У Калуші збудують каплицю на військовому цвинтарі часів Першої світової. ВІДЕО

Калуський краєзнавець, директор “Ритуальна служба” Олександр Коваль розпочав досліджувати військові поховання на старому кладовищі.

Каже, що ідею подав його товариш, краєзнавець Андрій Шутяк, який досліджує період Першої світової війни та знаходить у австрійських архівах інформацію про загиблих і похованих у Калуші. Упорядкуванням старого кладовища Олександр Коваль займається вже кілька років. А цими вихідними разом із своїм другом Олегом Бутусіним розпочав ідентифікувати надписи на хрестах, інформує калуське видання “Вікна”. 

У коментарі “Вікнам” краєзнавець зазначив, що робота — копітка, адже хрести покриті шаром вапна, які нелегко відчистити. Тому використовують звичайну щітку з милом та викрутку, якою ретельно відчищають кожну букву. Також перед початком роботи обов’язково фотографують, яким був хрест «до». Уже через невеликий проміжок часу можна дізнатися багато цікавої інформації.

Уже в процесі роботи з’являється прізвище, ім’я, частина, приналежність до армії. А за за пів години-годину стає відомою ціла історія, — розповідає Олександр Коваль.

Хрести відчищають від моху, лишайників, миють, згодом — оброблятимуть ґрунтовкою і покриватимуть фарбою. Окрім того, їх доведеться витягати, вирівнювати і підсипати.

На кладовищі багато цікавих поховань. Серед похованих тут — представники австрійської, німецької, австрійської і російської армій. До речі, останні були військовополоненими і виконували на Калущині різні громадські роботи. Чимало з них померло від холери.

Наразі із 325 хрестів відчистили лише 25. Для швидшого завершення до роботи планують залучити волонтерів. Якщо дозволятиме погода працюватимуть не лише на вихідних, але й у будні. Загалом до кінця теплого періоду планують завершити розпочаті роботи. Опісля на одній із ділянок поставлять каплицю, розповідає директор КП «Ритуальна служба»:

Багато людей приходить, а немає де помолитися чи свічку запалити. Тому збудуємо невеличку військову каплицю.

Ветеран АТО Олег Бутусін, який втік з родиною з Росії, із задоволенням відгукнувся допомогти своєму товаришеві. Каже, що йому до вподоби старі кладовища. А власною допомогою зможе вшанувати пам’ять полеглих:

Що ми можемо зробити ? Помолитися за упокій  похоронених. Так, ми не знаємо імен. Але ось ми зранку тут відчистили пару хрестів і знаємо вже тих, хто помер. Важливо, що тут хрести однакової форми, а лежать представники різних армій. Пройшов час і смерть зрівняла і примирила всіх. А ось те, що ми робимо з Сашком буде нашим невеличким вкладом.

На старому цвинтарі проводять реставраційні роботи щосуботи з 10-ї години. Олександр Коваль запрошує всіх небайдужих долучитися допомогти.

Олександр Коваль планує подавати заявку на грант в рамках проєкту «Карпатська мережа регіонального розвитку», що реалізується Міністерством розвитку громад та територій України, Івано – Франківською, Закарпатською, Львівською, Чернівецькою обласними державними адміністраціями, Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна». 300 тис. гривень допоможуть привести військове кладовище до такого вигляду, як у Європі, переконаний краєзнавець.

На черзі — реставрація на старому кладовищі надгробків відомих калушан, які зруйновані часом і вандалами.

Хочеться їх відремонтувати і привести кладовище до ладу. Стежки присипати, вирізати кущі, дерева. Зрозуміло, що власними силами все не зможемо зробити, бо працівників в ритуальній службі не так багато. Будемо залучати волонтерів і оплачувати їхні послуги. Частину коштів витратимо на придбання інвентаря: інструментів, будівельних засобів, бетономішалок і всього, що потрібно для ремонту, — запевняє директор “Ритуальна служба”.

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...