Мед Атлант

Там, де ліки стають безсилими: що таке оздоровчі молитви та як вони працюють

Людина, яка хворіє, завжди прагне скоріше одужати та повернутися до звичного способу життя. Проте не завжди «болячку» можна вилікувати звичайним парацетамолом чи анальгіном. Й коли вже лікарі не можуть дати раду, то люди згадують про Бога.

Для таких випадків в греко-католицькій церкві існують окремі молитви – називаються вони оздоровчими. Їх до прикладу, щопʼятниці проводять у Відпустовому центрі блаженного Симеона Лукача.

Що це за молитви, коли їх застосовують та як вони діють МІСТУ розповів отець Руслан Пʼяста.

«Це особливий вид молитов, у яких віряни звертаються до Бога з проханням про зцілення: фізичне, душевне або духовне. Це можуть бути особисті молитви, спільнотні молитви чи літургійні чинопослідування (наприклад, Молебень за здоров’я), — вже отець.


Оздоровчі молитви включають:

1. Прохання про фізичне здоров’я — для себе або для інших людей.

2. Молитви за душевне зцілення — наприклад, у випадках депресії, тривоги, страху.

3. Духовне оздоровлення — звільнення від гріха, прощення, примирення з Богом.

4. Таїнства Церкви — наприклад, Єлеопомазання (Соборування), яке має оздоровчий характер.

Такі молитви часто супроводжуються читанням Псалмів, зверненням до Ісуса Христа як Цілителя, проханням заступництва Богородиці чи святих, довірою до Божої волі.

«Оздоровчі молитви відкривають людину до Божої благодаті, яка зцілює глибше, ніж лише тіло, — наголошує Руслан Пʼяста.


Існує багато форм оздоровчих молитов, які можуть бути особистими, спільнотними або літургійними. Наприклад:

1. Особисті молитви за зцілення

Це коли людина самостійно молиться до Бога за своє або чуже здоров’я.

(Молитва до Ісуса Христа як Цілителя або ж Молитва до Пресвятої Богородиці чи Молитва до конкретного святого (наприклад, св. Пантелеймона, св. Миколая, св. Шарбеля).

2. Молебні за здоров’я

Це коротке богослужіння, що служиться в храмах (або вдома зі священиком). Складається з: Псалмів, прохальних єктеній, Євангельського читання, молитви з іменем людини, за яку моляться.

3. Таїнство Соборування (Єлеопомазання)

Це особливе церковне таїнство для духовного і тілесного оздоровлення хворої людини, яке включає: Помазання освяченим єлеєм, молитви про прощення гріхів і зцілення.

4. Молитви спільноти

Коли кілька людей або громада моляться разом за оздоровлення конкретної особи. Це може бути: молитовна група, родина, парафія.

5. Молитви-псалми

Наприклад, Псалом 50 (покаянний), Псалом 90 (про захист), Псалом 102 (хвала Богові, що зцілює).

Особливість оздоровчих молитов полягає в тому, що вони звертаються до Бога з проханням не тільки про фізичне одужання, а й про цілісне зцілення людини — тіла, душі та духа.

Вони мають кілька важливих рис:

Довіра до Божої волі

Молитва не є вимогою чи “заклинанням”, а виразом довіри:

«Нехай буде воля Твоя» — як молився сам Ісус у Гетсиманському саду. Це відкритість до того зцілення, яке Бог бачить як найкраще.

Прагнення цілісного зцілення

Іноді людина просить лише про фізичне здоров’я, але через молитву приходить: прощення гріхів, мир у серці, духовне оновлення, внутрішнє звільнення (наприклад, від страху, тривоги, образи).

Виклик до навернення

Хвороба часто спонукає людину переосмислити життя. Оздоровча молитва може стати початком духовного шляху, покаяння, примирення з Богом.

Віра в дію Божої благодаті

Ці молитви відкривають людину до благодаті, яка діє в таїнствах (особливо в Сповіді, Причасті, Соборуванні), і через неї можливе як духовне, так і фізичне зцілення.

Спільнотна сила

Оздоровчі молитви мають велику силу, коли їх підносить спільнота:

«Бо де двоє або троє зібрані в моє ім’я — там я серед них» (Мт 18, 20).

«Оздоровчі молитви не читаються під час кожної Літургії, бо вони мають особливе призначення і контекст, не  який не завжди відповідає загальному характеру Літургії, — пояснює отець.

Ось чому:

Літургія — це не приватна молитва, а спільне Таїнство

Свята Літургія — це насамперед жертва подяки, прослави і єднання з Богом через Причастя. Її головна мета — не оздоровлення, а спасіння душі, участь у Христовій Жертві.

Є інші, призначені форми молитви за зцілення

Оздоровчі молитви мають свою форму: молебні за здоров’я, чин Соборування (Єлеопомазання), молитви над хворими вдома чи в лікарні.

Тобто Церква виокремлює ці молитви, щоб дати їм відповідну увагу, належну форму і глибину.

Щоб не звести Літургію лише до прохання

Якщо б оздоровчі молитви читалися кожної Літургії, є ризик, що сама Літургія сприйматиметься лише як засіб «випросити зцілення», замість того, щоб бути джерелом спасіння і життя вічного.

Літургія вже включає молитви за здоров’я

Хоч окремі оздоровчі молитви не читаються, під час Літургії священник згадує: живих і померлих, хворих, всіх, хто потребує Божої помочі.

І віряни можуть подавати записки “за здоров’я” — їхні імена поминаються в час проскомідії.

«Отже, оздоровчі молитви не читаються під час кожної Літургії, бо це окрема форма молитви, яка вимагає особливого налаштування. Але Літургія вже включає прохання за оздоровлення — духовне і тілесне — хоча й не завжди в окремій формі, — розповів отець Руслан Пʼяста.


Немає точного часу, коли молитва дасть результат.

«Це питання довіри до Бога. Господь може одразу дати те, про що його просять. Інколи він хоче від нас певної наполегливості та терпливості у вирішенні певних питань. Це вже в руках Божих. Ми просимо Його, довіряємо Йому. І якщо на те буде Його воля, то він дасть нам це. Тому можливо не завжди потрібно приходити один раз, інколи потрібно прийти й більше, бо хто стукає — тому відчинять. Можливо саме наполегливістю можна здобути ці дари, які ми потребуємо. Що легко дається, не завжди до кінця цінується. Тому Бог хоче, щоб ми знали ціну та не нехтували цими дарами, — наголосив отець.

Окрім молитви в церкві потрібно продовжувати молитися й вдома.

«Ми маємо певний намір. І маємо про це прохати також в особистих молитвах. Не тільки людина прийшла до священника в церкву і забула про інші молитви. Бог хоче саме нашої участі та нашої співпраці, — підсумував отець Руслан Пʼяста.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram