Порно до 18: онлайн-бізнес без цензури

Він був старшим. Оля закохалась. Довіряла, віддавалась. Бунтувала проти контролю батьків. Вживала алкоголь, наркотики, не думаючи про наслідки. Робила все,...

8 Жовтня 2020 Ступ'як Женя

Він був старшим. Оля закохалась. Довіряла, віддавалась. Бунтувала проти контролю батьків. Вживала алкоголь, наркотики, не думаючи про наслідки. Робила все, що пропонував хлопець. Робила все, щоб бути популярною. Оля не чекала підлості та вірила у вічну любов. Але раптово все закінчилось. Її використали і викинули. Але це було не найстрашніше.

Одного дня однокласник надіслав фото, на якому була вона. Оголена. Це фото вона робила колись для свого хлопця. Потім однокласник надсилає їй відео. На ньому Іра п’яна, практично без свідомості, займається сексом зі своїм хлопцем. Не підозрюючи, що камера ввімкнена…

Публічна ганьба

Закриті групи у телеграм-каналах – це місце, де нелегальний бізнес залишається безкарним. Месенджер практично не контролюється поліцією, бо має високий рівень шифрування інформації. Тут дозволено все.

З одного боку, у групу може долучитися кожен, переглядати вміст. З другого, –простежити, куди веде нитка і хто є організатором, доволі непросто. Принаймні у наш час у нашій країні.

Один із таких каналів має назву «Позорище»(назву цього чату та наступних, про які йдеться у матеріалі, змінено, щоб уникнути популяризації. – Авт.). Тут зібрані фото та відео інтимного характеру, покликані принизити і висміяти дівчат з Івано-Франківська та області. Неповнолітніх, у нетверезому стані, оголених. Другий канал з аналогічним вмістом – «Вульгарні».

Є багато фотографій, які дівчата робили самі: селфі, відображення у дзеркалі, видно обличчя. Ймовірно, надсилали хлопцям. Окрім фото, у повідомленні є підписи: ім’я дівчини, іноді прізвище, вік, звідки вона та детальний опис її «позору».

Наприклад: дівчина 16 років, вказано ім’я та прізвище. Лежить гола на підлозі, швидше за все, без свідомості. Її фотографують хлопці, вставивши в кадр свої руки, показуючи великий палець. Інтимні зони затерто.

Однак на більшості фото видно обличчя і вказано особисту інформацію про дівчат. Практично усім їм немає 18 років.

Знаходжу старшу дівчину, їй 21. На фото вона з дитиною… І додані фото, де вона фотографує себе голою. В описі не лише її ім’я, а й маленької дитини, а ще точна адреса проживання дівчини і посилання на її сторінку у соцмережі. Пишуть, що вживає наркотики. Усі повідомлення з метою висміяти, принизити дівчат, обізвати. У кожному – причина «позору».

Як почуваються такі дівчата, які знайшли свої інтимні фото в інтернеті?

«Страх, що це хтось ще може побачити, відчуття сорому та провини. Це створює підґрунтя для залякування, шантажу, насилля, – пояснює Ігор Огданський, практикуючий психолог, зовнішній консультант та супервізор МБФ «Альянс громадського здоров’я». – Такі переживання сприяють ізоляції та підвищують ризик вразливості до розвитку поведінкових та емоційних труднощів, віктимної поведінки (підвищений ризик стати жертвою насилля, зокрема внаслідок порушення вміння захищати свої особисті кордони). Є загроза також від ставлення оточення, якщо їхні фото побачать інші: осуд, приниження, булінг».

Є багато фотографій, які дівчата робили самі: селфі, відображення у дзеркалі, видно обличчя. Ймовірно, надсилали хлопцям

Для тих, кому мало

Регулярно у телеграм-каналі з дівчатами, які «зганьбилися», рекламують закритий чат під назвою «Приват». Показують тизери відео без цензури. Вхід 50 грн. Я вирішила заплатити і побачити більше. Написала контакту під ніком Сатана, який додає у «Прават». Він скинув мені номер банківської карти, перераховую гроші.

