Великий піст 2023: підбірка смачних рецептів
27 Лютого, 12:00
Поділитись статтею
Період Великого посту є дуже важливим для кожного християнина. Цьогоріч він почнеться 27 лютого та триватиме до 15 квітня.
Дата Великого посту змінна та залежить від дати Великодня. У 2023 році православні християни відзначають Великдень 16 квітня.
Під час посту не можна їсти м’ясо, яйця, молоко, курити і пити алкогольні напої. Дозволена тільки рослинна їжа (фрукти, овочі, сухофрукти), соління (квашена капуста, солоні та мариновані огірки), сухарі, сушки, чай, гриби, горіхи, хліб чорний і сірий, киселі, каші на воді.
Зауважимо, що від посту звільняються діти до 14 років, особи від 60 років, важкохворі, вагітні, годуючі матері та жінки після пологів, важкопрацюючі, убогі та ті, хто харчується зі столу інших.
МІСТО підготувало для вас підбірку смачних, але пісних рецептів на цей період, щоб ви мали змогу не лише дотримуватись посту, але й поживно та корисно харчуватися. Ми підібрали для вас декілька цікавих рецептів, щоб кожен зрозумів, що піст це ще й корисно та дуже смачно.
- Гуакамоле з лимоном
3 стиглих авокадо;
5 гілочок свіжої кінзи;
2 зубчики часнику;
1 великий помідор;
3 столові ложки лимонного соку;
половина ріпчастої цибулини;
сіль за смаком.
Приготування:
Почищені та помиті зубчики часнику пропустити через прес, посолити та пом’яти суміш виделкою, щоб смак та аромат часнику максимально розкрився. Розрізати авокадо навпіл. Дістати кісточку, м’якоть, розім’яти її до однорідної маси. Одразу ж додати сік лимона, щоб гуакамоле не почав темнішати. Нарізати дрібними кубиками помідор та цибулю. Додати овочі до авокадо, перемішати. Посолити за смаком та одразу подавати — як самостійну закуску або з кукурудзяними чипсами.
- Суп з печерицями
1 кг капусти білокачанної,
500 г шампіньйонів,
150 г цибулі ріпчастої,
30 г рослинної олії,
25 г борошна пшеничного,
чорний перець-горошок,
петрушка,
лавровий лист,
сіль.
Приготування:
Нарізати свіжу капусту, цибулю, опустити в каструлю з невеликою кількістю киплячої води, додати лавр, петрушку і перець-горошок. Окремо відварити подрібнені гриби, потім дістати їх з відвару, на олії злегка обсмажити. До майже готової капусти додати підсмажену на сухій сковороді до світло-коричневого відтінку борошно, перемішати, додати гриби, рубану петрушку, грибний відвар долити до бажаної густоти супу, підсолити, перемішати. На повільному вогні проварити пісні щі близько години, не доводячи до кипіння.
- Пісний салат з квасолею, горіхами і гранатом
2 склянки вареної квасолі (можна брати молоду заморожену або консервовану),
1 великий гранат,
кінза (чим більше, тим краще),
1 склянка волоських горіхів.
Заправка:
3 ст. л. оливкової олії,
2 ч. л. французької зернистої гірчиці,
1 ст. л. лимонного соку,
сіль,
1 ст. л. гранатового соусу (якщо є такий вдома),
сушений часник (за бажанням).
Приготування:
Квасолю зварити, відкинути на друшляк та дати стекти воді. Гранат почистити. Волоські горіхи підсмажити на сухій сковорідці та дрібно змолоти. Кінзу дрібно посікти. Всі інгредієнти з’єднати. Полити все заправкою і ретельно перемішати. Залишити салат просочитися хвилин на 20.
- Салат з буряка з чорносливом і горіхами
2 середні буряки
100 г грецьких горіхів
1,5 склянки чорносливу
5 зубків часнику
4 столові ложки олії
Сіль і чорний перець
Приготування:
Буряк відварюємо у 1 літрі води з 1 ч ложкою оцту до м’якості (провіряємо вилкою, якщо протикається – готова). Оцет дозволяє буряку зберегти колір. Солити, до речі, не обов’язково, буряк містить досить багато натрію. Грецькі горіхи товчемо у ступці або січемо ножем. Чорнослив замочуємо в окріп на 10 хвилин, зціджуємо і подрібнюємо ножем або в комбайні, що дрібніше то краще. Він додає салату потрібної кислинки, тому мусить бути розподілений більш-менш рівномірно. Часник пропускаємо через часничницю, змішуємо з олією, сіллю і перцем. Настоюємо хвилин 5. Тим часом чистимо буряк і нарізаємо його на тонку соломку (або натираємо на тертці). Змішуємо його з горіхами та чорносливом, заправляємо часниковою олією і даємо салату трохи настоятися – хвилин 15.
