Обережно, весна: чому потепління може змінити жіночий цикл
26 Березня, 11:16
Поділитись статтею
Затримка очікуваної менструації у жінок часто викликає стрес, адже це може сигналізувати про зміни в організмі. Однією з перших думок, чому так сталося, зазвичай є вагітність або проблеми зі здоровʼям. Проте навесні причиною може стати звичайне потепління та збільшення сонячного світла.
МІСТО вирішило розібратися, коли затримка очікуваної менструації є нормальним явищем, а коли все ж варто звернутися до лікаря.
Отож для початку слід загалом розібратися, що таке нормальний жіночий цикл.
«Менструальний цикл — це дуже складний та чутливий механізм. На нього може впливати безліч факторів. Жінки часто неправильно трактують поняття «регулярність», вважаючи, що відхилення від свого звичного циклу може бути лише на 1-2 дні. Насправді Міжнародна федерація гінекології та акушерства (FIGO) каже, що у жінок віком від 18 до 25 років і від 42 до 45 років характерна різниця між найкоротшим і найдовшим може становити до 9 днів. Для жінок від 26 до 41 року це 7 днів і менше, — каже лікар акушер-гінеколог Валерія Захарчук.
Тобто коливання в межах цих значень, а також загальна тривалість циклу від 24 до 38 днів вважаються нормою.
Якщо брати до уваги саме пору року, то найчастіше зміни саме настають зі збільшенням кількості сонячного світла, коли низькі температури повітря змінюються на більш високі.
«Це повʼязано з тим, що навесні порівняно з зимою спостерігається тенденція саме до коротшого менструального циклу, внаслідок збільшення секреції фолікулостимулюючого гормону(ФСГ), це призводить до значно більшого розміру фолікула у яєчнику та більшої частоти овуляції. Відповідно виникає вкорочення менструального циклу. Взимку все відбувається навпаки. Таким чином, сонячне світло є одним із факторів, що впливають на менструальний цикл.
Крім сезонних змін, значний вплив на цикл має стрес, в якому ми зараз хронічно перебуваємо.
Проте якщо менструація відсутня протягом 3 циклів, тоді варто негайно звернутись на консультацію до лікаря.
«Якщо затримка викликає занепокоєння, то для зменшення стресу можна зробити тест на вагітність. За виключенням вагітності ви можете зачекати ще декілька днів, але за умови відсутності тривожних симптомів на кшталт різких больових відчуттів низом живота, підвищеної температури чи незвичних вагінальних виділень.За відсутності цих симптомів немає приводу для паніки, головне — розуміти, що таке регулярність циклу, і не піддаватися зайвому стресу, розповідає лікарка.
Як відстежувати цикл
Раніше жінки, щоб прослідкувати регулярність свого циклу, користувались кишеньковими календарями, де вручну відмічали початок та кінець кожної менструації.
А зараз все набагато зручніше. Створено безліч додатків для смартфонів, які дозволять легко та просто не лише зробити прогноз циклу, але й залишити нотатки про статеві акти, прийом ліків або ж самопочуття й симптоми в певний день циклу.
«Додатки не завжди показують час, який ви можете зачекати, щоб все ж прийшла менструація. Переважно там показують прогноз базуючись на аналізі ваших попередніх циклів і вираховуючи середнє значення. Точних коливань вони не врахують, краще слідкувати самому, але вести ці календарі однозначно варто, адже при потребі ви можете прийти вже з готовим точним аналізом циклу до свого гінеколога, що допоможе лікарю краще оцінити, чи ваш стан є нормою чи ні, — підсумувала лікар акушер-гінеколог Валерія Захарчук.
Поділитись статтею