Виявилося, що це група із порнографічними матеріалами.

Фото геніталій, домашнє порно. Також з іменами та інформацією про дівчат, більшість неповнолітні. У каналу 500 підписників. А це у конвертації 50 грн за вхід – 25 000 для власника чату. До речі, вже за місяць після того, як я підписалась на «Приват», ціна за вступ зросла утричі – до 150 грн з однієї людини…

На каналі публікують безліч порнострічок з дівчатами, інформацією про них та приниженнями у тексті. І 500 глядачів, які чекають нового контенту щодня.

Не так давно, у березні, через телеграм-канали з порно спалахнув великий скандал у Південній Кореї. ЗМІ поширили інформацію про десятки жертв, фото та відео інтимного характеру з якими поширювали у таких чатах. Багато із них – неповнолітні. Реакція громадськості була бурхливою. Понад 2,3 мільйона людей підписали петицію на вебсайті президентського Блакитного дому, в якій закликали владу публічно назвати та розкрити обличчя підозрюваного, який організував злочинний бізнес.

Поліція ідентифікувала підозрюваного як 24-річного недавнього випускника, який був головним редактором газети коледжу. Понад 1,6 мільйона осіб у Південній Кореї також підписали окрему петицію, в якій закликали оприлюднити особу кожного користувача цих чатів.

А що загрожує організаторам таких злочинів у нас і як зреагує громадськість? Закон України «Про захист суспільної моралі» розмежовує еротичний і порнографічний характер фотографій. Еротичні мають на меті продемонструвати оголене тіло в естетичному ключі і не є образливими, а на фото порнографічного характеру зображені статеві акти, геніталії.

Кримінальної відповідальності за поширення еротичних фото в Україні не передбачено. Однак у цьому випадку можна захистити свої права іншим шляхом.

Відповідно до частини 1 статті 308 Цивільного кодексу України фото та інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи.

«Крім того, інтимні фото в інтернеті – це порушення статті 32 Конституції України, – пояснює Ірина Іванів, юристка Адвокатського об’єднання «Юридична компанія «Legal Group». – У ній закріплено таке: «Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України, статті 297 ЦКУ, що гарантує право на повагу до честі і гідності людини».

Якщо еротичні фото уже розповсюджені в інтернеті, то особа, права якої порушили, може звернутися до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди, що передбачено частиною 1 статті 16 ЦКУ.

За словами юристки, розміщення у телеграм-каналах, створення окремих платних чатів з фото- та відеоматеріалами порнографічного характеру містять ознаки складу злочину, передбаченого частиною 1 статті 301 Кримінального кодексу України.

Згідно з санкцією статті, збут чи розповсюдження порно караються штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років.

Якщо на фото- і відеоматеріалах зображена неповнолітня особа, такі дії кваліфікуються за частиною 4 статті 301 КК України та караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. Але потерпіла має звернутися до правоохоронних органів, щоб кримінальне провадження відкрили.

Регулярно у телеграм-каналі з дівчатами, які «зганьбилися», рекламують закритий чат під назвою «Приват». Показують тизери відео без цензури. Вхід 50 грн.

У поліції запевняють, що злочини, які скоюються в інтернет-просторі, не залишаються поза її увагою. «Ми здійснюємо повноцінне документування вчинення таких злочинів, – говорить Тарас Мороз, начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області. – Відділ проводить постійний моніторинг мережі інтернет з метою виявлення, недопущення та профілактики кіберзлочинів, а також покрокове розслідування аналогічно до злочинів, які вчиняються у реальному житті».

 

Чому вони це роблять?

«Перший мотив – пошуки нового досвіду. Підлітки експериментують у різних сферах. Зокрема, із вживанням психоактивних речовин, зовнішністю та іміджем, ризикованими діями тощо, – пояснює психолог Ігор Огданський. – Якщо інші шляхи до пошуку власної ідентичності (уявлення про себе, ототожнення себе з кимось важливим, значимим) закриті, то це більш активно відбувається через інтимну сферу».

