Мед Атлант

Розлучення з розумом: продуманий план для складного часу

 

Вступ до шлюбу зазвичай супроводжується ретельним плануванням події. Молодята звертаються до весільних організаторів, які намагаються врахувати усі найменші деталі та  допомагають створити ідеальну картину свята: обрати найкраще місце для святкування, декорації, меню, музику тощо. 

Але що відбувається, коли постає питання розлучення? У переважній більшості випадків подружжя ігнорує звернення до фахівців та намагається вирішити усе самотужки. Така позиція не лише всебічно ускладнює процес, але й часто призводить до несправедливих рішень та фінансових втрат. Оскільки розлучення – це складний етап в житті кожної людини, до нього важливо підходити не тільки емоційно зріло, а й юридично обґрунтовано. 

Які кроки необхідно реалізувати, щоб розлучення не обернулося катастрофою? 

  1. Бути емоційно готовим

Перш ніж почати процес розлучення, важливо чітко розуміти, що прийняте вами рішення не є поспішним, а усвідомлене та обдумане.

Необхідно обміркувати всі плюси і мінуси цього рішення, враховуючи можливі наслідки та ризики для особистого життя та життя дітей. Окрім того, необхідно підготувати себе до нових викликів, серед яких: окреме проживання, перерозподіл фінансів, створення нової форми спілкування та виховання дітей тощо.

  1. Не зволікати з юридичною допомогою

Звернення до кваліфікованих фахівців на початковому етапі процесу розлучення є запорукою уникнення серйозних помилок та юридичних пасток. Так, адвокат допоможе вам зрозуміти ваші права й обов’язки (особливо у питаннях розподілу майна та опіки над дітьми), а також окреслить можливі ризики, пов’язані з розірванням шлюбу.

Окрім того, адвокат своєчасно оцінить перспективи мирного процесу розлучення та запропонує найбільш вигідні й ефективні шляхи, зокрема за необхідності підготує договір про поділ майна подружжя, угоду щодо аліментів чи визначення місця проживання дитини або ж розпочне судовий процес. 

  1. Здійснити пошук та оцінку майнових активів

До моменту ініціювання процесу розлучення важливо проаналізувати всі наявні активи подружжя, серед яких можуть бути нерухомість, транспортні засоби, банківські рахунки, інвестиційні портфелі, корпоративні права тощо. Також слід звернути увагу на можливу наявність прихованих активів (незадекларовані доходи, закордонні рахунки чи приховані інвестиції) з боку одного з подружжя і за потреби залучити фахівців для їхнього виявлення та оцінки.

Звертаємо увагу, ст. 57 Сімейного кодексу України визначає перелік майна, яке є особистою приватною власністю одного з подружжя (майно, що входить до цього переліку, поділу не підлягає). Зокрема, сюди відноситься майно, набуте до шлюбу; майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування; майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали одному з подружжя особисто; житло, набуте одним з подружжя за час шлюбу внаслідок приватизації відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»; земельна ділянка, набута внаслідок приватизації, що перебувала у користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана з земель державної і комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України; речі індивідуального користування, в тому числі коштовності (навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя); премії, нагороди, які один з подружжя одержав за особисті заслуги; страхові виплати. 

Відтак, якщо певний актив був набутий до укладення шлюбу або за особисті кошти, слід заздалегідь підготувати підтверджуючі документи. Такими документами можуть бути договори купівлі-продажу, квитанції, виписки з банківських рахунків або інші докази, які засвідчують, що майно є особистою власністю, а не спільно набутим за час шлюбу. 

Збереження та належне оформлення таких документів є запорукою вашого фінансового захисту у процесі розлучення.

  1. Не відмовлятися від переговорів та медіації

Переговори та медіація дають можливість подружжю досягти компромісу без втручання суду, що в свою чергу дозволяє досягти рішень, які найкраще відповідатимуть інтересам обох сторін та їхніх дітей. 

Звернення до медіатора не перетворить розлучення на приємну процедуру, однак допоможе подружжю ефективно спілкуватися між собою та досягти домовленостей. Завдяки чому можна уникнути тривалих судових процесів та зберегти стосунки після розлучення, що часто є критично важливим для добробуту дітей.

У підсумку

Розлучення є непростим періодом у житті, але з правильним підходом його можна перетворити  у менш травматичний та більш організований процес. Кожен крок у процесі розлучення повинен бути обміркованим, адже він визначає майбутнє не лише кожного з подружжя, але й дітей.

Залучення кваліфікованих юристів та медіаторів допоможе ефективно пройти цей процес, мінімізуючи ризики несправедливого розподілу майна, невизначеності в питаннях опіки над дітьми, розміру аліментів та порушення прав. 

Окрім того, дозволить вирішити не лише правові питання, але й забезпечить емоційну підтримку.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram