Мед Атлант

YouTube: проблеми і рекомендації, що дивитися дітям

Світлана Гайкова

Одна з найпопулярніших платформ трансляції відеоконтенту серед дорослих та дітей — YouTube.  Розвиваючого і навчального контенту для дітей, за спостереженнями обговорень у соціальних мережах, досі не вистачає найбільше. А діти — найвразливіша категорія для споживання російської пропаганди, котрою рясніє російський YouTube та й Google теж.

«Місто» розбиралося, як українізувати дитячий YouTube і що робити, аби дитина не натрапила на ресурси окупантів навіть випадково.

Змінити налаштування браузера

Наприклад, розглянемо Google Chrome. Аби навчити пошуковик показувати вам результати певними мовами, потрібно авторизуватися в браузері через свій обліковий запис Google. Далі — обрати в налаштуваннях мову та регіон видачі пошукових результатів, зайві мови — видалити.

  1. Обрати Search.
  2. Обрати потрібні мови та регіон.
  3. Повторити ті ж самі дії в особистому акаунті Google.

Із YouTube — складніше

Якщо ви чи ваша дитина зараз шукатимете контент виключно українською чи англійською мовами, — у певний момент YouTube покаже в рекомендаціях і російські відео, оскільки вони збігатимуться за тематикою з уподобаннями користувача або ж переглядалися ним раніше. Якщо користувач клікне на російське відео, то кількість аналогічних у видачі швидко збільшиться, оскільки платформа вважатиме це цікавим користувачу, а мову — тією, яку користувач розуміє.

Враховуючи те, що наразі російськомовного контенту в мережі все ще більше, ніж україномовного,  а специфічних налаштувань YouTube не має, процес його українізації може бути дещо трудомістким.

  1. З історії пошуку та переглядів  видаліть усе, що збереглося там російською.
  2. Перегляньте підписки. Якщо залишилося бодай щось із російських чи російськомовних каналів, — їх також варто видалити.
  3. Якщо в рекомендаціях трапляється російське, то на головній сторінці треба обрати опцію «Не цікавить канал» і робити так щоразу, коли ситуація повторюватиметься.

Якщо запастися терпінням та регулярно повторювати ці дії, перед тим українізувавши свій пошуковик, — через певний час російський контент зникне з вашого простору, оскільки YouTube зрозуміє, що таке ви не дивитесь, не цікавитесь, не шукаєте.

Паралельно для дитини варто створити і налаштувати окремий додаток YouTube Kids, що рекомендований для дітей від 3 до 12 років. Налаштувавши додаток, ви зможете:

  • блокувати певний контент для дитини або надавати їй до нього доступ
  • змінювати вікову категорію в YouTube Kids, аби контент відображався відповідно до віку
  • змінювати налаштування перегляду, вибравши «Схвалений батьками контент»
  • вимкнути функцію пошуку в YouTube Kids, аби дитина не могла шукати щось самостійно, якщо вже вміє це робити
  • відстежувати й очищати історію перегляду або припиняти її запис

Аби заблокувати певний контент, батькам або опікунам потрібно увійти в акаунт YouTube Kids зі свого облікового запису.

  1. Обрати відео чи канал, котрі ви хочете заблокувати. Натиснути кнопку блокування. Платформа запитає вас: заблокувати одне відео чи весь канал? Обирайте канал.
  1. Натискаєте «Блокувати» — і YouTube Kids не покаже цього відео чи каналу більше ніколи на акаунті вашої дитини.
  1. 3.Аби дозволити перегляд лише того контенту, котрий схвалили батьки чи опікуни, є доступні налаштування. Можна переглянути відповідне відео від розробника або ж скористатися інструкцією нижче.

Щоб активувати режим «Схвалений батьками контент» в YouTube Kids:

  1. Відкрийте додаток YouTube Kids на пристрої дитини.
  2. Натисніть значок  у нижньому куті будь-якої сторінки додатка.
  3. Вирішіть задачу на множення або введіть власний код доступу.
  4. Натисніть «Налаштування».
  5. Виберіть профіль дитини і введіть пароль свого батьківського облікового запису.
  6. Виберіть «Змінити налаштування».
  7. Виберіть «Схвалений батьками контент».
  8. Перегляньте інформацію в спливаючому вікні «Початок роботи».
  9. Натисніть «Вибрати».
  10. Натисніть значок  біля будь-якої колекції, каналу або відео, щоб схвалити контент, який може переглядати дитина.
  11. Щоб вийти, виберіть «Готово» в червоному полі внизу екрана.

