Штучне запліднення: складний процес простими словами
20 Грудня, 12:00
Поділитись статтею
Завдяки революційному розвитку допоміжних репродуктивних технологій з’явився спосіб лікування безпліддя, який подарував великі надії безплідним подружнім парам.
Це метод екстракорпорального запліднення (далі – ЕКЗ), або запліднення «в пробірці», який на сьогодні є найефективнішим методом лікування безпліддя. Про те, як це працює та в чому суть процедури ЕКЗ розповідає МІСТУ лікар акушер-гінеколог, репродуктолог Леся Багайлюк.
ЕКЗ: що це таке?
Екстракорпоральне запліднення – це лікарська маніпуляція, в ході якої запліднення яйцеклітин сперматозоїдами відбувається поза організмом жінки. ЕКЗ відноситься до допоміжних репродуктивних технологій і є найбільш технологічно складною та найбільш ефективною процедурою у лікуванні безпліддя.
У світі ЕКЗ успішно використовують майже пів століття. Але попри “молодий” вік методу, він відмінно справляється з лікуванням важких форм безпліддя, де усі інші методи лікування не мають ефекту.
Чому саме ЕКЗ і для кого воно?
Під час консультації про доцільність ЕКЗ лікар перш за все пояснює, які можливості має подружня пара, які відсотки ефективності від кожної процедури та скільки часу та резерву для прийняття рішення. Якщо лікар репродуктолог бачить, що ефективність інших методів лікування нульова, вік пацієнтки пізній репродуктивний (тобто більш як 35 років), оваріальний резерв знижений, а фертильність сперми чоловіка низька – він одразу запропонує подружній парі ЕКЗ.
Покази до ЕКЗ
Процедуру екстракорпорального запліднення рекомендують коли:
- у жінки відсутні або непрохідні маткові труби,
- ендометріоз,
- ендокринні порушення лікування яких неефективне іншими методами,
- зниження оваріального резерву,
- чоловіче безпліддя з невеликою кількістю та зниженою рухомістю сперматозоїдів в еякуляті.
Основні етапи типового протоколу ЕКЗ
Підбір та обстеження пацієнтів.
На цьому етапі на фоні обстежень лікар призначає прегравідарну підготовку (підготовка до вагітності); проводить корекцію гормонального фону жінки; лікування чоловіка; вибирає оптимальний для кожної пацієнтки протокол стимуляції та дози препаратів.
Контрольована оваріальна стимуляція
Протягом такої стимуляції пацієнтка приймає гормональні препарати, під дією яких у яєчниках росте оптимальна кількість фолікулів та дозрівають яйцеклітини. Цей період триває від 7 до 16 днів, залежно від протоколу стимуляції.
Пункція яєчників
Маніпуляція проводиться амбулаторно під короткочасним знеболенням та під контролем УЗД, де з кожного фолікула проводиться забір ооцитів.
Запліднення яйцеклітин сперматозоїдами
Як тільки від пацієнтів отримані статеві клітини, ембріолог виконує процедуру запліднення. Чоловіча сім’яна рідина проходить попередню обробку, яка проводиться для відбору найбільш повноцінних і життєздатних гамет, здатних до зачаття. Після обробки сперматозоїди переносяться до яйцеклітин. Саме цей момент є основним і найбільш значущим в процесі ЕКЗ.
Культивація ембріонів
Процес, який займає від 3 до 5 днів. Після запліднення яйцеклітини поміщаються в живильне середовище (схоже з умовами перебування статевих клітин в жіночому організмі) і переносяться в інкубатор.
Перенесення ембріонів у порожнину матки пацієнтки під контролем УЗД
Це дуже зворушливий момент, практично перше «побачення» з майбутньою мамою. До цієї зустрічі ретельно готуються обоє: жінка приймає підтримувальну гормонотерапію гестагенами та вітамінотерапію, а ембріон активно росте та набирає клітинну масу.
Діагностика вагітності
Відразу після того, як ембріони перенесені в матку, жінці призначаються особливі гормональні лікарські засоби, здатні створити необхідні умови для закріплення, а також подальшого розвитку. Головне підтвердження успішного проведення протоколу ЕКЗ – визначення наявності серцебиття плода.
Кому протипоказано штучне запліднення?
До процедури ЕК3 є певні протипокази, які чітко обумовлені наказом 787 МОЗ України. Це:
- соматичні та психічні захворювання які є протипоказанням до виношування вагітності;
- гострі запальні захворювання будь-якої локалізації на початок лікувального проколу ЕК3;
- довжина тіла матки менше ніж 35 мм;
- вроджені вади розвитку або набуті деформації порожнини матки, що унеможливлюють імплантацію;
- доброякісні пухлини що деформують порожнину матки;
- злоякісні новоутворення будь-якої локалізації.
До слова, спеціалісти Прикарпатського центру репродукції людини готові допомогти вам з проблемами безпліддя, провести комплексне обстеження та визначити його причини. Вони нададуть професійну консультацію і підкажуть оптимальний шлях лікування для вашого випадку.
Варто додати, що починаючи з 2005 року, в «Прикарпатському центрі репродукції людини» діє державна програма. Таким чином, першу спробу штучного запліднення вам гарантує держава. У «Прикарпатському центрі репродукції людини» вам нададуть якісну допомогу на кожному етапі Державної програми. З кожним пацієнтом тут працюють індивідуально, з урахуванням його потреб та можливостей.
За додатковою інформацією звертайтесь за телефоном +380 68 525 2828.
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола 51г
Поділитись статтею