Як донорам крові уникнути дефіциту заліза
30 Грудня, 15:21
Автор: Христина Боднар
Поділитись статтею
Донори крові належать до однієї з найбільш вразливих груп щодо розвитку латентного дефіциту заліза (ЛД3), і це питання заслуговує особливої уваги.
Кожна донація крові супроводжується втратою близько 200-250 мг заліза, пояснює МІСТУ лікар терапевт ЛДЦ «Мед-Атлант» Олена Журавльова.
Часті донації можуть швидко виснажити запаси заліза в організмі, що призведе до ЛДЗ навіть без явних клінічних проявів анемії. Тому для донорів важливо впровадити регулярний скринінг і заходи профілактики. Європейські стандарти трансфузіології вже давно вказують на необхідність контролю рівня заліза у донорів крові. Оскільки вимірювання рівня гемоглобіну (стандартна процедура перед донацією) не завжди відображає реальний стан запасів заліза, ключовим параметром для скринінгу ЛДЗ є рівень феритину. Феритин показує, наскільки організм забезпечений залізом. Навіть якщо рівень гемоглобіну знаходиться в межах норми, низький феритин може свідчити про виснаження запасів заліза.
«Регулярне вимірювання феритину рекомендується здійснювати для всіх донорів, особливо для тих , хто здає кров часто (наприклад, більше 3-4 разів на рік). Це дозволяє виявити ЛД3 ще до того, як розвинуться ознаки анемії. У більшості європейських країн існують чіткі рекомендації щодо частоти скринінгу феритину у донорів: для чоловіків-донорів рекомендується здавати кров не частіше 4-5 разів на рік, з перевіркою рівня феритину після кожної другої донації, – розʼяснює лікар терапевт ЛДЦ «Мед-Атлант» Олена Журавльова. – Для жінок-донорів через додаткові втрати заліза під час менструацій максимально рекомендована кількість донацій складає 3-4 рази на рік. Для жінок особливо важливо регулярно перевіряти рівень феритину після кожної донації. Низький рівень феритину (‹30 нг/мл) свідчить про ЛДЗ. В такому випадку донорам радять зробити паузу в донорстві, поки рівень заліза не відновиться.
Окрім втрати заліза під час донації, у донорів можуть бути й інші чинники ризику, які впливають на запаси заліза. Наприклад: вегетаріанська або веганська дієта, яка обмежує споживання гемового заліза, що міститься у продуктах тваринного походження. інтенсивні фізичні навантаження, особливо у жінок, що також можуть підвищувати потребу організму в залізі.
Вагітність: якщо донор – вагітна, або планує завагітніти, потреба в залізі зростає, і це також вимагає коригування частоти донорства. Окрім регулярного скринінгу рівня феритину, для попередження ЛДЗ важливі також правильне харчування та додаткові профілактичні заходи.
Розглянемо детальніше кожен з аспектів профілактики.
1. Одним із ключових способів запобігти ЛДЗ є корекція раціону з акцентом на продукти, що містять залізо. Залізо в продуктах буває двох видів: Гемове залізо: міститься у продуктах тваринного походження (м’ясо, риба, птиця) і значно краще засвоюється організмом (на рівні 15-35%). Негемове залізо: міститься у продуктах рослинного походження (злаки, овочі, фрукти). Його засвоюваність набагато нижча (2-10%), проте воно також відіграє важливу роль у підтримці рівня заліза в організмі. Оскільки донори втрачають залізо з кожною здачею крові, їм рекомендується включати в раціон продукти, багаті на залізо: червоне м’ясо (яловичина і баранина), печінка і субпродукти (яловича і куряча печінка, які містять велику кількість заліза), риба і морепродукти: (тунець, сардини, форель, які також багаті на залізо), яйця, зелені листові овочі (шпинат, броколі, капуста), бобові (чечевиця, квасоля, нут ). Джерела негемового заліза: злаки та насіння (гарбузове насіння, кунжут, кіноа).
