Мед Атлант

Коли очікувати на «Картку калушанина»

Під головуванням першого заступника міського голови  Калуша Мирослава Тихого відбулась робоча нарада з питань запровадження «Картки калушанина».

 25 березня в електронній системі державних закупівель Прозоро управління економічного розвитку Калуської міської ради оголосило тендер на закупівлю 10 тисяч пластикових карточок з безконтактним чіпом. Бюджет закупівлі склав 198 тис. гривень. У торгах взяли участь сім компаній, а переможцем стало київське ТОВ «Спекл» з пропозицією 140,4 тис гривень.Як ішлося на нараді, договір з київською компанією вже укладено. Очікується, що картки почнуть поширювати на початку травня. Робитимуть це через Центр надання адміністративних послуг. Як ішлося на нараді, управління соціального захисту вже передало в ЦНАП дані щодо 1200 громадян пільгових категорій — тих, які користуються пільгами з міського бюджету, інформують “Вікна”.

Детальний календарний план щодо подальших дій з запровадження «Картки калушанина» планують розробити в найближчі дні. Також, як ішлося на нараді, 10 тисяч карток — замала кількість для того, щоб забезпечити ниами всіх пільговиків, зокрема, пенсіонерів. Тож, планують закупівлю ще 20 тисяч таких карток. Але очевидно, що й такої кількості буде замало: лише в Калуші, без сіл громади, — близько 20 тис. пенсіонерів. Картками також планують забезпечити школярів, а це ще близько 9 тисяч осіб.

Кожна картка є персоналізованою: в момент видачі в базу даних будуть вонятися персональні дані одержувача: прізвище, ім’я і по батькові, дата народження, сімейний стан, пільгова категорія і дані документу, що підтверджує пільгу, місце роботи чи навчання, адреса реєстрації, телефон, фотографія. Тож, пільговик має надати згоду на обробку персональних даних. Відповідно, кожній картці буде присвоєно персональний код, який буде нанесено на лицевому боці картки.

У ЦНАПі, як ішлося на нараді, до видачі карток залучить трьох працівників. Для оформлення однієї картки треба буде близько 10 хвилин. Згодом, коли працівники набудуть досвіду, цей час може скоротитися до 3-7 хвилин. Однак, принаймні, на початку ЦНАП зможе видати близько 100 карток на день. Це, з урахуванням вихідних і святкових днів, — близько 2500-2700 карток на місяць. Таким чином, для того, щоб поширити перших 10 тисяч карток, потрібно буде в кращому разі 3-4 місяці. І малоймовірно, що видачу 30 тисяч карток пенсіонерам і пільговикам можна буде забезпечити до кінця поточного року.

У першу чергу, “Картку калушанина” можна буде використати для проїзду в громадському транспорті — таким чином забезпечать облік проїзду пільговиків. Ймовірно, що будуть встановлені ліміти безоплатних поїздок. Ще один варіант — монетизація пільгового проїзду: на картку зарахують певну суму, яку пільговик зможе використати для оплати проїзду. У такому разі відпаде потреба в компенсації пільгового проїзду перевізникам. У перспективі також розглядають можливість розраховуватися карткою за проїзд. Тоді такі картки мають поширювати не лише серед пільговиків: будь-який мешканець громади зможе отримати “Картку калушанина” і поповнити її через термінал. У такому разі буде забезпечено облік пасажирів. Проте мешканці повинні мати стимул для таких розрахунків: наприклад, менший тариф на проїзд.

На наступних етапах сферу застосування “Картки калушанина” можуть  розширити і користуватися нею в закладах освіти (для контролю за безкоштовними сніданками в школі, поповнення картки батьками школярів і її використання для оплати харчування у шкільних їдальнях і оплати проїзду школярів у громадському транспорті), для оплати комунальних послуг (з мінімізацією комісій), оплати паркування. Можна буде навіть домовитися з бізнесом та використовувати картку для отримання знижок чи інших переваг для визначеної категорії громадян.

У цілому картку можна використовували в комунальному кінозалі, басейні, тощо. Утім для цього потрібно, по-перше, чітко визначитися з переліком функціоналу картки. По-друге, скрізь встановити валідатори, а, отже, передбачити стимул для компанії, яка їх постачає: на транспорті вона отримуватиме 3% від кожної трансакції, при тарифі 6 гривень — це 18 копійок. І звичайно, закупити не 30 тисяч карток, а втричі більше — для кожного мешканця Калуської громади. А для людей, які не користуються пільгами, — ще й створити умови за яких користуватися “Карткою калушанина” буде вигідніше, ніж оплачувати готівкою.

У будь-якому разі, не залежно від обраного функціоналу, впровадження карток калушанина вимагатиме багато часу і бюджетних ресурсів. Крім того, є ризик, що пенсіонери й інші мешканці, які мають право пільгового проїзду на громадському транспорті, не будуть «штурмувати» ЦНАП заради отримання картки та ігноруватимуть таку можливість. У такому разі міська рада може встановити дату, з якої, наприклад, без картки калушанина пільговий проїзд у громадському транспорті буде неможливим.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...