При бажанні в салат можна додати свіжу руколу.
- Запіканка з картоплею та грибами
500г картоплі,
100 г печериць,
цибулю,
зелень,
рослинна олія,
сіль.
Приготування:
Дрібно нарізану цибулю обсмажити, відкласти трохи, а решту змішати з обсмаженими грибами і рубаною зеленню. Картоплю відварити до готовності, потовкти в пюре, додавши рослинну олію, змастити маслом форму для запіканки, викласти половину картоплі, на нього – гриби з цибулею, потім решту картоплі, посипати відкладеним цибулею і злегка збризнути запіканку маслом, запекти в духовці до зарум’янювання.
- Фарширований печений перець по-грецьки
5-6 болгарських перців (будь-якого кольору)
2 великих томата, порубаних
1 чашка кедрових горіхів або соняшникового насіння (або по половині кожного)
½ чашки мигдалю
1 столова ложка оливкової олії
1 ріпчаста цибуля, порубана
2 стебла зеленої цибулі, порубаного
3 зубчики часнику, пропущених через прес
¾ Чашки родзинок
½ Чашки довгозерного бурого рису
1 чайна ложка кориці
½ чашки томатного соку
½ – 2 чашки води для рису + ¼ чашки
2 столові ложки свіжої м’яти, посіченої
2 столові ложки петрушки, порубаної + трохи для прикраси
сіль і перець, за смаком
Приготування:
Розігріти духовку до 170 градусів. Розподілити мигдаль по деку. Запікати 10-12 хвилин, перемішавши через 5-6. Як тільки мигдаль охолоне, порубати і відставити в сторону. Тим часом розігріти сковороду на середньому вогні, додати горіхи/насіння і смажити, часто помішуючи, протягом 3-4 хвилин, поки не стануть ароматним й темнішим. Відставити в сторону. Розігріти олію у великій сковороді і обсмажити протягом пари хвилин цибулю. Додати рис, перемішати і готувати хвилину. Додати горіхи/насіння, мигдаль, родзинки, зелену цибулю, часник і корицю. Перемішати і готувати ще хвилину. Додати томати, томатний сік і 1 ½ чашки води. Довести до кипіння. Зменшувати полум’я до трохи слабкіше середнього, накрити кришкою і готувати приблизно 45 хвилин, поки рідина повністю не вбереться і рис не буде готовий. Перевірити суміш через 30 хвилин: якщо потрібно, додати більше води, щоб рис не склеювався.
Розігріти духовку до 180 градусів. Видалити зайве з перців, вичистити насіння і помістити в форму. Коли рис буде готовий, додати в нього м’яту з петрушкою і приправити сіллю. Перемішавши. Начинити перці рисовою сумішшю. Налити ¼ чашки води в дно форми і полити невеликою кількістю оливкової олії перці. Накрити і готувати протягом 50 хвилин. Мінімум двічі в процесі запікання полити перці рідиною з дна форми. Через 50 хвилин зняти кришку і готувати ще 10 хвилин. Постарайтеся не перетримати перці – вони все ще повинні тримати свою форму. Подавати, посипавши петрушкою і поливши підливою, що залишилася у формі.
-
Рис по-тайськи
100 г довгозернистого рису,
1 склянка води,
3 ст. л. соєвого соусу,
1 морквина,
половина цибулі порей,
50 г зеленого горошку (у мене заморожений),
50 г кукурудзи (у мене заморожена, але можна й консервовану),
2-3 зубки часнику,
100 г спаржевої квасолі (у мене заморожена),
100 г броколі,
20 г кореню імбиру,
сіль за смаком,
1 маленька гірка перчина,
карі,
0,5 ст. л. цукру.
