Мед Атлант

Арешти на майно та рахунки: як боржників аліментів змушують сплачувати гроші власним дітям

Понад 12 тисяч дітей на Франківщині очікують сплати аліментів від своїх безвідповідальних батьків. Правду кажуть, що народити дитину, це ще не виховати і не покласти її на ноги.

Кожна дитина, як і всі дорослі, має свої базові потреби, які до 18 років повинні покривати батьки. Коли сімʼярозлучається, то батькові чи матері призначають обовʼязкові виплати на утримання дитини.

В багатьох випадках сума заборгованості досягає шалених розмірів й вимірюється в сотнях тисяч гривень.

Як боротися з такими боржниками і які на них є важелі впливу розбиралося МІСТО.

«Відповідаючи на питання про стягнення заборгованості аліментів потрібно розібратися в поняттях. Якщо немає рішення суду про стягнення аліментів, то про заборгованість не йдеться. Заборгованість наявна у випадку, коли є судове рішення і боржник його не виконує, — пояснює адвокат Василь Масюк.


Повторно звертатись до суду з вимогами про стягнення боргу нарахованого у такому випадку не потрібно. Додатково судитися доведеться, якщо є бажання стягувати пеню за прострочення сплати аліментів.

В Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції розповіли МІСТУ, що не тільки чоловіки, але й жінки часом є боржниками аліментів. Їх небагато, однак назвати точну кількість не можуть, через нещодавню масштабну кібератаку на реєстри.

«Зазвичай до нас в адвокатське об’єднання звертаються люди, коли вже заборгованість сягає понад 200 000 грн. Можливо це якась емоційна цифра, яка спонукає людей більш активно фокусуватись на розв’язанні проблеми. Зазвичай нас як юристів цікавить механізм правильності накопичення боргу, а не його розмір, — зауважує Василь Масюк.


Важелів впливу на таких боржників є чимало. Щоб стимулювати їх оплачувати заборгованість державний виконавець може обмежити боржника у праві виїзду за кордон, а також керувати транспортними засобами, користуватися мисливською зброєю, чи встановити обмеження на полювання.

«Ці норми не дуже спонукають гасити борги, бо власники автомобілів зазвичай не допускають їх виникнення, а людям без автомобіля, обмеження на його керування не обтяжливі зазвичай. Обмеження на виїзд за кордон в сучасних умовах також не спонукає гасити борги.»

Проте інциденти на кордоні таки трапляються, інколи батьки згадують про своїх дітей лише тоді, коли це їм вигідно.

До прикладу, у міжнародному залізничному пункті пропуску «Чоп (Дружба)» 40-річна українка запропонувала правоохоронцям хабар за пропуск через кордон її 35-річного чоловіка. Подружжя прямувало до Угорщини. Подорожній разом з паспортом подав на контроль документи, які підтверджували його статус багатодітного батька. Однак, у ході здійснення прикордонного контролю спрацювала одна з баз даних. У звʼязку з несплатою аліментів своїм дітям від першої дружини, йому було заборонено виїзд з країни.


Популярними є більш дієві методи «заохочення».

«З моєї суб’єктивної точки зору найбільше стимулює боржників гасити борги за аліментами накладення арешту на майно та рахунки. Окрім того, є адміністративна відповідальність передбачена статтею 183-1 КУпАП за несплату аліментів у вигляді суспільно-корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. А також кримінальна відповідальність за статтею 164 Кримінального кодексу за злісне ухилення від сплати аліментів, що навіть може передбачати обмеження волі до двох років, — каже адвокат.

Василь Масюк розповів, що час від часу до них за юридичним захистом звертаються люди, яких притягуютьдо кримінальної відповідальності за несплату аліментів або ж люди, які хочуть притягнути боржника до неї. Проте, це нечасті випадки, оскільки кримінальна відповідальність не є дієвим інструментом. Хоча можливо вона виконує превентивну функцію і люди не допускають боргів оскільки є така норма закону.

Додамо, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить 2563 грн, для дітей віком від 6 до 18 років 3196 грн.

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках.

Такий випадок був на Долинщині. Батько двох дітей знову одружився. Також змінилось його матеріальне становище та обсяг доходів. Біологічна матір неповнолітніх вирішила, що колишній чоловік у змозі сплачувати на утримання своїх дітей не менше 33% від щомісячного доходу з урахуванням усіх доплат, надбавок та премій. Відповідач молода та працездатна особа, тому має виконувати свій обовʼязок стосовно власних дітей.

Спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються судом за заявою зацікавленої особи.

Додатково:

Понад 12 431 провадження проти неплатників аліментів відкрито в Івано-Франківській області станом на 1 грудня 2024 року. Ці діти залишаються без належної опіки, оскільки батько чи мати не можуть усвідомити своєї відповідності в житті власного чада.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...