Як рятували “Карпатську казку”

Майже два місяці в Івано-Франківську митці та активісти боролися за збереження малюнків на фасаді дитсадку «Карпатської казки». Як це було і що з цього вийшло, дізнавалося МІСТО.

Фото: Василь Стефанишин

Країна варварів

Боротьба за дитсадок «Карпатська казка» розпочалася  10 вересня, коли художник Василь Стефанишин опублікував у Facebook пост – стіни з унікальним зграфіто почали утеплювати.

«Країна варварів…і дебілів! Знищують один із кращих розписів міста», – так тоді написав Стефанишин.

Допис поширили активісти, стало зрозуміло, що певне коло обурює знищення мистецької композиції. Відповідь посадовців не забарилася. Робити одразу призупинили й звернулися до мистецтвознавців, архітекторів, художників щодо мистецької цінності сграфіто.

Фото: пресслужба міського голови.

Діти хочуть тепла, а не зграфіто

Батьків, чиї діти відвідують садок, зупинка утеплення обурила. Вони зібрали підписи. Зі слів членкині батьківського комітету Лілії Тимофєєвої, «за» утеплення проголосували 90 % батьків.

«У міжсезонний період, коли ще немає опалення, у приміщенні садка градус не піднімається вище 12. Діти засинають з пляшечками гарячої води в ніжках, няні гріють ковдри. Ми були дуже здивовані, коли роботи вирішили зупинити», – зауважила Лілія.

Василя Стефанишина ця цифра занепокоїла. Він висловив побоювання, що думкою батьків маніпулюють. Так, питання ставили про утеплення, а не за знищення зграфіто. Згодом і вийшло, начебто більшість батьків хочуть, аби малюнок знищили.

На самого Василя пробували тиснути через директорку художньої школи Лілію Присяжнюк, де митець працює.

Художник закликав митців згуртуватися і написати колективне звернення:

«У листі вкажемо, що на місцях недогледіли з проєктом, і що він потребує корекції. Думаю, що нас зрозуміють цілком. У Європі бережуть цінності не так, як у нас».

Згодом на сесії міської ради Лілія Тимофєєва запропонувала «зрізати зграфіто та помістити в одному з музеїв». А якщо художники не візьмуть до уваги таку пропозицію, батьки сприймуть це як відсутність бажання знайти компроміс.

«Ну скільки можна вже говорити про одне й те саме? Більшість батьків, діти, яких відвідують цей садочок, проголосували “за утеплення”, проєкт пройшов усі експертизи, а ви і надалі ніяк не хочете зрозуміти одну просту істину – діти потребують тепла, а не холодних груп і зграфіто на стінах!», – написала у Facebook Ірина Пилипів.

Шукати компромісу закликав і мер Марцінків. Тоді і з’явилися пропозиції утеплити заклад зсередини.

Консультант від НЕФКО Максим Карпаш повідомив, що  дитсадок викинути з проєкту неможливо, як і  утеплити зсередини.

«Цей об‘єкт не є архітектурною пам‘яткою, утеплення без цих стін нераціональне, система опалення там спроектована під утеплення, а утеплення зсередини це високий ризик накопичення вологи в утеплювачі і, як наслідок, грибок. Підрядник готовий відмалювати мурал зверху під наглядом експертів», – зазначив Карпаш.

Фото: Ruslan Veselui.

Пікассо давали довідки про оригінальність його робіт?

Розпис виконали художники Петро Боєчко та Петро Прокопів у 80-их роках. Боєчка уже немає в живих.

«…ми зрозуміли, що це має бути непогана робота. Виконали ескіз і далі попрямували до замовника погодити задум. Всі відгуки були дуже позитивні, що додавало нам наснаги. Далі вже почалось виготовлення картонів натуральної величини. Це не те, що зараз роблять, раніше все було якісно та точно. Ми намалювали зображення на цьому картоні і почалась робота зі штукатуркою. На такій стіні три шари закладається за один день. Це все дуже технологічно, чимось схоже на фреску. Воно має добре скріпитись і більше аніж за добу ми закінчили одну стіну. Повністю оздоблювальну роботу ми виконали за пів року», – розповів про створення роботи Прокопів.

Петро Прокопів, фото: “Вежа”.

Митця обурює те, що чиновники і батьки шукають підтвердження цінності розпису: «Пікассо давали довідки про оригінальність його робіт?», – риторично питає художник.

А пропозиції щодо повторного нанесення розпису обурюють:

«Мені зараз гордість не дозволяє стояти і просити людей, щоб захищали її. Нехай буде на совісті тих людей, які це вирішили знищити. Кажуть: «намалюєш поверх утеплення!». Тобто чиновники не розуміють, що це не так просто. Це не малюнок, а тришарова штукатурка. Я б ніколи не дозволив собі малювати на пінопласті, навіть якщо б голодував. Для митця це дуже образливо», – каже Петро Прокопів.

Фото: Ruslan Veselui.

Компроміс знайдено?

25 жовтня Оксана Мельничук ініціювала звернення до міської влади від Спілки художників з проханням зберегти  зграфіто. У тексті вказано про високий художній рівень композиції, творче рішення якої позбавлене впливу радянського часу. Художники пропонують внести твори – «Зимові розваги», «Відпочинок», «Весна», «Літо», «Осінь», «Зима» – в реєстр об’єктів культурної спадщини. Під листом підписали близько 50 митців. Звернення уже в канцелярії мера.

Учора на сторінці міського голови у Facebook повідомили – компроміс знайдено. Унікальний розпис збережуть, проект доопрацюють.

«Всі сторони погодилися, що при утепленні закладу важливо зберегти естетичний вигляд будівлі, яка є найбільшим дитячим садочком Івано-Франківська. Проте представники наголошують, що слід звернути особливу увагу на доопрацювання проекту енергетичної модернізації цього закладу, щоб забезпечити відповідний температурний режим в приміщенні».

Орест Кошик, начальник управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності, розповів – на ім’я замовника робіт готують звернення з проханням внести зграфіто у список пам’яток монументального мистецтва. Адже будівля садка не є пам’яткою архітектури. Далеко не останнє слово має бути за художниками, музейниками, мистецтвознавцями, які повинні заявити про цінність композиції.

Фото: Ruslan Veselui.

Максим Карпаш перемогу зі збереження розпису назвав «пірровою»:

«Років за 5 будуть писати/говорити що сграфіто знищено через це рішення. Ну і звичайно, діти які на другому плані, будуть мерзнути. Всі забудуть цю історію, а плани щодо термомодернізації за рахунок іноземних коштів соціальних об‘єктів в місті типу ОДКЛ із такими витворами, фактично поховані. Овації в студію!!!».

Кошторис проєкту з модернізації утеплення перерахують, розповів Андрій Яворський, технічний консультант команди з Івано-Франківського проекту НЕФКО. «Це не збиток, це недосягнення цілі. Проєкт НЕФКО ставить за мету зменшення енергоспоживання, що тягне за собою зменшення викидів в атмосферу. Ці цілі досягнуто не будуть», – коментує експерт. А щодо утеплення – повністю змінять систему опалення.

Питання значущості зграфіто і далі вивчають. Якщо підсумувати – зграфіто вирішили не чіпати. Аби НЕФКО дав добро на зміну проєкту утеплення, композицію мають визнати пам’яткою монументального мистецтва. А щоб це сталося, звернення митців має розглянути міська влада.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА у Telegram

Схожі записи

  • ��������...
  • Loading...