Приготування:
Рис ретельно промити, неодноразово міняючи воду. Відварити на маленькому вогні до повного випаровування рідини (краще рис зварити заздалегідь, щоб він був холодний і трохи підсохнув). Моркву нарізати маленькими шматочками довільної форми. Цибулю порей подрібнити півкільцями. Броколі розібрати на маленькі суцвіття. Разом зі спаржевою квасолею занурити в киплячий окріп та варити 5 хвилин. Потім відкинути на друшляк і одразу ж облити холодною водою (щоб зберегти зелений колір). Гіркий перець нарізати якнайдрібнішими шматочками. Зубки часнику почистити, розчавити лезом ножа та обсмажити на оливковій олії до легкого рум’янцю, перемішуючи лопаткою (щоб вони віддали весь аромат і смак олії). Підсмажений часник прибрати зі сковорідки, натомість покласти моркву, гіркий перець і порей. Через 2-3 хвилини додати зелений горошок, кукурудзу та бланшовані броколі зі спаржею. Трішки посолити та присмачити цукром. Перемішати овочі та додати подрібнений корінь імбиру. Готувати все до м’якості (вистачить 7 хвилин на середньому вогні). Відправити в сковорідку з овочевою сумішшю варений рис. Влити соєвий соус та карі, ретельно перемішати. Тримати суміш на вогні ще декілька хвилин і вимкнути вогонь (рис повинен залишатися розсипчастим).
- Запечена скумбрія
2 випатрошені скумбрії(відкидаємо голову), дуже добре чистимо від нутрощів та чорної плівки(якщо її залишити риба буде гірчити)
½ склянки нарубаного листя кінзи (стебла відкидають), можна замінити на петрушку
1 ½ ст.л. рубленого часнику(не любите часник дайте нарубану білу цибулю)
1 чайна ложка кмину
1 великий лимон, нарізаний кільцями
сіль і перець
оливкова олія
Приготування:
Рибку ріжемо на шматочки, просолюємо і кожен з них та залишаємо промаринуватися на 60 хвилин. Після цього фаршируємо шматочки риби кільцем лимону та сумішю кінзи і спецій. Випікаємо на деко застеленому пекарським папером і покропленому оливковою олією при температурі 180 градусів близько 35 хвилин.
- Пісні биточки
700г печериць,
3 цибулини,
1 стакан гречаної крупи,
5 ст.л. томат-пюре,
панірувальні сухарі,
зелень,
перець,
сіль.
Приготування:
Гречку залити 2 склянками холодної води, підсолити, поставити варитися. Коли каша буде готова, замотати каструлю рушником на 15 хв. Дрібно нарізати гриби, цибулю, зелень. Обсмажити на розігрітій олії цибулю, додати гриби, тушкувати 15 хв, поперчити і посолити, дати охолонути. Перекрутити гриби з цибулею в м’ясорубці, перемішати фарш з гречаною кашею і зеленню, сформувати невеликі тефтелі, запанірувати їх у борошні, потім в сухарях, викласти на сковороду з розігрітим маслом і обсмажити. Можна подати такі тефтелі з пісним соусом: розбавте водою томатну пасту, приправити сіллю і спеціями, загущатися борошном, згасити до потрібної густоти.
- Шоколадно-манний мус
вода – 600 мл;
манка – 4 ст. л.;
цукор – 6 ст. л.
сік половини лимона;
гірка плитка шоколаду.
Приготування:
Закип’ятити воду, тонкою цівкою, постійно помішуючи. Всипати манку. Проварити кілька хвилин до загустіння. Додати шоколад, трохи більшу частину плитки. Перемішати
Додаємо цукор і сік лимона. Знімаємо з вогню. Збиваємо блендером до легкості. Отриману шоколадну масу розкладаємо в креманки та ставимо в холодильник на 2 години, можна більше.
Перед подачею прикрасити тертим шоколадом.
- Пісні апельсинові мафіни
апельсин: 2 шт
борошна: 2 стакани
цукру: 1 стакан
гашеної соди або розпушувача: 1 столова ложка
олії: 0,5 столової ложки
родзинок: 100 грамів
Приготування:
2 склянки борошна і 1 стакан цукру висипаємо в миску, пару ложок відкладаємо в окрему тару. Додаємо 1 ст. ложку соди (гасимо) або розпушувача + 0.5 ст. ложки олії рафінованої. Знімаємо цедру з 1 апельсина. Стакан апельсинового соку (знадобиться 2 великих апельсина), додаємо його до борошна і цукру. Перемішати. Родзинки приблизно 100 гр + цедру 1 апельсина додаємо в відкладене борошно з цукром. Перемішати. Змішуємо всі інгредієнти Випікаємо при 180°С 30-40 хвилин. Охолодити. Час вказано приблизно. Орієнтуйтеся по своїй духовці і сухій зубочистці.
Поділитись статтею