Добре вино хоче поваги
15 Травня, 13:34
Поділитись статтею
200 сортів винограду, сотні літрів вина і безмежна любов до справи. У селі Раковець на Богородчанщині вже купу років Василь Богровецький робить добре вино. У свій погріб впускає не кожного, бо вино хоче лише хороших людей.
«Добре вино жадає поваги – його важливо споживати правильно і обов’язково з бокала – це впливає на смак, – показує майстер-клас Василь Богровецький. – Найперше бокал з вином треба трохи покрутити, щоб напій розкрився. А по склі мають стікати «ніжки» – це ознака правдивого вина. Потім глибоко вдихаєте аромат – ніс засуньте аж у бокал. Це розбудить нюхові рецептори. Насолодіться палітрою запахів. Тоді можна робити перший ковток. Але не ковтайте одразу. Трохи потримайте у роті – у цей час прокидаються смакові рецептори. І головне – післясмак. З кожним наступним ковтком післясмак буде інший».
Бог так дав, що вродило
У селі він першим почав вирощувати виноград і робити вино. Ще в 1985 році привіз кілька саджанців з Молдови – брат подарував, до речі, досвідчений винороб.
Тоді пан Василь якраз заклав фундамент для своєї хати і поруч посадив виноград. Були чотири кущики, а тепер розкинулися аж на 25 соток.
Своє перше вино посмакував, коли добудував хату. На новосіллі. Це було червоне солодке вино, густе і насичене, всім за столом сподобалося – чоловік добре пам’ятає.
«Взагалі мені тоді було не до виноробства, – сміється він. – Я працював на роботі, мав велику господарку, городи… Зробив кілька літрів, бо вже не було куди виноград подіти – не викидати ж. Бог так дав, що гарно вродило, отже, треба спожити».
Спочатку виготовляв кустарними методами – душив виноград руками, бо навіть пресу не мав. З роками пан Василь обріс досвідом і майстерністю, приєднався до Клубу виноградарів Прикарпаття. Двічі його вино ставало найкращим в області, на щорічних дегустаціях отримував призові місця.
Наразі виготовляє 20 видів вина, серед яких і його авторські: «Раковецький сувенір», «Легенда Раківця», «Перлина», «Магарач», «Мускатель»… Про свої вина може говорити годинами і з такою любов’ю, ніби про власних дітей розповідає.
У Клубі виноградарів пана Василя жартома називають «дамським угодником», бо здебільшого робить «жіночі» вина – солодкі і напівсолодкі. «Я просто їх люблю найдужче, – сміється чоловік. – А по-друге, в нашій географічній зоні не завжди вдаються сухі вина – бракує сонця».
Як пощастить
Щоб виноград почав добре родити, треба плекати його щонайменше років зо п’ять. Ця справа потребує сталевого терпіння. «Тут, як пощастить, – усміхається пан Василь. – Садиш виноград, але ніколи не знаєш, чи встигнеш напитися вина з того врожаю».
Кожен сорт винограду по-різному віддає свою ароматику у вині – це може бути смак лимона, сливи, персика, карамелі, полуниці, груші… При чому кожен знаходить щось своє. Одному на смак – як сушена слива, а інший у тому самому вині відчуває ожину. І той, і той має рацію.
«До речі, той самий сорт винограду, але в різних пляшках може мати геть інший смак. Так є, – каже винороб. – З різних причин. Наприклад, в одну пляшку потрапило більше повітря».
Пан Василь каже, що міцних алкогольних напоїв не вживає, а коли йде на якусь гостину, то завжди зі своїм вином – нічого іншого не п’є.
«Більшість магазинних вин навіть нюхати не можу – чую «хімію». Не тому, що я такий вредний, – усміхається винороб. – Просто, спробувавши хоч раз натуральне вино, більше не зможеш навіть глянути в інший бік».
Чоловік пояснює, що добротне вино і менше п’янить, бо туди не додають спиртів – самий виброджений виноград.
Дружина винороба пані Ольга – перший дегустатор його напоїв. Каже, на початках трохи злилася через чоловікову затію з виноробством, бо постійно пропадає у своїх виноградниках. Але бачить, як горять його очі – «хіба можна злитися за те, що людина – щаслива?»