2. Покращення засвоєння заліза. Для покращення засвоєння заліза важливо звертати увагу на те, з якими продуктами поєднуються залізовмісні страви: Вітамін С : Значно підвищує засвоюваність негемованого заліза. Варто включати в раціон продукти, багаті на вітамін С , такі як цитрусові (апельсини, грейпфрути), ківі, ягоди, помідори, червоний перець. Продукти, що перешкоджають засвоєнню заліза: до таких належать кофеїн (кава, чай) та кальцій (молоко, молочні продукти), які знижують засвоєння заліза. Наприклад, чай знижує всмоктування заліза на 60%, тому вживання чаю і кави варто відкласти на годину після їжі. Омега-3 жирні кислоти: продукти, багаті на омега-3 (лосось, скумбрія, насіння льону), сприяють загальному зміцненню здоров’я, але також можуть позитивно впливати на засвоєння заліза в організмі.
3. Прийом залізовмісних добавок. За словами лікаря терапевта ЛДЦ «Мед-Атлант» Олени Журавльової, для донорів, які здають кров часто, харчування не завжди може компенсувати втрати заліза, тому часто рекомендується прийом залізовмісних добавок. Особливо це стосується донорів, у яких після скринінгу було виявлено низький рівень феритину. Препарати заліза: вони допомагають відновити запаси заліза після втрат, повʼязаних із донацією. Препарати можуть бути у формі таблеток або капсул, і зазвичай рекомендується приймати їх протягом кількох тижнів після донації, або за призначенням лікаря. Найчастіше використовуються препарати, що містять ферро-сульфат, ферро-фумарат або ферро-глюконат.
Побічні ефекти: прийом залізовмісних добавок може викликати такі побічні ефекти, як шлункові розлади (біль, нудота), закреп або діарея. У таких випадках варто звернутися до лікаря для підбору іншого типу препарату або коригування дозування. Тривалість терапії залежить від рівня феритину і може варіюватися від кількох тижнів до кількох місяців. При цьому важливо регулярно контролювати рівень заліза за допомогою аналізів, щоб уникнути надмірного накопичення заліза (гемохроматозу).
Окрім дієти та добавок, існують інші важливі профілактичні заходи, які допоможуть уникнути розвитку ЛД3 у донорів, насамперед, важливо контролювати частоту здачі крові. Як вже зазначалось, чоловікам рекомендується здавати кров не більше 4-5 разів на рік, а жінкам — 3-4 рази. Це дає організму достатньо часу для відновлення запасів заліза між донаціями.
Інтенсивні тренування та фізичні навантаження можуть збільшити потребу в залізі, оскільки внаслідок тренувань червоні кровʼяні клітини руйнуються швидше. Тому донори, які займаються спортом, повинні особливо уважно стежити за своїм харчуванням і рівнем заліза.
Вагітність: Для жінок-донорів важливо враховувати додаткові потреби в залізі під час вагітності та післяродового періоду. У цей час донації можуть бути тимчасово протипоказані, оскільки організм жінки потребує більше заліза для підтримки власного здоровʼя і розвитку дитини.
Коли варто звернутися до лікаря?
Якщо у донора з’являються симптоми дефіциту заліза (хронічна втома, слабкість, блідість, задишка), важливо негайно звернутися до лікаря для діагностики і корекції лікування. Самостійне вживання препаратів заліза без контролю лікаря може бути небезпечним, оскільки надмірне накопичення заліза в організмі також шкодить здоров’ю.
Таким чином, регулярний скринінг та профілактичні заходи допоможуть зберегти здоровʼя донорів крові та забезпечити їм можливість продовжувати здавати кров без шкоди для організму.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (095) 00 38 453
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://instagram.com/med_atlant.if?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
https://instagram.com/medatlant.beauty?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram
Поділитись статтею