глюкози, і підшлункова починає інтенсивно виробляти інсулін. Інсуліну настільки багато, що клітини організму перестають його помічати і пропускати в середину клітини. Розвивається інсулінорезистентність – інсуліну багато, глюкози в крові багато, а клітини голодні, тому розвивається постійно відчуття голоду. З часом на фоні інсулінорезистентності розвивається цукровий діабет.

Чи можна запобігти розвитку захворювання?

В деяких випадках – так:

  • Якщо в родині є хворі – то родичам слід час від часу контролювати рівень,
  • Глікемія, здавати індекс НОМА і глікований гемоглобін,
  • Старатись правильно харчуватися, без фастфудів,
  • Вести здоровий спосіб життя з включенням в нього фізичної активності.

І памʼятати, цукровий діабет це не вирок, це просто зовсім інший спосіб життя.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (095) 00 38 453
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://instagram.com/med_atlant.if?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

https://instagram.com/medatlant.beauty?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...