Які ж ресурси на YouTube варто дозволити і навіть рекомендувати до перегляду дітям? 

Нижче — список з рекомендованих каналів для дітей та підлітків, котрими діляться користувачі соцмереж. Редакція додатково переглянула їх перед публікацією.

  1. Перший україномовний проєкт для підліткової аудиторії «Колайдер». 

Про технології, освіту, науку, попкультуру та історію. Проєкт створено в жанрі едьютейнменту (освіта в розважальному форматі). Українська альтернативна пропозиція токсичному російському контенту.

pastedGraphic.png

«Колайдер» презентує відео в трьох форматах:

  • експлейнер-журнал «Та невже?»: тут розповідають цікаві факти, як-от загадки космосу, міфи про тварин, українська боротьба, геймери та інші явища про Україну і світ;
  • наукові батли «Хто тут Ейнштейн?» із залученням популярних серед підлітків блогерів, як-от Влад Шевченко, itsvitalik, alyona alyona, Roxolana, Влад Рудніцький та інші, де вони змагаються між собою в справжніх наукових батлах і перевіряють фізичні явища, хімічні досліди на собі, показуючи, що наука — це цікаво і вона навколо нас. Також у кожному випуску глядачі можуть взяти участь у розіграші подарунка, виконавши інтерактивну «домашку»;
  • інфотейнмент-ролики «КіберХата»: у цьому форматі блогери Валерія Пешикова та Микола Мальчин розповідатимуть усе про віртуальний світ, зокрема і про кібергігієну, і про цифрову безпеку, і про негативний вплив російського контенту тощо. В такий спосіб у підлітків розвиватимуть навички критичного мислення та медіаграмотності.
  1. «З любовʼю до дітей» — канал для найменших. Тут знайдете веселі дитячі пісні, руханки, абетки, розвиваючі відео та мультики для дітей українською мовою.

pastedGraphic_1.png

Канал має списки відтворення за темами, як-от:

  • руханки, фізкультхвилинки
  • корисні звички
  • колискові
  • абетка для дітей
  • колядки українською
  • вчимо кольори
  • загадки для дітей
  • уроки української мови та багато інших

Канал публікує навчальний та розважальний контент виключно українською мовою.

  1. Телеканал «ПЛЮСПЛЮС» — анімаційний розважально-освітній телеканал для сімей з дітьми дошкільного та шкільного віку. Пропонує продукти власного виробництва, що проходять експертизу психолога і рекомендовані до навчального процесу, а також найкраще зі світової анімації, розвиваючі та пізнавальні мультфільми українською мовою

pastedGraphic_2.png

Канал пропонує:

  • повчальні казки «Магія світу «ПлюсПлюс»
  • «казки з татом» від українських знаменитостей
  • патріотичний мультсеріал «Україна. Нескорені міста». Доступний також сурдопереклад
  • мультик «Добро завжди перемагає». Цей мультфільм — відповідь на маніпулятивну дезінформацію, яку розповсюджує рф, зокрема дітям. Мультфільм буде зрозумілим дітям з 3 років і допоможе дорослим знайти слова, щоб пояснити те, що відбувається
  • ​​мультик «Світ чекає на відкриття» для розвитку дітей раннього віку. Трикутя, Квадрик і Кружко допоможуть малюкам з підготовкою до школи
  • екологія, історія, навчання, зіркові гості та багато іншого
  1. Цікава наука — переклад і озвучення науково-популярних та освітніх відео на різні наукові теми з фізики, астрономії, біології, географії та математики. Мета каналу — покращення ситуації з науковою грамотністю серед глядачів, які бажають отримувати інформацію українською мовою.

pastedGraphic_3.png

На каналі в доступній формі розкриваються загальні теми, котрі будуть корисні всім:

