Платіть штраф: чому проїзд в комунальному транспорті може коштувати вам 300 гривень
12 Грудня, 12:22
Поділитись статтею
Сідаючи в комунальний транспорт Івано-Франківська часом не знаєш у скільки цього разу може обійтися поїздка. Якщо оплачуєте готівкою або картою «Галка», то сума буде однозначно фіксованою. Використовуючи оплату NFC вартість може зрости з 12 до 300 гривень. Як бонус — зіпсований настрій та багато бюрократичної колотнечі.
Своєю історією для сайту МІСТО поділилася франківка Саша Афанасьєва. Дівчина розповіла, що не часто користувалася послугами КП «Електроаавтотранс», проте 2 грудня саме так склалася доля. Сівши в 46 автобус, який ідеально підходив для її маршруту, вона оплатила проїзд о 10:43 через систему NFC своїм годинником. Валідатор показав зелену позначку, що означало, що оплата пройшла. СМС про оплату на телефон завжди приходило пізніше — до 1-2 годин часу.
«На наступній зупинці в автобус зайшли дві контролерки. Підійшли до мене та попросили прикласти свій пристрій, яким оплачувала проїзд, до їхнього валідатора, щоб перевірити оплату. Я приклала годинник, але на моніторі показало, що оплати немає. Це мене дуже здивувало, бо я бачила цю зелену позначку про підтвердження оплати. Ну а смс точно приходить пізніше, — пригадує Саша.
Ситуація дуже обурила дівчину, але оскільки вона поспішала, то не мала часу на продовження конфлікту. Щоб якось вирішити ситуацію їй запропонували оплатити штраф за проїзд без квитка у сумі 300 гривень.
«Я дала ці гроші і просто вийшла з автобуса. Вони вийшли за мною та дали квитанцію про оплату, щоб я могла оскаржити цей штраф. Також дали номер телефону, куди можна звернутися, коли мені нарешті прийде сповіщення про оплату проїзду, — каже дівчина.
Приблизно через годину їй на телефон прийшло сповіщення про списання 12 гривень за проїзд в комунальному транспорті. Тоді вона одразу подзвонила за номером телефону, який їй надали контролерки.
«Мені сказали надіслати їм на вайбер скріншот про транзакцію, також фото квитанції про оплату штрафу та чекати на розгляд. Також у мене спитали повний тайминг моїх дій при оплаті, що я точно могла назвати, оскільки поспішала на запис та слідкувала за часом.»
Приблизно через два дні їй передзвонили та сказали, що розібралися в ситуації. В чому була проблема — не пояснили. Сказали, що можна приїхати на Тролейбусну, 40 та забрати кошти, які вона оплатила як штраф.
«З собою потрібно було мати ще повний пакет документів: паспорт, ідентифікаційний код, друковані реквізити мого рахунку в банку та квитанцію про штраф. Я прийшла з цим усім і спитала, що мені робити надалі в таких випадках, якщо сповіщення про оплату приходить так пізно. На що мені відповіли — придбайте карту «Галка». Оскільки я не так часто користуюсь комунальним транспортом, то мені це не потрібно. В рідкісні випадки мені набагато зручніше оплатити годинником або ж телефоном. До того ж, система ж підтримує такий тип оплати.»
Саша припускає, що такі ситуації в комунальному транспорті не є рідкісними. Трохи згодом, їдучи в маршрутці, вона бачила, як через таку саму помилку оштрафували ще одну дівчину.
Керівник КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк повідомив МІСТУ, що систему змінювати не планують. Ті, хто оплачує пристроями NFC мають знати правила.
«Саме цього випадку не знаю, але якщо людині повернули кошти, то була певна помилка. Але зазвичай нам не потрібне підтвердження у вигляді СМС. Достатньо прикласти свій пристрій до переносного валідатора контролера і він покаже, що оплата була здійснена. Майже у всіх випадках, коли люди оплачують штраф, вони не слідкують, щоб при оплаті валідатор видав зелену галочку — підтвердження. Якщо була помилка, то завжди можна звернутися до нас. Ми розглядаємо кожне звернення. Але у 99 випадків зі 100 просто не проходить оплата. Якщо вам показало зелену галочку, то токінг успішно сформований і контролер списує з валідатора інформацію про успішний токінг. Для нас не важливе списання коштів, а інформація про успішний токінг, — каже Голутяк.
Також директор наголошує, що контролеру важливо чітко вказати на якому валідаторі ви проводили оплату, щоб можна було вірно зчитати інформацію.
«Ми завжди кажемо, що оплата через годинник не є найкращим методом. Система в першу чергу працює для картки «Галка». Але так як у нас у місяць майже 300 тисяч людей оплачує телефоном та банківськими картками, то ми не можемо просто відмінити систему, бо це дуже зручно для багатьох людей, — підсумував Голутяк.
Поділитись статтею