«Вранці лиш прокинеться – і вже помчав до винограду, – усміхається жінка. – Ледве докличешся, аби поснідав. І знову назад, бо ще щось не доробив. Аж до обіду там висиджує. Мене геть не чує. Дзвоню, щоб ішов обідати. Приходить, обідає і повторюється та сама історія – вовтузиться з виноградником поки надворі не стемніє. І так майже кожен день. Хоча на такого чоловіка гріх жалітися: руки – золоті, все вміє в хаті зробити і робить».
Після нас не буде нас
У свій винний погріб пан Василь впускає далеко не всіх, адже вино хоче лише добродушних людей. «Вино – це живий організм, – каже чоловік. – Я беруся за його виготовлення тільки в хорошому настрої».
Все вино у погребі зберігається у величезних скляних бутлях. Іноді треба дати напою «подихати» – перелити з однієї бутлі в іншу. Поки переливатиметься – набереться кисню. Головне – аби не забагато, бо зіпсується.
Чим довше зберігається, тим воно смачніше. Особливо для поціновувачів. У пана Василя найстаріше вино ще з 2010 року. Щороку з кожного врожаю чоловік відкладає по одній пляшці – для нащадків.
«Ні, я не переживаю, що колись, коли мене не стане, моїми виноградниками і вином ніхто не схоче займатися, – сміється винороб. – Після нас не буде нас. І так воно є. Я на совість роблю свою справу, а як потім буде – так і буде. То не кожен може вино робити. Виноград має любити тебе, а ти – виноград. Інакше діла не буде».
Наталя Мостова
Куряча печінка, тушкована у червоному вині
- 500 г курячої печінки
- 4 головки ріпчастої цибулі
- 2 помідори
- 200 г борошна
- 2 ст. л. солодкої паприки
- 0,5 ч. л. меленого перцю чилі
- 3 ст. л. темного соєвого соусу
- 1 скл. червоного напівсолодкого вина
- 50 мл олії
Цибулю наріжте півкільцями і обсмажте в олії. Печінку промийте, видаліть всі плівки і жир, залиште, щоб стекла зайва рідина. Тим часом змішайте борошно, паприку, перець чилі і запаніруйте шматочки печінки в цій суміші. Швидко обсмажте до появи золотистої скоринки. Помідори ошпарте, зніміть шкірку і перебийте в блендері або перетріть. Пюре додайте в ємність з печінкою, туди ж влийте вино, соєвий соус.
Перемішайте і тушкуйте, накривши кришкою, на середньому вогні близько 10 хвилин. Потім додайте цибулю і протушкуйте ще 10 хвилин, періодично помішуючи. Додайте сіль за смаком.
Риба в білому вині
- 4 філе свіжої риби (може бути скумбрія)
- 3 зубці часнику
- сік з половини лимона
- 1/2 склянки білого вина
- 1-2 перцю чилі
- 10-12 помідорів чері
- кілька ложок оливкової олії
- кілька гілок кмину
На дно жаростійкої посудини влийте оливкову олію, покладіть філе і посоліть за смаком. Посипте часником і перцем чилі, порізаним на дрібні шматочки. Додайте лимонний сік і біле вино. У самому кінці покладіть гілки кмину і розрізані навпіл помідори чері.
Випікайте близько 20-30 хвилин при температурі 220°С. Час випічки залежить від сорту риби.
Винні кекси
- Борошно – 500 г
- Вино біле напівсухе – 1 скл.
- Цукор – 1 скл.
- Яйця – 2 шт.
- Масло – 100 г
- Розпушувач – 10 г
- Сода харчова – 10 г
- Цукор ванільний – 10 г
- Виноград – 150 г
- Олія – 20 мл
- Пудра цукрова – 30 г
Розм’якле масло розітріть зі звичайним і ванільним цукром. Додайте яйця і збийте міксером до пишності. Борошно просійте з розпушувачем і содою. Потрохи додавайте його в масляно-яєчну масу. Замішуйте тісто, підливаючи вино. Має вийти однорідне, гладке тісто.
Форму для випікання застеліть пергаментом, змастіть олією і вилийте в неї тісто.
Виноград помийте, обсушіть і розріжте навпіл. Викладіть половинки винограду зверху на тісто. Помістіть форму в духовку, розігріту до 180°C, на 40 хвилин. Готовий гарячий кекс посипте цукровою пудрою.
Поділитись статтею