  • Що ми не знаємо про гравітацію.
  • Загальна теорія відносності.
  • Всесвіт. Космос. Планети і зорі.
  • Природа. Про все — від планктону до апендициту та багато інших цікавих і корисних тем як для дітей, так і для дорослих.
  1. Презентації НУШ — презентації розроблено з метою кращого засвоєння навчального матеріалу. Задовольнять фундаментальні потреби дитини у здобутті знань, активну участь в процесі, структурованість мислення, мотивацію, креативність, соціальну взаємодію та емоції, поки відбувається навчання. Презентаційні відео розроблено згідно з діючою програмою НУШ. Використання матеріалу допоможе створити творчу атмосферу на уроках, урізноманітнити й пожвавити навчальний процес, сприятиме розвитку зв’язного мовлення та фонематичного слуху у дітей. Для вчителів загальноосвітніх навчальних закладів, вихователів дитячих садків та студентів педагогічних навчальних закладів.

pastedGraphic_4.png

Канал пропонує різноманітні матеріали:

  • Цікава грамота.  Про звуки, букви й морфологію української мови
  • Ми підприємливі. Що таке благодійність, звідки беруться гроші і що ми про них знаємо
  • Правила поведінки. На льоду, на святкуванні, в школі та в укритті. Поради рятувальника
  1. Тося читає казки. Класичні та сучасні казки українською мовою.

pastedGraphic_5.png

  • Пригоди на острові Клаварен
  • Дітям про війну. Збірка історій для дітей, котрі доступно пояснюють реалії сьогодення
  • Читання для реготання та інші цікаві аудіокниги
  1. Марк Дзялак — чудовий кулінарний і тревел канал маленького кухаря. Марк зі Швейцарії, але недавно вивчив українську мову.

pastedGraphic_6.png

Тут ви знайдете не лише смачні рецепти, але й цікаві подорожі, українські кулінарні традиції, інтерв’ю з відомими шеф-кухарями, смачні огляди з різних куточків світу:

  • французька кухня
  • італійська кухня
  • традиційна українська кухня
  • цікаві розповіді про дикорослі рослини, котрі можна використовувати в кулінарії, та багато інших цікавинок від юного блогера
  1. Musicalka Kids — музичні заняття й пісні для дітей від авторки проєкту Латіани. Це музичний ліс див. Тут живуть різні креативні герої, які розкажуть все про музику, а також затанцюють і заспівають.

pastedGraphic_7.png

Авторка каналу обіцяє:

  • Чарівні пригоди у світі музики
  • Замовлення привітання з днем народження
  • Сольфеджіо дітям
  • Вокал дітям та інші різноманітні музичні заняття для юних меломанів
  1. Pani Kalyna — YouTube-няня для малюків.

Цікаві заняття для найменших, котрі допоможуть батькам попрацювати, випити кави в тиші чи відволікти дитину в укритті.

pastedGraphic_8.png

  • співи
  • танці
  • читання
  • заняття для школярів і дошкільнят від веселої та привітної пані Калини про все на світі. Від вивчення абетки до корисних звичок та перших речень українською для малюків
  1.  Янко Гортало. Цікавинки для дітей. Багато розвиваючих мультфільмів про все на світі. Про планети, сонячну систему, комах і все, що цікавить дітей у навколишньому світі.

pastedGraphic_9.png

На каналі багато цікавих розділів:

  • підготовка до школи
  • авторські віршики від Янка Гортала
  • цифри, числа, лічба для дітей
  • цікаві знання про навколишній світ
  • розваги, відпочинок, походи в зоопарк та на природу  — все, аби зробити навчання цікавим, веселим та у формі гри

До теми:

Цікаве дослідження зі споживання російського контенту українцями  провів Аналітичний центр міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal 

Для дослідження використали аналітику переглядів близко 50 найпопулярніших російських блогерів за темами:

  • інтерв’ю
  • лайфстайл
  • технології
  • авто

Аналітику розділили на два періоди — до повномасштабної війни (2022 рік) та після повномасштабного вторгнення (2024 рік).

У дослідженні враховували:

  • стать і вік глядачів
  • кількість переглядів загалом
  • частку переглядів з території України

pastedGraphic_10.png

Інфографіка: Gremi Personal

Згідно з даними досліджень, частка українців, котрі споживали російський контент, після початку повномасштабного вторгнення зменшилася вдвічі.

Аналітика найпопулярніших російських каналів продемонструвала, що найбільшу частину споживачів російського контенту становлять діти.

(Влад А4 (білорус, проте часто транслює російські наративи) — 694 400 глядачів з України), далі — дорослі, що дивляться інтерв’ю (Дудь — 434 000), далі — автомобілісти, глядачі Дубровского (334 800).

pastedGraphic_11.png

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram