Як франківський дослідник шукає унікальні властивості карпатських рослин. ФОТО

Нещодавно на прийом до міського голови, з пропозицією створення у Франківську лабораторії дослідження карпатських лікарських рослин, завітав молодий науковець — Лущак Олег. Біологу 34 роки. Він викладає у Прикарпатському університеті, до цього працював у лабораторіях Німеччини,  Швеції, Фінляндії, Америки. Пропонували й посаду професора у німецькому університеті.

Олег працює на кафедрі біохімії. Навчає  експериментальної біології, фахових дисциплін англійською мовою, допомагає студентам із науковими проектами.

Зараз разом із учнями шукає “еліксир молодості” та ранні фактори ожиріння. Займаються корекцією метаболізму: що бажано вживати, аби довше жити, зменшити ризик ожиріння та діабету.

На фото Олег Лущак

Дослідник зацікавився створенням лабораторії, бо вивчаючи не один рік рослини українських Карпат, виявив феноменальні властивості деяких трав. До прикладу, в карпатській радіолі рожевій є речовина, яка покращує пам’ять. Порівнюючи її з квітами цього ж виду, вирощених в інших куточках світу, виявилось — у нашій міститься найбільша кількість корисної для пам’яті речовини. З цього екстракту франківські дослідники виділили одну маленьку молекулу. Крихітна частинка зараз на стадії патентування, як молекула, що покращує здатність вчитись та запам’ятовувати. 

На фото університетська лабораторія

Біолог разом із студентами збирається дослідити різноманітні  трави, квіти, кореневища карпатського походження  і протестувати, яку користь вони мають для здоров’я. Передусім, хочуть відкрити рослини зі здатністю корегувати метаболізм: попереджати ожиріння, діабет, продовжувати життя. Збиратимуть трави з різних частин Карпат, аби дізнатися, де ростуть рослини з найбільшою сукупністю корисних речовин.

Оскільки Карпати — це віддалені гірські райони, найкращий вихід — зробити плантацію. Для вирощування і дослідження рослин, науковцю потрібна плантація на 3 гектари.  Зараз він у пошуках людей, які б згодилися у цьому допомогти.

Є дуже багато рецептів нетрадиційної медицини з використанням карпатських трав. Вони непояснені, але працюють. Це треба дослідити. У місцях, де росте рослина з найвищою концентрацією корисних речовин, можна домовитись про створення плантації. Думаю, бажаючі допомогти знайдуться, — ділиться чоловік.

Регіон від лабораторії пана Олега може отримати неабиякий зиск. Окрім створення гірських промислових плантацій червонокнижних видів квітів, може йти мова про розробку та продаж дешевших, безпечніших (Ред.- з меншою кількість побічних дій) препаратів.

Олег уже домовився про приміщення з ректоратом університету. Його виділили, однак поки — це лише голі стіни. Лабораторія карпатських рослин знаходитиметься в одному з університетських корпусів на Пасічній. Своїми силами та стараннями друзів, науковець домовився про обладнання для неї. Устаткування привезуть з Європи. 10 лютого близько 20-30-ти одиниць техніки мали відправити до Франківська з Данії. Фонд, що займається перевезенням гуманітарної допомоги, погодився доставити вантаж.

Я і сам не знаю, що нам привезуть. Одній з тамтешніх лабораторії обладнання стало непотрібним, а для нас воно необхідне. Устаткування погодились віддати безкоштовно. Це дозволить укомплектувати не лише майбутню, а й інші університетські лабораторії, — додає Олег.

Як тільки приміщення підготують до використання та укомплектують — лабораторія зможе повноцінно працювати.

Читайте також: На Прикарпатті горіли літня кухня, гараж і житловий будинок

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА у Telegram

Схожі записи

  • ��������...
  • Loading...