Руйнуємо міфи: чи можуть Свідки Єгови та крішнаїти йти воювати
29 Січня, 10:02
Поділитись статтею
В народі побутує думка, що представники Свідків Єгови, як і декількох інших релігійних організацій на кшталт крішнаїтів, не можуть стати на захист своєї держави та йти воювати. А все тому, що їхні релігійні закони забороняють брати до рук зброю.
Багатьох людей такий нюанс обурює, адже громадянином держави людина є незалежно від її віросповідання. МІСТО вирішило розібратися, чи справді працівники ТЦК не можуть мобілізувати ці групи людей та чому шириться такий міф.
На різних релігійних сайтах можна знайти цілі великі статті про те, чому ж, до прикладу, Свідкам Єгови забороняється брати участь у війнах та вступати до війська.
Часто аргументують це цитатами з Біблії, до прикладу: «Ісус сказав апостолу Петру: «Вклади меча назад у його місце, бо кожен, хто візьме меча, від меча й загине» (Матвія 26:52). Так Ісус показав, що його послідовники не братимуть до рук зброї.»
У довоєнний час влада України приймала таку позицію та йшла на поступки чоловікам деяких релігій.
«Колись, до початку повномасштабного вторгнення, існувала підстава заміни проходження строкової служби на цивільно-альтернативну. Тобто представники релігійних організацій могли звернутися з заявою до місцевого відділу ТЦК та СП про заміну строкової служби. Особа залучалася тоді на більший строк й направлялась на виконання громадських робіт тощо. До прикладу, якщо в армії служба передбачається на рік, то тут вони були залучені на два роки на цивільну роботу, — це каже офіцер юридичної служби ІФ ОТЦК та СП, капітан юстиції Назар Басараб.
Воєнний стан здатний змінити все.
«Проте законодавством не визначено, що під час дії воєнного стану можна замінити службу у Збройних Силах на адміністративно-цивільну, — наголошує офіцер.
Тобто жодні представники релігійних організацій не мають права на відстрочку від мобілізації.
Після мобілізації їх, які й всіх інших чоловіків, направляють у навчальний центр. Залежно від спеціалізації підготовка триває від 45 днів і більше. Вже перебуваючи там мобілізований має право написати заяву про незаконну (на його думку) мобілізацію.
«Зараз з цим повʼязано багато судових справ, бо ці люди кажуть, що вони незаконно мобілізовані. Проте рішення судів та апеляційних інстанцій завжди на користь ТЦК та СП. За останній рік жодної справи представниками будь-яких релігійних організацій саме в нашій області не виграно, — каже Назар Басараб.
Додамо, що мобілізований не обовʼязково призначається на посаду стрільця. Його можуть направити для роботи кухарем, на медичну підготовку чи на інші підрозділи.
Поділитись статтею