Мед Атлант

Прикарпатцям радять, як вберегтися від хвороби Лайма

В Івано-Франківській області спостерігається ріст популяції кліщів. Лайм бореліоз (аналоги: хвороба Лайма, бореліоз) – це мультисистемне захворювання з ураженням шкіри, серця, нервової системи, суглобів, що схильне до тривалого перебігу.

Так, індекс рясноті в 2008 році становив 1,74, в 2016р. – 5,98. В Івано-Франківській області, починаючи 1989 року, зареєстровано 164 (20,4% від всіх населених пунктів області) ензоотичних територій щодо Лайм бореліозу, в тому числі в 2016 році виявлено 26 нових.

Характеризується хвороба переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми. Висип є чіткою ознакою хвороби Лайма. Однак він відсутній в кожному другому випадку. Інші симптоми включають гарячку, кон’юнктивіт, головний біль, м’язові і суглобові проблеми. Швидка терапія особливо важлива на цій стадії захворювання. Чим раніше розпочато лікування захворювання, тим легше запобігти хронічному перебігу. Про це повідомляють у державній установі “Івано-Франківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”.

Не вчасно розпізнане та неліковане захворювання дозволяє збуднику поширитись в організмі. Може вражатись нервова система (гострий нейробореліоз) – розвинутися, наприклад, параліч лицьового нерва.

Крім того, відбуваються сенсорні порушення. Зустрічаються рідше менінгіт або енцефаліт з гарячкою та болем в шиї. Також може постраждати серце – часто проявляється у вигляді серцевої аритмії, міокардиту, перикардиту. Може розвинутися погіршення слуху, ураження інших органів.

Захворювання Лайм бореліозу поширене у Північній Америці та Європі, і є другою за швидкістю зростання інфекційною хворобою в США після ВІЛ-інфекції. Офіційна реєстрація захворювання в Україні ведеться з 2000 року. Природні осередки в Європі, в тому числі в Україні, спостерігаються в лісових ландшафтах. З інфікованим кліщем можна зустрітись і в парку, і на дачі. Основна частина України ендемічна за цим зоонозом, найбільша захворюваність на Лайм бореліоз реєструється в Західній Україні.

Джерелом Лайм бореліозу для людини є кліщі. Відомо, що кліщі добре переносять низькі температури і можуть голодувати кілька років, цього року слід очікувати високих показників їх чисельності та підвищеного ризику зараження людей трансмісивними хворобами.

Сезон активності кліщів в області триває з ранньої весни і до листопада, але впродовж року є два найбільші піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Зараз починається весняний пік активності, тож треба бути обережними, знати, як від них вберегтися і що робити, якщо вони все-таки присмокталися до тіла.

Зрозуміло, що кліща необхідно знімати з тіла якомога швидше. Із збільшенням тривалості присмоктування кліща, ймовірність зараження збільшується. Через 2-3 дні у місці присмоктування з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах за рахунок випитої крові. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду під час Лайм бореліозу становить від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

У кожному районі та місті цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Коли звернутися до лікаря немає можливості, паразита слід видалити самостійно: розхитуйте кліща пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, і повільно видаляйте разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування слід змастити розчином йоду, спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення кліща слід ретельно помити руки з милом.
Видаленого кліща не викидати, необхідно помістити на кусок вологої марлі у флакон, невелику банку, інший чистий скляний щільно закритий посуд і віднести для лабораторного дослідження. В державній установі «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України», вул. Шевченка, 4) проводять дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудника бореліозу.

Читайте також: У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, які два препарати лікують грип

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...