Ще одна з причин пов’язана з вихвалянням, аби підвищити свій статус серед однолітків чи старших та стати «своїм». Часто підлітки ідуть на радикальні кроки, щоб влитися у колектив. Це стосується і тих, хто організовує телеграм-канали інтимного характеру, і тих, хто надсилає матеріали для розміщення там.

Причиною такої поведінки можуть бути і різні порушення, зокрема у розвитку емоційної сфери: від нестачі любові, підтримки, емоційного тепла, ніжності. У такому разі йдеться про сексуалізацію потреб: є потреба у близьких стосунках, а це переходить у небажаний сексуальний контакт, пояснює психолог. Рідше мова може йти про певні психічні порушення та поведінкові відхилення. «Один з варіантів – через схильність до насилля шляхом приниження та демонстраціїсвоєї сили та влади. Як правило, це може бути пов’язане із власним досвідом насилля, причому частіше у хлопців від мами. Крім того, мова може йти про відігрування власних невдач, у тому числі в інтимній сфері, помсту», – каже Ігор Огданський.

У підлітків є проблема авторитетів, яких просто не існує. Ні зовнішніх, ні внутрішніх

І все ж деякі із цих груп є платними, тому мотивом, звісно, може бути отримання фінансової вигоди. Організатори чатів із порновмістом заробляють. Хай як би там було, але завжди знайдеться аудиторія, яка шукає інформацію про інтимну сферу людського життя та насилля. А поки є попит, власники злочинного бізнесу будуть знаходити нові шляхи для пропозицій.

Тепер з’ясуємо, що можуть зробити батьки, діти яких потрапили у подібну ситуацію.

На переконання психотерапевтки та дитячої психологині Яни Ліщук, у такій ситуації потрібна підтримка і розуміння, що саме відбувається, як підлітку, так, власне, і батькам. «У підлітків є проблема авторитетів, яких просто не існує. Ні зовнішніх, ні внутрішніх. А також деякі особливості у трансформації головного мозку. Лімбічна система відповідає за емоції. Це центр задоволення, який вперше яскраво спрацьовує від статичного збудження (алкоголь/наркотики/секс). Тільки формується префронтальна кора, яка відповідає за контроль і саморегуляцію. Це означає, що від підлітка не варто очікувати здатності формувати причинно-наслідкові зв’язки своїх дій. Це означає, що підліток не може думати і рефлексувати, йому потрібно діяти. Мозок кричить: «Зроби щось, щоб знову відчути це задоволення!» А гальма не працюють», – пояснює причини підліткової поведінки спеціалістка.

 

Поради психолога для батьків:

  • Пам’ятати, що соціальне виключення, неприйняття колективом підліток переживає на рівні фізичного болю. За це відповідає одна і та ж зона мозку.
  • Причини ситуації і наслідки/реакції – це індивідуальна історія кожного підлітка і сім’ї.
  • Більшість речей, які не влаштовують дорослих, підліток не здатен осягнути, тому що мозок ще не здатен цього зробити. Просто це прийміть.
  • Кордони і правила потрібні підліткам –вони хочуть кордонів. Головне, щоб ці межі не порушували вікових потреб. Тут звертаємо увагу батьків: наскільки вам вдається вибудовувати і втримувати такі рамки?
  • Є потреби, які неможливо задовольнити з батьками. Наприклад, батьки не завжди можуть підтримати підлітка. Для цього підлітку важливо мати контакт зі стабільним, стійким, надійним дорослим, щоб принести складний досвід дорослому і прожити його поряд. Погодьтесь, що з батьками це не завжди можливо. Цю роль можна довірити психологу, який буде супроводжувати і підтримувати. Завдання психолога не забрати біль, а провести і бути поряд.

 

Автор: Наталя Джулай        

Стаття опублікована в журналі МІСТО № 32

*Передрук матеріалу дозволяється тільки за погодженням з редакцією.

Автори

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА у Telegram

Схожі записи

Загрузка...
Loading...