Мед Атлант

Сучасний підхід до вагітності: як збільшити шанси народити здорову дитину

Вагітність – прекрасний та дуже відповідальний період у житті жінки, тому підготуватись до нього потрібно дуже ретельно. Медики кажуть, що планувати вагітність потрібно приблизно за 3-6 місяців до очікуваного зачаття.

Такий відповідальний крок пари чи подружжя є правильним і сучасним. Чому запланована вагітність це великий вклад у ваше здоровʼя та здоровʼя малюка, розповіла МІСТУ Галина Галицька, лікар акушер-гінеколог Прикарпатського центру репродукції людини.

З чого ж почати?

Як тільки у вас в голові зʼявилась думка про вагітність, варто розпочати прийом фолієвої кислоти (приймає тільки жінка за 3-6 місяців до планованого зачаття). Фолієва кислота або вітамін В9 на 70-93% знижує ймовірність виникнення дефектів розвитку нервової трубки плода (це незарощення дужок хребта, важка форма цієї хвороби – менінгоцеле, коли спинний мозок виходить у вигляді кили назовні). Діти з такими вадами розвитку мають високий відсоток виникнення інвалідності та смертності.

Чому ж так важливо завчасно приймати фолієву кислоту?

Тому що закриття нервової трубки проходить на дуже ранній стадії вагітності – це 26-28-й день після зачаття, тобто в той період, коли ще більшість жінок не знають про вагітність.

Яка ж доза фолієвої кислоти є правильна?

Якщо ви не з групи ризику, то ваша доза має бути 400-800 мкг на добу. Однак, зауважує Галина Галицька, доза фолієвої кислоти, яка продається в аптеках – є 1 мг (це 1000 мкг) і 5 мг (це 5000 мкг).

Якщо ви придбали фолієву кислоту у дозі 1 мг, то ви ділите її навпіл (буде 500 мкг) і приймаєте поки не завагітнієте, і далі продовжуєте прийом до 12 тижнів, а можна й приймати всю вагітність.

Кому ж потрібно приймати високу дозу – 1-5 мг?

• Жінки, в яких попередні вагітності були з дефектами нервової трубки.
• Якщо ви або ваш чоловік народились з такою вадою.
• Якщо ви приймаєте протиепілептичні препарати.
• Якщо у вас є важке захворювання печінки, нирок, запальні захворювання кишківника.
• Сімейна історія дефектів нервової трубки у родичів другої та третьої лінії.

Чи можливо з їжі отримати необхідну кількість фолієвої кислоти при правильному харчуванні?

Ні.  Відомо, що на фармацевтичному ринку зараз активно пропагують активну форму фолієвої кислоти – метафолін, метилфолат, обґрунтовуючи це тим, що вона краще засвоюється – проте це міф. Активна форма потрібна лише приблизно для 10% людей, в яких є мутації генів фолатного циклу.

Які аналізи треба здати перед вагітністю?

Якогось однакового шаблону обстежень для всіх не існує. Всі ми різні, в кожного своє життя та індивідуальні особливості.

Отож для майбутньої матері лікарка рекомендує такі базові обстеження та консультації:

  • Огляд і консультація акушер-гінеколога з обовʼязковим взяттям ПАП-тесту, і по можливості обстеження на ВПЛ (вірус папіломи людини).
  • Візит до сімейного лікаря чи терапевта (особливо, якщо у вас є захворювання серця, нирок чи будь-які інші);
  • Пройдіть флюорографію (раз на рік);
  • Візит до стоматолога (дуже обовʼязковий етап, так як під час вагітності виникають десятки запитань щодо можливості лікування та якого саме знеболення…);
  • Візит до проктолога (так-так, навіть при наявності мінімальних скарг).

Важливо пройти такі обстеження:

  • УЗД органів малого тазу, молочних залоз та щитовидної залози;
  • аналіз крові на ТТГ (тиреотропний гормон) – скринінг захворювання щитовидної залози;
  • аналіз крові на IgG до корі та краснухи (якщо результати негативні, тобто ви не перехворіли цими захворюваннями, то вам спочатку потрібно вакцинуватись, і лише через місяць планувати вагітність);
  • аналіз крові на феритин (депо заліза в нашому організмі). Якщо його рівень нижчий ніж 30 нг/мл, то потрібна обов’язкова корекція;
  • аналіз крові на сифіліс, ВІЛ, гепатит В, гепатит С;
  • загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі;
  • цукор крові;
  • аналіз крові на IgG до токсоплазми та цитомегаловірусу.

Комплекс обстежень та візитів для майбутнього батька:

  • візит до андролога/уролога;
  • спермограма, при необхідності, індивідуально, інші обстеження;
  • аналіз крові на сифіліс, ВІЛ, гепатит В і С;
  • візит до сімейного лікаря;
  • флюорографія раз на рік.

Також дуже важливим етапом при плануванні вагітності є інформування подружньої пари про генетичні обстеження для того, щоб уникнути або зменшити ризики генетичних захворювань майбутньої дитини.

“Дуже часто на консультації мені ставлять питання: «Які обстеження потрібно здати, щоб попередити, наприклад, синдром Дауна у плода?» Такого обстеження не існує. Це захворювання в 99% випадковість, яка виникає на етапі розвитку самого ембріону, ми не можемо це попередити. Ризики виникнення цього захворювання та інших трисомій проводимо тільки під час вагітності. Але, існують захворювання, які успадковуються дитиною від батьків – це моногенні захворювання. Саме цих захворювань можна уникнути, якщо провести скринінги батьків ДО вагітності”, – зазначає Галина Галицька.

Першочергово скринінг може здати жінка. Існує лише ДВА захворювання, які найбільш поширені та небезпечні – це
муковісцидоз та спіральна мʼязова атрофія (СМА).

Як підготувати організм до вагітності?

“Рекомендації дуже прості – це відмова від шкідливих звичок (ідеально, щоб їх не було) – відмова від алкоголю, куріння, в тому числі й від електронних сигарет. Намагайтесь тримати ідеальний індекс маси тіла (18-25), ведіть активний спосіб життя, правильно, раціонально та збалансовано харчуйтесь”.

Як харчуватись під час вагітності?

Вагітність – період інтенсивного росту та розвитку плода, тому потреба у вітамінах і поживних речовинах значно зростає.
Харчування у вагітної жінки має бути правильним. Не потрібно їсти за двох – це міф. Ніяких кардинальних змін у харчуванні не має бути. Але, не зловживайте фастфудом, випічкою, солодощами.

Основні принципи здорового харчування під час вагітності – це повна відмова від алкоголю (не існує безпечних доз) та нікотину, різноманітність раціону, правильний приріст ваги відносно вашого індексу маси тіла, вживання в їжу молочних, мʼясних і рибних продуктів, які пройшли достатню термічну обробку.

Топ запитання від вагітних: «чи можна пити каву?»

Не дивлячись на поширену заборону – вагітним можна пити каву, але в обмеженій кількості – максимум два горнятка (по 150 мл) меленої кави.

До слова, спеціалісти Прикарпатського центру репродукції людини готові допомогти вам з проблемами безпліддя, провести комплексне обстеження та визначити його причини. Вони нададуть професійну консультацію і підкажуть оптимальний шлях лікування для вашого випадку.

Варто додати, що починаючи з 2005 року, в «Прикарпатському центрі репродукції людини» діє державна програма. Таким чином, першу спробу штучного запліднення вам гарантує держава. У «Прикарпатському центрі репродукції людини» вам нададуть якісну допомогу на кожному етапі Державної програми. З кожним пацієнтом тут працюють індивідуально, з урахуванням його потреб та можливостей.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...